Generalni direktor Holdinga Slovenske elektrarne (HSE) Borut Meh je danes znova zavrnil očitke sindikatov in svetov delavcev v skupini HSE. Ti menijo, da Meh s svojim ravnanjem povzroča škodo posameznih družbam v skupni in zahtevajo njegov odstop z mesta prvega moža HSE. "Vsa stvar povezana s HSE je pregreta," je poudaril Meh. Pojasnil je, da je iz sporočila sindikatov moč jasno razbrati, da je ključni problem poročilo o vodenju šestega bloka Termoelektrarne Šoštanj (Teš 6), ki ga je HSE posredoval vladi.
HSE je v poročilu namreč izpostavil več nepravilnosti pri vodenju Teša 6, po mnenju sindikatov pa je treba ugotoviti, ali so ti očitki utemeljeni ali ne. Po Mehovi oceni je največja nepravilnost eskalacijska klavzula v pogodbi z Alstomom. Ravno zato so šli v dodatna pogajanja z Alstomom, je pojasnil in dodal, da bodo, vsaj tako kaže, uspeli vsaj en del pogodbene cene izločiti iz eskalacije.
Sindikalist: Nobena nepravilnost ni bila argumentirana
Kot je dejal predsednik sindikata delavcev dejavnosti energetike v Tešu Branko Sevčnikar, nobena nepravilnost, omenjena v poročilu, ni bila argumentirana. Ravno tako ni argumentirano slabo vodenje projekta. Poročilo po njegovem mnenju ne odraža pravega stanja projekta, temveč odraža negativno vlogo Meha. Zato še vedno zahtevajo njegov odstop s čela HSE, zahtevo pa želijo osebno vročiti nadzornemu svetu HSE.
Meh: Poročilo bodo še dopolnili
Meh je poudaril, da v poročilu sicer niso navedli nedvoumnega stališča o vodenju projekta z vidika skrbnosti vestnega in poštenega gospodarstvenika, da pa bodo to, skladno s sklepom vlade, storili do konec meseca.
Kot je dejal Meh, "težko razume zadnje aktivnosti nekaterih sodelavcev, še posebej tistih iz sindikata", ki mu očitajo povzročanje škode družbi, slovenski energetiki in državi nasploh, ter ogrožanje njihovega socialno-ekonomskega položaja.
'Resnica je nasprotna'
Resnica je po njegovem mnenju nasprotna. Skupina HSE je v prvem polletju prodala 7,6 teravatnih ur električne energije, kar je 22,8 odstotka več od načrtovane. Skupina je v tem obdobju ustvarila prek 40 milijonov čistega dobička, kar je pet odstotkov več kot v enakem obdobju lani in na ravni načrtovanega za letos. Čisti prihodki od prodaje so se zvišali za devet odstotkov, uresničili so skoraj 60 odstotkov letnega načrta. Medtem so se stroški v medletni primerjavi znižali za en odstotek, glede na poslovni načrt so realizirani v višini 47 odstotkov.
Dobiček je po Mehovih navedbah "v veliki meri investicijski potencial", ki ga uporabljajo tudi za Teš 6. Doslej je HSE v ta projekt vložil 122 milijonov evrov v obliki dokapitalizacije Teša, 50 milijonov evrov je tudi najetih kreditov. Medtem je delež Teša pri projektu blizu pet milijonov evrov.
'Projekt Teš 6 je dober in mora iti naprej'
Kot je poudaril, mora iti projekt Teš 6 naprej. Znova je poudaril, da je Teš 6 smiseln, ekonomsko upravičen in okoljsko sprejemljiv. "Ugotavljam pa, da nekaterim ni več pomemben projekt, ampak z njim povezane osebe," je dejal in dodal, da usoda projekta ne more biti odvisna od posameznika, pa naj bo to on, direktor Teša Uroš Rotnik, ali kdor koli drug iz te zgodbe.
"Projekt je dober in je v taki fazi, da mislim, da ga je nesmotrno ustavljati," je še poudaril Meh. Ob tem je navedel, da je škoda, ki bi nastala v primeru zaustavitve projekta, ocenjena na okoli dve milijardi evrov. V projekciji so upoštevali neposredne stroške Alstomu, stroške razžvepljalne naprave, stroške zaradi odobrenih kreditov, upoštevali pa so tudi stroške predčasnega zapiranja Premogovnika Velenja.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.