
Stare avtomobilske gume, ki v gramoznici v Lovrencu na Dravskem polju že leta razburjajo domačine, ki so bili še posebej zaskrbljeni ob obeh požarih, Slovenija pa si je zaradi nerešene okoljske problematike na Sodišču EU prislužila tudi tožbo Evropske komisije, so večinoma še kar na svojem mestu.
Inšpekcija za okolje in naravo sicer primer že od začetka predelave leta 2008, nadzira in v primerih ugotovljenih nepravilnosti ustrezno ukrepa, pravijo. Inšpekcija je tako na osnovi sklepa o dovolitvi izvršbe iz leta 2013 začela z izvršbo po drugi osebi v obsegu, ki so ga omogočala razpoložljiva sredstva. V letu 2013 je bilo tako z lokacije odstranjeno 1.235 ton izrabljenih gum, v letu 2014 pa približno 855 ton izrabljenih gum. Za odstranitev preostane še približno 38.000 ton izrabljenih gum.
Stroške izvršbe za leto 2013 je zavezanec plačal v celoti, za leto 2014 pa le delno, zato je bil na Finančno upravo RS posredovan predlog za izterjavo sredstev. Po pridobitvi sredstev, se bo izvršba nadaljevala tudi v letu 2015.
Da bi ugotovili dejansko količino izrabljenih gum, skladiščenih na območju gradbišča, je strokovni izvedenec, geodetsko podjetje Samobor in Ilec d. n. o., izvedel tahimetrično izmero območja gradbišča, še pravijo. Ugotovil je, da je na območju gradbišča 14.053 m3 nezmletih izrabljenih gum, ki niso prekrite z gramozom, 12.692 m3 zmletih izrabljenih gum, ki niso prekrite z gramozom, 51.435,5 m3 zmesi celih ter razrezanih ali zmletih gum, ki niso prekrite z gramozom, in 27.694,5 m3 razrezanih ali zmletih izrabljenih gum, prekritih z gramozom. Na lokaciji se je nahajalo skupaj 79.365,5 m3 izrabljenih gum, ki niso prekrite z gramozom.
Gume bi sicer moralo odstranjevati podjetje Albin Promotion, a tega ni počelo. Plačevanje so jim nato naložili z izvršbo, v podjetju pa pravijo, da sami niso mogli odstranjevati zaradi zapletov z občino in državo.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.