Na ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo so predstavili začetek prehoda na digitalno oddajanje televizijskih programov, ki se začne z današnjim dnem. V skladu s sprejeto strategijo izklopa analognih televizijskih oddajnikov bodo izdajatelji oddajali svoje programe tako v analogni kot v digitalni tehniki do 1. decembra 2010, ko se bodo analogni oddajniki izključili in bo možen le še sprejem v digitalni tehniki. Ker omrežje digitalnih oddajnikov v Sloveniji še izgrajujejo, vsa področja v prvi fazi ne bodo pokrita s signalom. RTV Slovenija bo svoje omrežje gradila še naprej vse do pokrivanja, ki ji ga nalaga Zakon o digitalni radiodifuziji.
V Sloveniji je trenutno samo eno omrežje oddajnikov, ki omogoča oddajanje v digitalni tehnologiji. Gre za multipleks A, s katerim upravlja RTV Slovenija. V tem multipleksu so programi POP TV, Kanal A in TV Pika že oddajali, a so jih aprila izključili. Z današnjim dnem pa se POP TV, Kanal A in TV Pika vnovič vključujejo v digitalno oddajanje. Za gospodinjstva, ki spremljajo programe prek kabelske, satelitske, IP TV, se nič ne spremeni, prav tako za zdaj to še ne pomeni nič za vse tiste, ki imajo nemoten dostop do analognega prizemnega oddajanja. Veliko pa pomeni za gledalce, ki živijo na območjih, kjer je analogni signal naših programov tako slab, da jih lahko spremljajo samo z močnejšim digitalnim signalom. Torej se danes po osmih mesecih v številna gospodinjstva vračajo programi POP TV, Kanal A in TV Pika.
Pomembna opozorila za gledalce:
Počasi bodo morala vsa gospodinjstva preiti na digitalno oddajanje, saj bodo analogne oddajnike izklopili. Posebej pozorni morate biti pri kupovanju pretvornikov ali novih televizijskih sprejemnikov, ki naj omogočajo digitalni sprejem. Starejše televizije, ki nimajo možnosti sprejema digitalnih signalov, potrebujejo za sprejem digitalni dekoder, znan tudi pod imenom set-top-box.
V Sloveniji je v uporabi napredni standard kodiranja video signala MPEG-4, za razliko od nekaterih sosednjih držav. Sprejem signala DVB-T zajema vrsto tehničnih nastavitev, ki jih gledalec običajno niti ne more spreminjati. Proizvajalci sprejemnih naprav zato za določen trg nastavijo tehnične nastavitve naprave za ta trg. Zato sprejemniki, označeni z MPEG-4, kupljeni v tujini, še ne bodo zagotovo nemoteno delovali tudi v Sloveniji.
Precejšnje število sprejemnih naprav, tako televizijskih sprejemnikov kot sprejemnih dekoderjev (set-top-box), ni ali ne bo v prihodnosti sposobno sprejemati DVB-T signalov. Dejstvo, da sprejemnik v trgovini sprejema trenutni DVB-T signal, še ni zagotovilo, da ga bo nemoteno sprejemal tudi v prihodnosti. Priporočljivo je, da gledalci za nemoten sprejem signalov slovenskih oddajnikov DVB-T uporabljajo izključno naprave, označene z znakom združljivosti s slovenskim sistemom DVB-T.
Pred nakupom lahko na spletnih straneh, ki bodo objavljene na spletnih straneh ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo ter Apeka, sproti preverjate, katere sprejemne naprave so bile preverjene in potrjene v Sloveniji. Če naprave, kupljene v Sloveniji, ne bodo delovale, naj gledalci zahtevajo od prodajalcev nadgraditev televizij v skladu s slovenskimi priporočili, ki so objavljena že več kot leto dni.