V sredo naj bi stroje zaustavilo 200 tisoč delavcev. Tiste, ki jih je skrbelo, da se bo zaradi stavke življenje ustavilo, lahko potolažimo. Trajala bo sicer od 6. do 22. ure, a ne v vseh podjetjih hkrati. Ponekod bodo stavkali od ene do štirih ur, drugje bodo le solidarnostno podprli stavkajoče. V Mercatorju bo stavkalo le dvajset enot od nekaj tisočih, delo bodo v glavnem upočasnili. Vozni redi vlakov se ne bodo spremenili, sprememb ne bo niti v ljubljanskem mestnem prometu. Več težav gre pričakovati na avtocestah, kjer bo med 9. in 10. uro odprta le po ena cestninska hišica. Taksisti se bodo stavki pridružili po svoji presoji. Med 10. in 12. uro naj bi delo upočasnili tudi na Pošti Slovenije, a ne na vseh enotah. Banke pa bodo poslovale kot ponavadi. Brez zadržkov lahko obiščete tudi restavracije in frizerske salone.
Kdo, kdaj, kako
Stavka, ki jo, tako sindikati, lahko prepreči le čudež, vedno bolj dobiva končno podobo. Če ne bo dogovora, bodo stavkali v trgovini, kemični industriji, papirni industriji, komunalnih dejavnostih in varovanju, tekstilni industriji, energetiki ter v prometu in zvezah.
Stavkali bodo med drugim v podjetjih: Kolinska, Droga, Perutnina Ptuj, LTH Škofja Loka, Elan, Geberit Ruše, Swaty Maribor, Cinkarna Celje, Comet Zreče, Johnson Controls Slovenj Gradec, Akripol Trebnje, Steklarna Hrastnik, TKI Hrastnik, Mitol Sežana, Belinka, Color, Helios, Aero, Julon, Sava, Knauf, TKK Srpenica, Avtobusna postaja Ljubljana, Aerodrom Maribor, posamezne poslovne enote Pošte Slovenije, Varnost Vič, Varnost Maribor. Poleg tega še v družbah Energetika Ljubljana, Mariborski Vodovod, Komunalno podjetje Ljubljana, Komunala Trebnje, Komunala Cerknica, Energetika Celje, Komunala Radeče, Javno komunalno podjetje Žalec, Komunala Radovljica, Snaga Maribor, Komunala Slovenj Gradec, Vodovod-Kanalizacija Celje, Nigrad Maribor, Komunalno podjetje Velenje, Toplotna oskrba Maribor, Komunala Nova Gorica ter Alpina Žiri, Industrija usnja Vrhnika, Jeko In Jesenice, Elkroj, Mura, Beti, Labod, Prevent ter Mercator, Nama, Vesna Ljutomer, Merkur Celje, Jadran Sežana, Kemofarmacija.
Stavki se bodo pridružili tudi zaposleni na Darsu, in sicer med 9. in 10. uro. V tem času bo zagotovljen minimum delovnega procesa, kar pomeni, da bo na vsaki cestninski postaji odprta najmanj ena kombinirana steza.
V bančni dejavnosti pa stavke ne bo, delodajalska stran je namreč upoštevala podpisan dogovor in uskladila osnovne plače od januarja za 2,7 odstotka. Enako sporočilo smo dobili s slovenskih železnic. Stavkali zagotovo ne bodo v Leku in Krki, na seznamu ni niti Gorenja. V Muri se bodo stavki pridružili solidarnostno.
Semolič: Le čudež lahko prepreči stavko
Pogajalci sindikatov in delodajalcev so se znova sestali, da bi dosegli dogovor o stavkovnih zahtevah. Splošno stavko, ki je napovedana za sredo, 12. marca, bodo preklicali, če bi jim danes uspelo podpisali kolektivno pogodbo o izrednem dvigu plač zaradi lanske inflacije, za kar pa je malo možnosti.
Predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič je za 24ur.com dejal, "da so možnosti, da bi do dogovora med sindikati in delodajalci prišlo, vse manjše“. Trenutno pogajanja še potekajo, vendar, kot kaže "stavka le bo“. Na izjavo generalnega direktorja Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) Sama Hribarja Miliča, ki je dejal, da če bo jutri stavka, "delodajalci ne bomo več dobili mandata za pogajanja za leto 2007", pa je Semolič dejal, da je to sicer njihova pravica, vendar bodo sami odgovorni za škodo.
Predsednik Konfederacije sindikatov Pergam Dušan Rebolj je prepričan, da je položaj nemogoč, saj "v devetih mesecih ni prišlo do nobenega dogovora o dvigu plač glede na lansko visoko inflacijo". Poudaril je še, da do danes v pogajanjih ni bilo govora o konkretnih številkah za dvig plač in opozoril, da so odnosi med delodajalci in sindikati izjemno zaostreni.
Ali bodo pogajanja uspešna?
"Pogajanja potekajo, vendar po zadnjih informacijah trenutno obstaja zelo malo možnosti, da bi prišlo do sprejemljivega kompromisa," je na novinarski konferenci v Ljubljani povedal Samo Hribar Milič.
Cveto Zrimšek iz Podjetniško-trgovske zbornice Slovenije, ki je na novinarsko konferenco prišel neposredno s pogajanj, je povedal, da sta se pogajalski skupini dogovorili o pristopu v zvezi s sklenitvijo kolektivne pogodbe o izrednem dvigu plač za lani zaradi visoke inflacije. Kolektivna pogodba naj bi veljala od 1. marca naprej, in sicer samo za delodajalce, za katere ne velja nobena od panožnih kolektivnih pogodb, ne pa tudi za delodajalce, ki na ravni panoge v okviru socialnega sporazuma sklepajo svojo kolektivno pogodbo, s katero bi rešili problem inflacije za leto 2007.
"Bistvo konflikta je, da ob visoki gospodarski rasti, visokih dobičkih, visoki produktivnosti in, po drugi strani, visoki inflaciji delavstvo, ki ustvarja dobičke, ki je del teh visokih produktivnosti in gospodarske rasti, tega na plačah ne zazna,“ je na včerajšnji tiskovni konferenci deja Semolič. Hribar Milič pa je danes prikazal nekoliko drugačne podatke. Po njegovih besedah je treba ob visoki gospodarski rasti in rasti dobička upoštevati, da tretjino vsega dobička ustvari bančni sektor, 80 odstotkov ostalega dobička pa 600 podjetij. Tako velika večina slovenskih podjetij dela za minimalno stopnjo dobička in v Sloveniji je po njegovih besedah 290.000 zaposlenih v več kot 19.000 podjetjih, ki ustvarijo manj kot 75 odstotkov dodane vrednosti. Poleg tega izvozniki na izvoznih trgih ne morejo višjih domačih stroškov ne morejo neposredno prenesti v svoje cene.
Dvig plač bi povzročil negativen učinek
Tri četrtine zaposlenih je imelo lani višje plače, kot jih trenutno zahtevajo sindikati, je dejal Hribar Milič in dodal, da bodo sindikati v sredo "ustavili Slovenijo, ker četrtina zaposlenih nima tako visokih plač, kot jih zahtevajo". Gre za podjetja, ki imajo izgubo. Po njegovih besedah je lani z izgubo poslovalo 13.000 podjetij, v katerih je 890.000 zaposlenih. "Delodajalska stran ne more pristati na splošno povečanje plač, ki bi upoštevalo povprečje v Sloveniji. Žal je povprečje takšno, da ga vsi v Sloveniji ne zmorejo. Če bi povečali plače, kot zahtevajo sindikati, bi močno ogrozilo delovna mesta," je dejal Hribar Milič.
Vodja pogajalske skupine delodajalcev za kolektivno pogodbo dejavnosti gostinstva in turizma Janez Ivšič pa je povedal, da je skoraj 91 odstotkov delovnih mest v panogi do petega tarifnega razreda in da bi desetodstoten dvig plač, kolikor zahtevajo sindikati, imel "katastrofalen učinek". V gostinstvu bi to po njegovih navedbah pomenilo dodatnih 22 milijonov evrov.
Brez kolektivne pogodbe ne gre
Vodje sindikatov so se že v ponedeljek strinjali, da je realno pričakovati, da v sredo stavka bo. Da bi jo preklicali, bi se moral zgoditi "čudež", kar pomeni, da bi danes morali doseči dogovor in tudi podpisati kolektivno pogodbo o izredni uskladitvi plač za lani zaradi visoke lanske inflacije, je dejal Semolič. "Brez podpisa kolektivne pogodbe ne bo preklica stavke," je dejal Semolič, "saj moramo imeti trdno garancijo, da to, kar se dogovorimo, tudi velja." Ker s kolektivno pogodbo za lani ne bi pokrili vseh stavkovnih zahtev, so sindikati po Semoličevih besedah pripravljeni na možnost, da bi sklenili "trden dogovor, ki bo kazal veliko pripravljenost delodajalcev", da bi v kolektivno pogodbo za leti 2008 in 2009 vnesli določilo o upoštevanju produktivnosti na ravni dejavnosti in uskladitvi plač v letošnjem letu z letošnjo inflacijo, je že v ponedeljek dejal Semolič.
KOMENTARJI (37)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.