Predsedstvo ZSSS je danes odločilo, da so bila petkova pogajanja uspešna, zato ni več razlogov za splošno opozorilno stavko zasebnega sektorja, napovedano za 6. februar. "Pojavljajo pa se resna opozorila nekaterih sindikatov znotraj zveze, da bodo naredili vse za uresničitev svojih zahtev," je opozoril predsednik ZSSS Dušan Semolič.
Semolič je danes na novinarski konferenci v Ljubljani poudaril, da se lahko upravičeno predvidi, da bodo stavke kot sredstvo za doseganje cilje izredno aktualne. "Stavka je namreč zadnje sredstvo, da bo za pogajalsko mizo dosežen cilj," je še dodal.
Zveza svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) je v pogajanjih zahtevala povečanje osnovnih plač, zahtevala je spremembe, ki bi upoštevale rast plač glede na produktivnost. "Rast plač, ki se usklajuje zgolj s stopnjo inflacije, ne pomeni približevanja evropskim plačam," je poudaril Semolič. Tretja zahteva ZSSS pa je bila, da bi moralo priti do dviga minimalne plače. "Stavke ne bo, ker smo za pogajalsko mizo dosegli vse cilje, ki smo si jih zastavili," je še povedal Semolič.
Predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) je poudaril, da so predstavniki delodajalskih in sindikalnih organizacij podpisali poseben dogovor, ki zavezuje vse delodajalce v zasebnem sektorju, da s povečanjem vseh osnovnih plač pri februarskem izplačilu za letošnji januar dosežejo skupno povišanje plač za leto 2007 v višini 4,7 odstotka. Skupaj z dodatki naj bi to pomenilo pokritje lanske 5,6-odstotne inflacije.
Predsedstvo Pergama je svojo odločitev pojasnilo z besedami, da se "prvič v Sloveniji določa dvig vseh osnovnih plač delavcev, s čimer se zagotavlja realno rast plač zaposlenim najmanj v višini inflacije lanskega leta, zagotavlja dvig minimalne plače in s tem boljši položaj socialno najbolj ogroženih ter omogoča, da se pri rasti plač v kolektivnih pogodbah dejavnosti upošteva tudi rast produktivnosti".
Na računu 20 evrov več
Avgusta lani naj bi se plače že zvišale za dogovorjenih dva odstotka. Podjetja, ki so to storila, morajo plače zvišati še za razliko, 2,7 odstotka. Podjetja v izgubi oz. tista, v katerih sindikat z vodstvom podjetja ugotovi, da bi določen dvig ogrozil večje število delovnih mest, lahko v medsebojnem dogovoru preložijo uskladitev plač za šest mesecev.
Dogovorili so se tudi o dvigu minimalne plače. Delodajalci so pristali na takojšen dvig bruto zneska minimalne plače s 1. januarjem letos za 20 evrov, bodo pa glede na dogovor delodajalci in sindikati vladi predlagali, da bi bil skupen dvig minimalne plače 35 evrov. Dogovor vsebuje tudi usmeritev, da se v kolektivnih pogodbah dejavnosti začnejo pogovori o dvigu plač na podlagi produktivnosti. "Za pogajalce na panožni ravni je pomembno, da se čimprej začnejo dogovarjati o tem na kakšen način, v kakšni višini vgraditi produktivnost v panožne kolektivne pogodbe," je opozoril Semolič.
Delodajalci in sindikati so se dogovorili za začetek pogajanj o kolektivni pogodbi za leto 2008 in 2009, ki naj bi bila sprejeta najkasneje v maju. V tej kolektivni pogodbi naj bi določili, da se bodo delavske plače ponovno po februarju usklajevale tudi v avgustu. V pogajanjih o novi kolektivni pogodbi naj bi se dogovorili tudi o višini letošnjega in mogoče tudi regresa za prihodnje leto.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.