Potem ko je vladna stran v torek sindikate javnega sektorja seznanila, da namerava sredstva za plače javnih uslužbencev v prihodnjem letu glede na letošnje zmanjšati za pet odstotkov, naj bi vlada na današnji seji sprejela še nabor ukrepov, s katerimi bi ta cilj dosegli.
Sprejetje nabora ukrepov na današnji seji vlade je v torek napovedala ministrica za javno upravo Irma Pavlinič Krebs. Pojasnila je, da vlada načrtuje, da bi se o njih s sindikati javnega sektorja usklajevali do konca julija. Te točke sicer še ni na dnevnem redu seje vlade.
Minister za evropske zadeve in razvoj Mitja Gaspari po seji vlade pogajalskih izhodišč, ki jih je sprejela vlada, ni želel komentirati. Je pa dejal, da bomo tudi v Sloveniji morali nekaj ukreniti za zmanjšanje primanjkljaja in da bo to zadevalo tudi plače v javnem sektorju. To počnejo tudi druge države v EU in Slovenija ne bo mogla biti nek izoliran otok na tem področju, je še dejal Gaspari.
Petodstotno znižanje plač je predvideno glede na letošnje leto. Vendar pa bi se v primeru, če bi obveljalo vse, kar je že dogovorjeno s sindikati, če bi torej prišlo tudi do dokončne realizacije plačne reforme, sredstva za plače v letu 2011 povečala za šest odstotkov. Glede na t. i. "spontan scenarij" bo tako potrebno 11-odstotno znižanje.
Sindikati ostro proti
V sindikatih so se na vladne namere ostro odzvali. Vodja pogajalske skupine dela sindikatov Janez Posedi je tako že dejal, da stavka ni več le grožnja, ampak obljuba. "Če se odločajo samo okoli tega, ali nam bodo levo ali desno roko odrezali, mislim, da je vsakemu jasno, da to niso pogajanja," je dejal za 24ur.com. V naslednjih dneh najprej pričakujejo konkretizacijo vladnih napovedi, glede na odziv članov, ki jim bodo predstavili izhodišča vlade, pa se bodo pogovarjali naprej. "Ni smiselno, da stavkamo samo mi," pravi Posedi.
Ministrica pa pravi, da bi bilo za vlado najlaže izpeljati dogovorjeno, nato pa z interventnim zakonom za 11 odstotkov znižati vse plače. A vendarle upa na dogovor s sindikati.
Premier Borut Pahor je po sestanku izrazil upanje, da bodo v socialnem dialogu tudi tokrat, kot je bilo doslej, dosegli razumen kompromis. Poudaril je, da vladi ne gre le za to, da se zniža obseg mase plač v proračunu, ampak da hkrati s tem načnejo tudi druga vprašanja, pri čemer je omenil modernizacijo javnega sektorja, saj je potreben "učinkovit, gospodaren in motiviran javni sektor".
KOMENTARJI (126)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.