
Sosedje starejše gospe na Ravnah na Koroškem so po njihovih besedah več let, celo desetletij, opozarjali, da ženska (ime je znano uredništvu) živi v neprimernih razmerah. Nihče od pristojnih naj ne bi ukrepal, okolica hiše, ki se nahaja v strnjenem naselju, je postajala vse bolj neurejena, kako izgleda notranjost hiše, so si lahko le predstavljali, saj vanjo ni spuščala nikogar.
Fekalije naj bi zlivala na vrt. Imela je večje število mačk. Sosedje se bojijo, da bi se v neredu lahko zaredili glodalci, da bi se razširile bolezni.
Sosedje so nam tudi povedali, da so pri gospe bili tako predstavniki Centra za socialno delo Ravne na Koroškem (CSD Koroška), zdravstveni in veterinarski inšpektorji, a zgodilo se ni nič. Zdaj so se stvari odvile same od sebe, saj so zaradi slabega stanja gospo hospitalizirali. Sosedje se sprašujejo, kako bi lahko hišo, ki je ostala prazna, počistili.
Na različnih naslovih smo preverjali, kako je možno, da je gospa živela v takšnih razmerah in seveda, kako naprej.
CSD: Do zdaj nismo imeli dovolj razlogov za podajo predloga za odvzem poslovne sposobnosti
Na Ravnah na Koroškem so nam povedali, da se je pri gospe oglasila tudi predstavnica tamkajšnjega centra za socialno delo, a da je ugotovila, da je z gospo vse v redu. Sonja Tiršek, direktorica CSD Ravne na Koroškem, je za 24ur.com pojasnila, da si je center pri urejanju zadev z uporabnico prizadeval za dogovarjanje in sodelujoč odnos. Gospa je bila prejemnica denarne socialne pomoči in varstvenega dodatka in ima urejeno obvezno zdravstveno zavarovanje, ni pa gospa sprejela ponujene pomoči za urejanje njenih bivalnih razmer.
''Do preteklega tedna gospa ni bila obravnavana pri zdravniku, ki bi menil, da jo je potrebno hospitalizirati in bi menil, da je v njeno korist, da se ji poslovna sposobnost odvzame. Gospa je do sedaj sama razpolagala s svojim časom, denarjem, skrbela zase, uveljavljala svoje pravice in interese in zavračala poseganja CSD in soseske v njen vsakdan. CSD tako do sedaj ni imel dovolj razlogov za podajo predloga sodišču za odvzem njene poslovne sposobnosti,'' je pojasnila Tirškova.
Na CSD so pojasnili, da so gospo že septembra 2008 seznanili s pritožbami okolje zaradi njenih bivalnih razmer. Takrat jim je potrdila, da je brez vode in elektrike, a da to zanjo ne predstavlja težav. Pobude za ureditev tega in čiščenje okoli hiše je zavrnila, posegov na svoji lastnini ni dovolila. ''Zagotavljala je, da je s svojimi bivalnimi razmerami zadovoljna, da s svojim načinom življenje nikogar ne ogroža, da je njen način življenja njena izbira in odločitev,'' so sporočili.
Leto kasneje je potekal sestanek različnih ustanov, ki so ugotovile, da gospa živi v slabih razmerah, a da je sama s tem zadovoljna in ne želi sprememb, do okolice pa je nezaupljiva. Na CSD so se zavedali, da ''način življenja in ravnanja gospe ni običajen, kot kaže, je v ozadju bolezen, vendar to ni medicinsko dokazano, ker gospa noče obiskati zdravnika''. Predstavnica CSD je bila tudi v hiši, ki je bila prazna, brez opreme, brez elektrike in vode. V enem prostoru je imela posteljo, stol, mizo in peč na trda goriva. Družbo so ji delale štiri muce, ki pa po pojasnilih CSD niso bile zanemarjene ali prestrašene.
''Povezali smo se s psihiatrom, kako ravnati, če stranka nima zdravnika in ga tudi noče. Dobili smo pojasnili, da če nekdo noče k zdravniku in ne želi pomoči, se pač ne da nič storiti dokler situacija ne eskalira in pride od urgentne namestitve v bolnico. Druga možnost je sodna pot, če oseba izvede kaznivo dejanje in se ji izreče ukrep obveznega psihiatričnega zdravljenja,'' so sporočili s CSD Ravne na Koroškem.

Nadaljevali so, da so vseskozi gospo nagovarjali, da gre k zdravniku, vendar tega ni želela, odklanjala je ureditev bivalnih razmer, odklanjala je dom za ostarele. Ker gospe ni odvzeta poslovna sposobnost, ukrepi proti njeni volji niso mogoči, na sodišče pa CSD predloga za ukrep obveznega zdravljenja brez privolitve stranke ni mogel podati, ker je potrebno k predlogu predložiti mnenje osebnega zdravnika ali psihiatra, tega pa gospa ni imela.
Občina: Neposredno smo bili nemočni
''Glede na oceno CSD, da je gospa sicer drugačna, ampak da ni neproblematična v smislu ogrožanja sebe ali drugih, mi nismo mogli neposredno ukrepati,'' je za 24ur.com dejal župan občine Ravne na Koroškem Tomaž Rožen. Neposredno smo bili nemočni, posredno pa smo lahko vplivali na center ali zdravstveni sistem, je dodal. ''Občina nima, ima pa center pooblastilo, da osebi, ki ogroža sebe ali druge lahko odvzame poslovno sposobnost. Kot vidimo, se je ogrožala, vsaj z vidika lastnega zdravja, higiene, življenje brez vode, brez elektrike … to na nek način je ogrožanje sebe,'' meni Rožen. Občina ne more posegati v zasebno lastnino brez odredb določenih organov, je nadaljeval župan.
V hiši bila tudi zdravstvena inšpekcija
Tudi zdravstveni inšpektor se je na podlagi prijav sosedov pri gospe oglasil leta 2008. Na podlagi ugotovitev je bila izdana ureditvena odločba, da mora gospa urediti odvajanje fekalnih in gospodinjskih odplak in da mora odstraniti vse odpadke na način, da ne ogroža zdravja ljudi in povzroča čezmerne obremenitve okolja. ''Ker odločba ni bila izvršena v določenem roku, je bil takrat uveden tudi postopek izvršbe odločbe, stranki pa je bil izdan tudi plačilni nalog,'' je za 24ur.com pojasnila Manca Uršič Rosas, predstavnica za odnose z mediji na Zdravstvenem inšpektoratu RS.
''Leta 2011 so izvedli kontrolni inšpekcijski pregled. Ugotovljeno je bilo, da je bila odločba izvršena, zato je inšpektor postopek ustavil. Od kontrolnega pregleda 2011 do danes zdravstveni inšpektorat dodatne prijave ni prejel,'' je zapisala Uršič Rosasova.
Na vprašanje, kdo lahko počisti ta objekt, so na zdravstvenem inšpektoratu povedali, da so za čiščenje zasebnih objektov seveda odgovorni lastniki, najemniki oziroma upravniki lastnine. Zdravstveni inšpektorji lahko v objekt vstopajo le z dovoljenjem lastnikov. ''Zdravstveni inšpektorat je namreč v skladu z zakonom o zdravstveni inšpekciji pristojen za nadzor na področju nalezljivih bolezni z namenom varovanja javnega zdravja, ne zdravja vsakega posameznika,'' je pojasnila Uršič Rosasova.

Za mačke naj bi poskrbel azil
Sosedje so povedali, da je imela ženska tudi več mačk. Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je na podlagi odredbe slovenjgraškega sodišča odredila izvajalcem (pristojnemu zavetišču za živali), da mačke polovi. To se je po besedah tiskovnega predstavnika uprave Matjaža Emeršiča zgodilo prejšnji teden, ko so ujeli sprva štiri mačke, nato so nastavili še živolovko in ujela se je še peta mačka. Na upravi so za 24ur.com zagotovili, da so prostore ustrezno pregledali in da drugih mačk tam ni bilo. Gre za starejše mačke. Sosedje pa so nam povedali, da naj bi bilo še zdaj v hiši več mačk.
KOMENTARJI (143)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.