Čakali so v trdi temi, megli in na mrazu, stali v vrsti, da bi le dobili listek, ki jim bo končno odprl pot do osebnega zdravnika. Starejši, bolni, niti na stranišče niso mogli oditi. Zdaj se je v ZD Bežigrad odločil, da bodo glede na izkušnje zadnjih dni v naslednjem tednu za opredelitev paciente vabili. Ob tem bodo prednostno klicali najbolj ranljive skupine, starejše in kronične bolnike nad 65 let, ki so izgubili zdravnika v enoti Bežigrad, kjer imajo tudi zdravstveno kartoteko. "Vse paciente zato obveščamo, naj pridejo v Zdravstveni dom Bežigrad za opredelitev le v primeru klica in dodeljenega termina," so sporočili.
"Novica o prisotnosti novih zdravnic se je razširila, nepričakovano smo bili soočeni z velikim številom oseb, ki so se obrnili na zdravstveni dom iz Ljubljane in drugod, zato sta zdravnici takoj začeli z opredeljevanjem," so gnečo pojasnili v ZD Bežigrad, kjer sicer obžalujejo, da je dobra novica o novih zdravnicah, ki bosta skupno opredelili okoli 2500 oseb sprožila čakanje ter nočne in zgodnje jutranje prihode pred zdravstveni dom.
Kot so povedali, so vsem čakajočim zjutraj podelili številke in jim povedali, da se lahko vrnejo tudi kasneje, v notranje prostore pa so jih povabili takoj ob odprtju enote. "Opredelili smo vse osebe, ki so danes prišle pred enoto Bežigrad v jutranjih urah. Vsem pacientom, ki so bili strpni in razumevajoči, se zahvaljujemo."
Ob tem pa dodajajo še, da se v skladu s pravili obveznega zdravstvenega zavarovanja pri procesu opredeljevanja pri izbranem zdravniku izpolni ustrezna listina – Izjava o izbiri osebnega zdravnika, ki jo pacient ob opredelitvi podpiše. Pacient se ob tem tudi spozna z zdravnikom, načinom dela v ambulanti ter urnikom.
Z odejami in stoli že sredi noči v vrsto za zdravnika: 'To je škandal'
Naša novinarska ekipa je sicer pred ZD Bežigrad prišla ob 6. uri zjutraj, ko je vrsta segala skoraj do Dunajske ceste. Prvi v vrsti je bil starejši gospod, ki je povedal, da je tja prišel opolnoči. "Škandal! Celo življenje plačuješ zavarovanje, potem pa moraš pri 85 letih čakati od 3. ure, da boš dobil svojega zdravnika. To povejte novemu ministru!" je bila besna gospa, ki je stala poleg njega.
Iztok Mlakar je pred zdravstveni dom prišel ob 4.10. Ne zase, za ženo, ki že leto in dva meseca nima zdravnika. "Niti nismo vedeli, da lahko pridemo! Včeraj smo izvedeli iz vaših poročil!" je povedal. In kaj si misli o vsem skupaj? "Če povem svoje mnenje, bo samo piskalo!" je zgovorno dodal.
Kot so naše ekipe videle na terenu, so si ljudje s seboj prinesli stole in odeje. Čakajoče je sicer danes razveselila novica, da so v ZD Bežigrad sprejeli več kot 550 novih pacientov. Marsikdo, ki tega ni pričakoval, je tako listek dobil.
Slavko Račič, ki je v vrsti čakal od 4.30, je brez zdravnika nekaj mesecev. Kljub temu, da se je v vrsto postavil že v zgodnji uri, je izrazil dvom, da bo do zdravnika prišel. "Nismo sami krivi, da smo prišli do tega. ZD naj bi poskrbel za nas, ne pa, da sami čakamo in iščemo zdravnika. Plačati moramo za to, da nič ne dobimo! Zavarovalnice zaračunavajo, mi pa čakamo kot ovce tukaj."
Bralka, ki prav tako potrebuje zdravnika, nam je sporočila, da je v vrsto prišla ob 5. uri. Kot je povedala, je bilo tam že več kot 70 ljudi. "Se jim zdi humano, da ljudje takole čakajo? Naj prideta Loredan in Janković stat v vrsto!" je bila jezna.
Čakajoči za kaos krivijo župana Zorana Jankovića in vodstvo ZD Ljubljana oz. direktorico Antonijo Poplas Susič, ki jo župan kljub vsemu javno podpira. Oba sta danes celo prišla med čakajoče, vendar pa Janković na naša konkretnejša vprašanja ni želel odgovoriti, dokler se ne sreča z Bešičem Loredanom. Pravi le, da je nad nedavnimi ministrovimi obtožbami zgrožen.
'Dostopnost do zdravnika in kakovostno zdravljenje sta ključna elementa zdravstvenega varstva'
"Ko sem zjutraj prihajal na delo in pred enoto ZD Ljubljana za Bežigradom videl dolgo vrsto ljudi, sem bil zgrožen. Težko razumem, da se v dobi digitalizacije, ko se večina storitev lahko opravi na daljavo, pred zdravstveno ustanovo sredi noči vijejo dolge vrste ljudi, da bi si izbrali osebnega zdravnika," pravi tudi varuh človekovih pravic RS Peter Svetina, ki poudarja, da je pravica do zdravstvenega varstva temeljna človekova pravica, ki jo zagotavlja Ustava RS. "To ni nekaj nadstandardnega, ampak najbolj osnovna pravica, ki izhaja iz obveznega zdravstvenega zavarovanja," je dodal.
Izpostavil je tudi, da je država odgovorna za učinkovito izvajanje zdravstvene dejavnosti, vzpostaviti mora ustrezno delujočo mrežo zdravstvenih služb na primarni, sekundarni in terciarni ravni. "Z ustreznimi ukrepi mora tudi zagotoviti, da bodo vsi ljudje deležni potrebnih preventivnih in kurativnih zdravstvenih ukrepov, takrat, ko jih potrebujejo," pravi varuh človekovih pravic Peter Svetina.
Poudarja, da sta dostopnost do zdravnika in kakovostno zdravljenje ključna elementa zdravstvenega varstva, zato je varuh v skladu s svojimi pristojnostmi že ukrepal in od Mestne občine Ljubljana ter vodstva ZD Ljubljana zahteval pojasnila in hitro ukrepanje. Od odgovornih v državi še pričakuje, da nehajo prelagati odgovornost drug na drugega, ampak začnejo tvorno sodelovati v korist bolnikov. Trenutno stanje je po mnenju varuha Svetine še en primer velikega in sistematičnega kršenja pravic prebivalk in prebivalcev.
"Za vse nas je to razočaranje nad sistemom. Kako je mogoče dopustiti, da toliko ljudi zjutraj v temi čaka pred zdravstvenim domom, da dobijo številko, da se bodo prijavili k osebnemu zdravniku, ki jim po zakonu pripada?" je v oddaji 24UR ZVEČER vprašala varuhinja pacientovih pravic v Ljubljani Mojca Mahkota. Po njenem mnenju je argument, da se mora pacient osebno opredeliti do zdravnika, nedopusten. "Pacienti, še posebej starejši, so na nek način ostali brez dostojanstva," opozarja in meni, da so ljudje ponižani. "Celo življenje plačujejo prispevke in so zdravstveno zavarovani, po zakonu jim pripada osebni zdravnik, potem pa morajo tako v vrstah prosjačiti za nekaj, kar jim pripada," meni o dolgih vrstah.
Kot smo poročali že včeraj, nove paciente sprejemata dve družinski zdravnici. Vrata zdravstvenega doma se odprejo ob 7. uri zjutraj, število vpisov pa je omejeno. Skupaj bosta lahko opredelili do 2500 oseb, včeraj pa so sprejeli 140 vpisov, 70 za vsako. Odločili so se za sistem s številkami. "Oseba, ki prejme listek s številko, ve, da bo ta dan opredeljena, s čimer smo se izognili prerivanju in morebitnim izgredom pred in v zdravstvenem domu. Zavedamo se, da je v času, ko je veliko oseb brez izbranega osebnega zdravnika, težko določiti, kdo ima prednost in kdo ne," je včeraj dejala predstojnica ZD Ljubljana-Bežigrad Lilijana Klančnik, ki je vesela, da sta se mladi zdravnici pridružili kolektivu.
Več pa nocoj v oddaji Svet na Kanalu A!
KOMENTARJI (985)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.