V torek se začne novo šolsko leto. Kljub koronavirusu bodo učenci in dijaki odšli v šole brez izjem, a bo pri izvajanju pouka in ostalih aktivnosti treba upoštevati določene omejitve v skladu s priporočili Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ).
Starši z otroki po šolski poti
Še preden pa se otroci podajo v šolske klopi, je pomembno, da jih podučimo, kaj pomeni varnost v prometu. In tu je na prvem mestu vloga staršev oziroma skrbnikov. Policisti zato svetujejo, da starši današnji dan prehodijo celotno šolsko pot s svojimi otroki in jih podučijo, kako poteka varna udeležba v prometu. Še posebej tam, kjer so bolj zahtevni prometni odseki. Nikar se ne zanašajte samo na to, da bo prve dni za varnost otrok na šolski poti skrbela tudi skupina prostovoljcev in pa policija s poostrenimi nadzori. "Otroci morajo vedeti, kaj je varno in kaj nevarno. Šolsko pot in posebnosti na poti morajo znati na pamet, nikar pa naj ne pozabijo na rumene rutice in kresničke, da bodo tudi dobro vidni," opozarjajo policisti PU Kranj.
Opozorilo pa velja tudi vsem ostalim udeležencem v prometu. Ob začetku vsakega šolskega leta je namreč na cesti veliko razigranih otrok, ki še ne poznajo nevarnosti v prometu. Zato je zagotavljanje varnosti otrok v prvih septembrskih dneh ena najpomembnejših nalog policije, naloga vseh ostalih udeležencev pa je, da poskrbimo, da bodo naši otroci na svoji šolski poti varni.
Otroci so nepredvidljivi, zato je pomembno, da temu prilagodimo način svoje vožnje. "V bližini šolskih poti zmanjšajte hitrost vožnje. Vozite še posebej previdno, počasi in na zadostni varnostni razdalji. Še posebej bodite pozorni v bližini vrtcev in šol ter krajev, kjer se morda igrajo otroci (npr. na ulicah, na parkiriščih, ...). Pešcem odstopite prednost, da bodo lahko varno prečkali cesto. Parkirati morate pravilno, saj z nepravilno ustavitvijo ali parkiranjem lahko ne samo ovirate, temveč otroke in druge pešce tudi ogrožate," opozarjajo policisti.
Starši lahko znanje otroka preverijo tudi preko poučne namizne igrice, ki so jo za otroke izdelali gorenjski policisti. Igra se po sistemu 'človek ne jezi se'. Igrica se natisne in igra s figurico ter kocko. Predstavlja šolsko pot in na njej pasti, s katerimi se otroci najpogosteje srečujejo v prometu. Pomembne točke na šolski poti so označene z obarvanimi tačkami in dodatno obkrožene. Glede na barve tačk, so na desni strani igre vprašanja, na katera mora otrok odgovoriti, če pride na obarvano tačko. Da bo bolj zabavno, igrajte z otrokom in se o prometu z njim vmes pogovarjajte. Rešitve so pod sliko. Z igro otrok zaključi, ko pride na znak 'Bravo, varno si prišel v šolo'.
Opozorili na problematiko medvrstniškega nasilja
Na PU Celje so danes poleg varnosti v prometu izpostavili tudi problematiko nasilja med mladimi. Na PU Celje se že več kot desetletje načrtno ukvarjajo s preprečevanjem in odkrivanjem nasilja med mladimi. Kot opozarjajo, je zelo pomembno, da nasilje prepoznajo tisti, ki so odgovorni za preprečevanje njegovega obstoja, obravnave in izvedbe nadaljnjih ukrepov, bodisi za sankcioniranje storilcev, še pomembneje za pomoč žrtvam. Obravnava medvrstniškega nasilja namreč zahteva celosten pristop vseh deležnikov in izvedbo vseh ukrepov, ki se kakorkoli nanašajo - bodisi na storilca, bodisi na žrtev. Prav tako v vseh primerih obravnave medvrstniškega nasilja policisti ugotavljajo, ali so vsi odgovorni storili vse, da preprečijo njegov nastanek.
V letošnjem polletju so na PU Celje obravnavali 9 primerov nasilja med mladimi. Podani sta bili dve kazenski ovadbi, napisana dva obdolžilna predloga, v vseh devetih primerih so bili obveščeni pristojni center za socialno delo in zakoniti zastopniki. V štirih primerih so udeleženci utrpeli lahke telesne poškodbe.
Naloge za preprečevanje nasilja med mladimi policisti izvajajo ves čas, intenzivirajo pa se posebej v času in na mestih, ko se na podlagi izkušenj iz preteklih let pričakuje pojav nasilnih vedenj mladostnikov. Zato bodo policisti na teh mestih v prihajajočem obdobju prisotni tako v uniformah, kot tudi v civilu. Povečana bo prisotnost tudi železniškega in avtobusnega osebja, občinskih redarjev in varnostnikov in ostalih delavcev na šolah.
Prav tako se ugotavlja velika toleranca do vseh oblik nasilja, ne le zgolj do medvrstniškega nasilja, opozarjajo policisti in dodajajo, da se mladostniki pojavljajo kot žrtve ne le zgolj fizičnega nasilja, temveč vedno pogosteje tudi kot žrtve nasilja preko spleta. Poleg neposrednih žrtev pa poznamo tudi posredne žrtve nasilja, tako imenovane opazovalce, ki so po študijah kar v 95% odstotkih dogodke opisali kot travmatične in so kot takšni imeli negativen vpliv tudi nanje, čeprav sami niso bili neposredne žrtve, še opozarjajo na PU Celje.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.