Gotovo vsi poznamo agresivno prodajo različnih izdelkov akviziterjev in drugih, kjer nam skušajo po telefonu ali osebno vsiliti nek nepotrebni nakup – zdravstveni pripomočki, zavarovanja, razni pripomočki za dom, čistila ... Že iz navade skušamo tak klic hitro prekiniti in se nepotrebnemu nakupu izogniti, a temu ni vedno tako. In če se mlajša generacija zaveda, da gre za razne goljufije, se starejši tega zavedajo bistveno manj.
Akviziterji, ki se s tem ukvarjajo, ciljajo na posebej ranljive skupine, kot so starejši, psihofizično krhki ali s težavami v duševnem zdravju, npr. osebe z demenco. Tokrat pa so šli izven svojih okvirjev in starejše pogosto povabijo na predstavitve izdelkov, pod pretvezo brezplačnega kosila ali darila. Starejši ljudje, ki so prepričani v pošten nakup, pa se nehote zavežejo obročnemu odplačevanju, kar pogosto ugotovijo sorodniki ali prijatelji, ko je morda že prepozno.

In ker je veliko starejših zdaj tudi na socialnih omrežjih, Policija posebej opozarja, da so spletne goljufije v zadnjih desetih letih v Sloveniji močno narasle, hkrati pa rastejo tudi zneski, ki jih goljuf izpuli nič hudega slutečim starejšim. Samo lani je bilo prijavljenih 1000 kaznivih dejanj, škode pa za skoraj 20 milijonov evrov. Zaradi goljufij ljudje in njihovi bližnji ostajajo v veliki finančni stiski.
Kako ukrepati, če sumite na prevaro?
Srebrna nit opozarja, da je treba starejše podučiti o rabi mobilnega telefona ali računalnika. Starejši so precej bolj dostopni goljufom, tudi zaradi osamljenosti, informacijske nepismenosti ali naivnosti, ter s tem povsem lahka tarča. Starejši prepogosto verjamejo vsemu, kar preberejo, sem pa spadajo tudi ljubezenske prevare, kjer prednjačijo starejše samske ženske.

Previdnost ni odveč tudi pri nagovarjanju starejših v nepoznane načine vlaganja denarja, recimo v virtualne valute, pod pretvezo hitrega zaslužka ali odličnih obrestih mer. Policija je opozorila tudi, da se vse prevečkrat dogaja, da se določena oseba pod pretvezo, da gre za strokovnjaka, ponudi, da na računalnik ali telefon namesti novo aplikacijo, s tem pa dostopa do bančnih storitev. Rezultat take goljufije je jasen.
V domačem okolju, kjer starejši živijo ali pa so sami doma, je potrebno biti previden in razmisliti, preden komu zaupamo naše osebne podatke. Eni izmed prodajnih izdelkov, ki so "hit" prodaje, so denimo aparati za merjenje krvnega tlaka, krvnega sladkorja, holesterola, prodaja vseh mogočih prehranskih dopolnil, mazil, zdravilnih kamnov, različnih stimulatorjev ali pa drugi izdelki in storitve. Seznam ni kratek, goljufi namreč prodajajo skoraj vse, kar poznamo – vse tja do prehranskih osnovnih živil. Te reči pa imajo res oderuške cene.
Če pa že pride do zlorabe, je potrebno s starejšo osebo, ki je zlorabi podlegla, ravnati previdno. S problemom lahko svojci seznanijo osebnega zdravnika ali medicinske sestre ter se obrnejo na Center za socialno delo. Smiselno je delati na tem, da se taki dogodki v prihodnosti preprečijo.
Možnosti za preprečitev takih dejanj pa je ogromno, svojci se lahko prek lokalnega društva upokojencev pozanimajo, ali v njihovi občini deluje projekt "Starejši za starejše", kjer vitalni starejši skrbijo za nemočne in so bolj pozorni. Če pride do podpisa kakršnih koli pogodb, lahko svojci nemudoma preverijo, ali je že potekel 14-dnevni rok za odstop od pogodbe, sklenjene zunaj poslovnih prostorov, in prodajalca takoj pisno obvestijo o odstopu od pogodbe.
Če pa gre za znano podjetje, ostane le še prijava na Tržni inšpektorat, Policijo ali na drug ustrezen inšpektorat.
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.