Predstavniki parlamentarnih strank obžalujejo, da se delodajalci in delojemalci niso uspeli dogovoriti in da je prišlo do stavke, enotni pa so, da gre za legitimno pravico delavcev v boju za svoje pravice. Ocenili so tudi, da se s stavko dela škoda gospodarstvu in bi morali obe strani čimprej nadaljevati pogajanja.
SDS: Stavka skrajno sredstvo
NSi: Sindikalne zahteve so bile previsoke
Vodja poslanske skupine NSi Jožef Horvat je dejal, da v NSi na stavko gledajo kot na rezultat neuspelih pogajanj med delodajalci in delojemalci, vlada pa pri tem ni imela nič. Do dogovora ponavadi pride, ko obe strani nekoliko popustita, sindikalne zahteve pa so bile previsoke vsaj za 13.000 podjetij z 80.000 zaposlenimi, ki so lani poslovala z izgubo. Uresničitev zahtev sindikatov bi za ta podjetja pomenila "potop", tega pa v NSi ne podpirajo, je dejal. V stranki podpirajo realne zahteve delojemalcev, tudi zato je NSi podprla v DZ sprejeti zakon o udeležbi delavcev na dobičku.
SLS: Stavka je legitimna pravica zaposlenih
V SLS menijo, da je škoda, ker delodajalci in delojemalci niso uspeli v celoti doseči dogovora, saj so se na nekaterih področjih in nekaterih panogah uskladili, zato tudi stavka v različnih panogah poteka različno, je dejal poslanec SLS Jakob Presečnik. Ob tem je dejal, da je stavka legitimna pravica zaposlenih in upa, da se bosta strani po stavki lažje dogovorili.
DeSUS: Zahteve sindikatov upravičene
V stranki DeSUS menijo, da so zahteve sindikatov, da plače sledijo rasti inflacije in rasti produktivnosti, upravičene. Kljub temu pa v stranki obžalujejo, da je prišlo do stavke in ne do dogovora, je povedal poslanec DeSUS Vili Rezman.
SD: Neaktivnost vlade
Milan M. Cvikl iz SD je izrazil obžalovanje, da ni prišlo do sporazumne rešitve med delodajalci in delojemalci, je pa to po njegovem mnenju v veliki meri posledica neaktivnosti vlade. Inflacija spravlja delavce v nemogoč položaj, delodajalci pa morajo na drugi strani skrbeti za dobičke lastnikom. Vlada bi morala pri pogajanjih med obema stranema odigrati večjo vlogo, vendar je ne, zato se bo stavkovni val nadaljeval, meni Cvikl.
Zares: Stavka pričakovana in upravičena
Poslanec stranke Zares Matej Lahovnik je ocenil, da je bila današnja stavka pričakovana in upravičena. Slovenija beleži visoko gospodarsko rast, prav tako tudi inflacijo. Zato so zahteve sindikatov, da se plače uskladijo z rastjo in inflacijo, upravičene. Inflacija namreč znižuje realne plače, je ocenil Lahovnik.
LDS: Usesti se za pogajalsko mizo
Sindikati imajo v svojih zahtevah zakonsko in legitimno podlago, vendar bi bilo za vse najboljše, če bi prišlo do sporazuma, je ocenil poslanec LDS Milan Petek. Ob tem je izrazil upanje, da ne bo prišlo še do večjega razkoraka med stališči delodajalcev in delojemalcev, ampak se bodo znova usedli za pogajalsko mizo.
SNS: Spoštuje pravico delavcev do stavke
Bogdan Barovič iz poslanske skupine SNS je dejal, da spoštuje pravico delavcev do stavke, podpira pa jo tam, kjer je to potrebno. Ne podpira pa ščuvanja delavcev s strani nekaterih sindikatov v podjetjih, kjer ustrezno nagrajujejo svoje zaposlene.
Lipa: Podpiramo delavce
Predsednik stranke Lipa Sašo Peče je dejal, da podpirajo delavce pri zaščiti svojih interesov oz. svojega življenjskega standarda. Ob tem je ocenil, da bi morala vlada odigrati večjo vlogo pri teh pogajanjih, kar ji doslej ni uspelo.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.