Uprava za zaščito in reševanje je izdala poročilo o dogajanju 19. januarja, ko so Slovenijo prizadele poplave.
Zapisali so, da so regijski centri za obveščanje zabeležili 74 dogodkov oziroma intervencij povezanih s poplavami. 104 objekti so bili poplavljeni. Na terenu je bilo 679 gasilcev, ki so pomagali v 24 primerih poplav ob vodotokih, 24 primerih poplav zaradi poplav meteornih vod in v treh primerih dviga podtalnice.
Po podatkih uprave se je sprožilo devet zemeljskih plazov, zabeležili so tri udare strele brez požara, trikrat so posredovali, ko jo bila potrebna tehnična in druga pomoč.
Občinam, kjer so poplavne vreče pošle, je uprava izdala 3550 poplavnih vreč iz državnih rezerv.
Poplave so poškodovale predvsem stanovanjske hiše, nekaj industrijskih objektov (Lesonit v ilirski Bistrici in tovarna Svea v Zagorju pri Savi, tam je bilo poplavljeno tudi območje toplarne, ki so jo zaradi varnosti večkrat ustavili) in cest. Ena oseba je izgubila življenje.
Nekatere ceste so zaradi poplavljenih cestišč še vedno zaprte. Po podatkih prometnoinformacijskega centra je popolna zapora ceste Lož–Babno Polje na več odsekih, obvoz je čez Viševek in Markovec. Popolna zapora je tudi na cesti Grda Draga–Pudob, pri Kozarišču. Na cesti Stari trg–Loški potok, pri Markovcu, pa je oviran promet.

Škoda po poplavah bo velika
Zavarovalnice popisujejo škodo po poplavah, ki so najbolj prizadele predvsem območja na Celjskem, v Zasavju in v Notranjsko-kraški regiji. V Zavarovalnici Triglav ocenjujejo, da je pri njihovih zavarovancih nastalo približno 500 škodnih primerov v skupni višini okoli 300.000 evrov. Natančne ocene bodo znane konec januarja.Po njihovih podatkih so poplave najbolj prizadele prebivalce na širšem območju Celja.
Škodo lahko zavarovanci prijavijo prek spletne strani zavarovalnice in dežurne brezplačne telefonske številke 080 555 555. Za pomoč in pojasnila v primeru škodnih dogodkov in prijave škode na vozilih imajo na voljo tudi mobilno aplikacijo, sicer pa se lahko obrnejo tudi na zastopnike in predstavništva. V zavarovalnici svetujejo zavarovancem, naj pri prijavi čim bolj natančno navedejo poškodovane stvari in poslikajo nastalo škodo ter obvezno pripišejo svoje podatke.
Po drugi strani pa b zavarovalnici Adriatic Slovenica ocenjujejo, da je število in obseg škod na zavarovanih nepremičninah razmeroma majhen. Danes do 12. ure so sprejeli okoli 50 prijav škod in predvidevajo, da skupni obseg škod ne bo presegal 100.000 evrov. Pravijo, da so bili njihovi cenilci na terenu že v nedeljo in da so prijavljene škode že zabeležili ter se z zavarovanci dogovorili za način odprave škode in izplačila.
Tudi na Zavarovalnici Tilia prijave škod zaradi poplav še prejemajo, zato zanesljivega podatka o skupni višini nastale škode še nimajo. "Praksa pri poplavah kaže, da se vedno takoj ne da ugotoviti celotnega obsega škode, zato je potrebna naknadna ocena, ko se objekt oziroma oprema posuši," pravijo v Tilii in dodajajo, da strokovni sodelavci s področja premoženjskih škod pospešeno ocenjujejo škode, da bi jo lahko v najkrajšem možnem času izplačali.
V zavarovalnici Generali beležijo manj kot deset prijav škode, prav tako je minimalna ocena škode.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.