Mariborsko okrožno sodišče je v celoti zavrnilo zahtevek Ivana in Franje Šilih, ki sta slovenjgraško bolnišnico in zdravnico Metko Epšek Lenart tožila za odškodnino v višini dobrih 66.600 evrov. Prepričana sta namreč, da je njun sin Gregor leta 1993 umrl zaradi zdravniške napake.

V ponovljenem sojenju je sodišče znova odločalo, ali imenovati novega izvedenca medicinske stroke ali ne. Odločilo se je, da ne, ker so svoje pred osmimi leti v kazenskem postopku povedali že trije izvedenci, ki so si edini v mnenju, da zdravniške napake ni bilo. Sodba še ni pravnomočna, so pojasnili na sodišču.
Medtem ko so v bolnišnici zadovoljni, je obramba napovedala pritožbo. Pooblaščenec staršev Franci Matoz je za 24ur.com povedal, da bo pritožba slonela ravno na dejstvu, da je sodišče vnovično sodbo v pravdnem postopku sprejelo na podlagi istih dokazov. Opozoril je, da sodišče znova ni upoštevalo sodbe Evropskega sodišča za človekove pravice, po mnenju katerega je slovenski pravosodni sistem odpovedal, ker ni našel učinkovitih pravnih postopkov za določitev vzrokov smrti Gregorja Šiliha. Slovenija je morala staršema pokojnega izplačati več kot 7500 evrov odškodnine zaradi dolgotrajnosti postopkov in domnevno pristranskih izvedencev.
Za smrt krivo predhodno obolenje?
Dežurna zdravnica je 20-letnemu Gregorju Šilihu maja leta 1993, ko je prišel v slovenjgraško bolnišnico zaradi izpuščajev po telesu, vbrizgala synopen in dexamethason. Zatem se mu je stanje zelo poslabšalo, prepeljali so ga v ljubljanski klinični center, kjer pa je po 16 dneh kome umrl.
Šilihova, ki za sinovo smrt krivita slovenjgraško zdravnico, sta avgusta 2006 že izgubila tožbo zoper njo in slovenjgraško bolnišnico. Sodišče je namreč presodilo, da je bil vzrok za smrt predhodno obolenje Gregorja Šiliha.
KOMENTARJI (43)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.