V Sloveniji smo do zdaj potrdili 57 primerov okužbe z novim koronavirusom, število novih primerov pa vsak dan narašča. Čeprav o virusu ni znano veliko, so glede na statistiko najbolj ogroženi starejši ljudje, predvsem pa ljudje s kroničnimi boleznimi: astma, sladkorna bolezen, visok krvni tlak, srčne bolezni.
Svetovna zdravstvena organizacija sicer ljudem vseh starosti svetuje, naj se držijo najpomembnejših ukrepov, ki zmanjšajo možnost okužbe – predvsem higieno rok in izogibanje vidno obolelim osebam (če so vročični, kašljajo, smrkajo, kihajo).
Po zaprtju prve osnovne šole v Sloveniji zaradi koronavirusa je ministrstvo za šolstvo pozvalo vse starše, naj otrok ne vozijo v varstvo starim staršem. Pristojni priporočajo, da v času naraščanja okužb omejimo stike s starejšimi ljudmi in jih tako zaščitimo.
Čeprav je imunski sistem pri starejših osebah in kroničnih bolnikih slabši, s tem pa so bolj dovzetni za nalezljive bolezni, znanstveniki še ne vedo, zakaj jih novi koronavirus tako zelo ogroža. Analiza 1023 smrti od 44.672 potrjenih okužb na Kitajskem v februarju, kjer je virus izbruhnil, kažejo, da je bilo okoli 22 odstotkov umrlih starejših od 80 let.
Smrt kot posledica okužbe s koronavirusom je bila glede na kitajske raziskave petkrat pogostejša med sladkornimi bolniki, bolniki z visokim krvnim tlakom, srčnimi težavami ali tistimi z astmo.
Tudi v Italiji, kjer so včeraj zaznali največje povečanje števila okužb od začetka izbruha virusa, so najbolj ogroženi starejši ljudje. Za virusom je samo včeraj umrlo 196 ljudi, skupno zdaj že 827. Italija je najhujše žarišče novega koronavirusa zunaj Kitajske.
Pozor pred prevaranti!
Medtem ko so nekatere humanitarne organizacije po Sloveniji omejile obiske starostnikov zaradi širjenja koronavirusa, so se že pojavili posamezniki, ki se želijo na njihov račun okoristiti. Dobili smo opozorila, da so kljub razmerah, v katerih smo, že na delu prevaranti, ki skušajo starostnike izkoristiti. Naokoli hodijo z rokavicami in se pretvarjajo, da jim skušajo pomagati. A njihovi nameni niso plemeniti.
Na območju Maribora pa so se po naših informacijah pojavili lažni prostovoljci, ki od starostnikov pod pretvezo, da jim bodo plačali položnice, jemljejo denar.
Če kateri od starostnikov potrebuje pomoč, naj se zato obrne na svoj center za socialno delo ali na Rdeči križ Slovenije.
Iz društva Humanitarček so sporočili, da je zaradi bolezni Covid-19 marsikatera humanitarna organizacija omejila stike s starejšimi, saj se zavedajo rizika prenosa na najbolj ranljivo skupino - to je starejše. Kot so pojasnili, so že v soboto poskrbeli za prehranske pakete za starostnike, ki bi morali zadostovati za tri tedne, razkužil pa imajo za nekaj mesecev: ''Slednje pa je po naših podatkih v teh dneh naredilo še veliko število organizacij. Prehrambeni paketi ne zahtevajo vsakodnevnega prinosa, s tem pa je izpostavljenost okužbam manjša. Starostniki pa ne bodo lačni.''
Kot so pojasnili so začasno s prevozi prekinili tudi različni ponudniki prostovoljnih prevozov (Sopotnik), z namenom zmanjšanja izpostavljenosti ranljivih. Glede na vsesplošno odpoved ambulantnih pregledov, omejitve obiskov v DSO in splošne uredbe, bodo starejši imeli teh opravkov tudi manj. Nujna stanja in prevoze še vedno pokrivajo reševalni prevozi, ravno tako še vedno ustrezno deluje patronažna služba. Ostalo pa bo žal moralo počakati, opozarjajo.
Na kaj bodite pozorni?
Glede na stanje pa opozarjajo pred zlorabami, pred katerimi opozorite starostnike oz. jih zaščitite z vašim posredovanjem: ''Nenazadnje so starostniki sedaj precej prestrašeni, zato so lahko zelo naivni.''
- Pojavili so se 'prostovoljci', ki ponujajo 'plačilo' položnic. Glede na to, da ves bančni promet deluje normalno in da gre za trenutno kratkotrajne ukrepe - takšnih potreb ni. Res da se starostniki bojijo zamud, a jih opozorimo, da ne bo tako hudo, kot če izgineta denar in položnica. Po naših podatkih gre za več posameznikov, ki niso vključeni v nobenega od znanih prostov društev/organizacij. Nobene panike ni s plačevanjem položnic torej. Tovrste 'prostovoljce' pa prijavite pristojnim, svarijo v Humanitarčku.
- Pojavili so se plačljivi 'prevozi starejših'. Glede na to, da so na nacionalnem nivoju odpovedane vse nenujne zdravstvene storitve, da javna uprava deluje okrnjeno in veljajo splošne uredbe omejevanja izpostavljenosti, potrebe po prevozih takšnega tipa ni, pravijo v Humanitarčku in dodajajo: ''Starostnikom se na nacionalnem nivoju odsvetuje nepotrebno izpostavljanje, zato potrebe po takšnih prevozih ni. V kolikor starostnik potrebuje prevoz k zdravniku, naj se obrne direktno nanj, da presodi potrebnost obiska in tip prevoza (sanitetni, nenujni resevalni). Frizerji, trgovine in podobno bodo počakali.
- Danes smo prejeli prijavo, da “prostovoljka” med starostniki ponuja ''nakup zdravil'', seveda z dobro provizijo. Ni podatkov, da bi bila oskrba z zdravili motena. Plačevanje za prinašanje zdravil ni smiselno. V primeru manjka, se telefonsko posvetujete z osebnim zdravnikom oz.preverjeno lokalno dobrodelno organizacijo.
- Starostnikom se lahko hrana dostavi v obliki paketa, za slednje ni potrebno fizično izpostavljanje starostnika okužbam. Glede na porast “skupin za pomoč” preko noči, ki ponujajo nakup hrane, svetujemo previdnosnt . Predvsem, kadar želijo ''prostovoljci'' denar za nakup živil vnaprej. V lokalni skupnosti so velike večine organizacij za dostavo hrane že poskrbele. V pripravi je nacionalni program za ranljive skupine.
- Nikoli ''prostovoljcem'' ne predajajte svoje ali starostnikove bančne kartice, osebnega dokumenta!
- Razkužila, ki se prodajajo ''od vrat do vrat'' so sumljiva ...
- Če se vam zdi, da je starostnik v stiski, se obrnite na preverjene lokalne ponudnike prostovoljske pomoči, RK, CSD, Starejši za starejše, mi. Velika večina organizacij ima izdelan načrt, zato brez skrbi.
Kot so sklenili: ''COVID19 pandemija je resda zajela svet, a ne pustimo, da histerija rodi zlorabo najbolj ranljive skupine in še poglobi socialno krizo starostnikov. Lahko pa vsak od vas pomaga - tako pri preprečevanju zlorab kot skrbi za starostnike. Že če postavite na prag sosede v bloku vrečko z mlekom, kruhom in kakšno kavico - je veliko.''
Socialna zbornica Slovenije pa opozarja na ustrezno zaščito vseh ranljivih skupin in zaposlenih na področju socialnega varstva. Kot so sporočili, skrajno resno apelirajo na Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, da nemudoma podpre izvajalce socialnovarstvenih storitev in programov s konkretnimi usmeritvami in ustreznimi navodili ukrepanja v kriznih situacijah za zajezitev širjenja koronavirusa med uporabniki ranljivih skupin.
KOMENTARJI (67)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.