Kot je znano, je prav vseh sedem sindikatov Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije, ki sicer premore več kot 74.000 članov, ter še najmanj 13 ostalih sindikatov potrdilo, da bodo aktivno sodelovali v stavki javnega sektorja. Število tistih, ki se bodo stavke udeležili, za zdaj še ni znano, so pa priprave nanjo že v polnem teku, pravijo njihovi predstavniki, ki so se za ukrepanje odločili, ker je vlada po njihovem mnenju s predlogi ukrepov močno posegla v pravice državljanov in javnih uslužbencev. Splošno stavko bodo začeli v sredo, 18. aprila 2012, ob 6.00 uri. Kot pravijo, se bo velik del stavke izvedel na terenu z začetkom ob 11.55 v vseh večjih slovenskih mestih. Kot kaže, obstaja bojazen, da bo ta dan država obstala.
Zdravstvo: Zaostritev bi lahko bila tako huda, da bodo morali bolnike negovati njihovi svojci
Zdravko Vukadinovič, predsednik Sindikata zdravstva in socialnega varstva Slovenije, je za 24ur.com dejal, da bodo sicer zdravstveni delavci na dan stavke delali toliko, da ne bodo ogrožena življenja ljudi, vse ostale paciente pa bodo skušali prenaročiti. Dolge vrste bodo razjezile tudi tiste, ki se bodo odpravili v lekarno po zdravila, v največji zadregi pa bodo po njegovih besedah v socialnovarstvenih zavodih. "Tukaj bomo opravljali predvsem "nedeljsko delo" oziroma ravno toliko, da bodo nujne storitve za tiste najmanj pokretne opravljene," pravi in dodaja, da upa, da bo vlada enkrat le spoznala, da se s tem ne more igrati. "Stvari se lahko zaostrijo celo do te mere, da bodo morali priti svojci negovati tako v bolnice kot v socialnovarstvene zavode," je opozoril in dodal, da bodo zaradi neodpravljenih plačnih nesorazmerij stavkale tudi spremljajoče službe, kar posledično pomeni na primer tudi slabšo prehrano. Glede raznih špekulacij in vprašanj, kot je na primer, ali bodo vsi novorojenčki oskrbljeni, Vukadinovič odgovarja: "Mi bomo nujne stvari opravljali, a bomo ob tem dali jasno vedeti, da stavkamo!" Stavka v dejavnostih zdravstva se bo začela ob 9. uri in končala ob 15. uri, potekala pa bo v bolnišnicah, zdravstvenih domovih, lekarnah, socialnovarstvenih zavodih, posebnih socialnih zavodih, varstveno-delovnih centrih in zavodih za usposabljanje, centrih za socialno delo, zavodih za zdravstveno varstvo ter Inštitutu za varovanje zdravja.
Policisti vam bodo spregledali manjše kazni, a stali boste v kolonah
V Policijskem sindikatu Slovenije pravijo, da bodo stavko izvajali na različnih lokacijah po državi, v tem času pa bodo zagotovili minimum delovnega procesa, ki zagotavlja varnost ljudi in premoženja, s tem, da bodo pravočasno, učinkovito in v skladu z navodili predstojnikov dosledno opravljali naloge. Delo bodo prekinili do uveljavitve pravic. "Na neki način bodo državljani spoznali vrednost varnosti, kaj pravzaprav pomeni ta varnost, ki je trenutno povsem samoumevna," je za 24ur.com dejal predsednik Sindikata policistov Slovenije Zoran Petrovič. V praksi stavka policistov pomeni, da bodo poostrili nadzor v prometu, kar bo razlog za več zastojev na slovenskih cestah, ob tem pa bodo pisali čim manj kazni. Namesto teh bodo delili opozorila, kar pomeni manj denarja v proračun.
Že imate varuško?
Vsi tisti, ki imate doma otroke, si boste morali zanje na dan stavke najverjetneje organizirati posebno varstvo ali sami ostati doma. Kot je namreč pojasnil Branimir Štrukelj, glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije, se bo v primeru izglasovanja za splošno stavko najverjetneje opredelila večina od 40.000 članov, kar pomeni, da bodo vrtci in šole zaprli svoja vrata. Otroci bodo morali ostali doma, učitelji pa bodo na delovnih mestih ali na shodih v Ljubljani in drugih slovenskih mestih, če jim bodo to seveda dovolili. Kot je Štrukelj dejal pred dnevi, vse kaže, da v Ljubljani dovoljenja za shod ne bodo dobili.
Tudi Neodvisni sindikat delavcev Ljubljanske univerze je sklenil, da se pridruži stavki v javnem sektorju. Njihov predstavnik Tomaž Sajovic je za 24ur.com dejal, da bodo stavko njihovih članov najbolj občutili študenti, saj predavanj v tem primeru ne bo. "Načelno naj bi odpadla predavanja, v primeru, da bi bili vsi podpisi zbrani, pa lahko preneha delovati tudi ostala administracija," je dejal.
Bomo znova priča kolonam na meji?
Cariniki, ki so oblikovali stavkovni odbor ter odločili, da se pridružijo stavki, še niso dokončno odločili, bodo v primeru stavke s svojim delovanjem gotovo povzročili hudo gnečo na mejnih prehodih. Kot ponavadi bodo člani Sindikata carinikov Slovenije tudi v tem primeru stavkali tako, da bodo pri delu še temeljitejši kot običajno.
Dan, ko bo bolje, da se izognemo uradniškim okencem
Na dan stavke bodo razmere vsekakor kočljive tudi na upravnih enotah in uradih, saj bodo zaposleni s statusom javnega uslužbenca ter zaposleni v organizacijah in združenjih javnega in zasebnega prava omejili obseg svojega delovanja. Na okencih bo manj uslužbencev, delali pa bodo počasneje, opozarjajo v Sindikatu javnih uslužbencev Slovenije.
Delo bodo upočasnili tudi sodni mlini
Tudi Sindikat delavcev v pravosodju Slovenije je izglasoval sklep, da se predsedstvo SDP preoblikuje v stavkovni odbor, ta pa z 18. aprilom 2012 napoveduje splošno stavko, s čimer se tudi oni pridružujejo ostalim sindikatom v Konfederaciji sindikatov javnega sektorja Slovenije.
Svoje bodo poleg zgoraj omenjenih vsekakor prispevali tudi stavkajoči redarji, varnostniki, gasilci, vojaki in številni ostali.
Kakšne so zahteve?
Konfederacija sindikatov javnega sektorja Slovenije zahteva ohranitev pravic javnih uslužbencev iz veljavnih kolektivnih pogodb, umik nepravičnih ukrepov, ki razgrajujejo socialno državo, ohranitev doseženih standardov kakovosti javnih storitev v šolstvu, zdravstvu, socialnem varstvu, raziskovanju in javni upravi, zahtevajo tudi, da Vlada RS enostransko ne odpušča javnih uslužbencev in ne znižuje plač, povračil stroškov in drugih prejemkov iz delovnega razmerja ter ne spreminja standardov in normativov.
KOMENTARJI (395)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.