''Nepotrebne in neprimerne'' so bile besede predsednika Zveze združenj borcev za vrednote NBO Janeza Stanovnika, je poudaril poslanec SLS Franc Bogovič. Stanovnik je v govoru na slovesnosti ob 70. obletnici dražgoške bitke spomnil na delovanje ameriškega veleposlanika Josepha Mussomelija, ki naj bi se po navedbah medijev ponujal za posrednika pri oblikovanju široke koalicije."Ambasador, misleč, da predstavlja hegemona, pa si je vzel pravico, da sestavlja fantomsko koalicijo," je bil oster Stanovnik. Potezo je označil kot nedostojno povabilo, stranke, ki so se mu odzvale, pa za Cankarjanske "hlapce".
Mussomeli, na katerega so te besede letele, pa se ne vznemirja preveč. Za oddajo 24UR je o Stanovnikovih besedah dejal: ''Predstavljajo ozko skupino ljudi in lahko rečejo, kar želijo, saj smo v svobodni državi. Malo me je razočaralo, saj gre za preusmerjanje pozornosti. '' Na vprašanje, ali je povabilo na sestanek zavrnil le Zoran Janković, pa je ameriški veleposlanik odgovoril, da je sprva Janković na srečanje pristal, nato pa udeležbo uro pred srečanjem odpovedal: ''Morda, ker je bilo to novembra, ni imel časa, saj se je ukvarjal z volitvami. Morda pa se ni čutil preveč udobno, ker je moja slovenščina zanič, njegova angleščina pa ni preveč dobra.''
Predsednica NSi Ljudmila Novak je dejala, da se s takim načinom govorjenja, torej Stanovnikovim, nikakor ne more strinjati. Tudi predsednik SDS Janez Janša je kritičen do Stanovnikovih besed. Kot je zapisal na Twitterju, bo ''psihopatski izpad Stanovnika še bolj poslabšal bonitetno oceno Slovenije''.
Bogovič je poleg Stanovnika kritiziral tudi odziv predsednika republike Danila Türka na Mussomelijevo ravnanje. Türk je namreč prejšnji teden izjave ocenil kot neprimerne, saj, kot se je izrazil, posegajo v občutljivo tematiko političnega nastajanja vlade. Bogovič meni, da tovrstni odzivi ne koristijo niti k večji strpnosti v Sloveniji niti k hitrejši sestavi vlade. Bogovič je obenem izrazil bojazen, da bi take izjave lahko škodovale ugledu Slovenije v tujini, zato bi se jih po njegovih besedah lahko tudi vzdržali.
Kirn je z ameriško sogovornico razpravljal tudi o oblikovanju vlade
Romana Kirna, slovenskega veleposlanika v ZDA, so povabili na pogovor na ameriško zunanje ministrstvo, so poročali v oddaji 24UR. V State Departementu se je Kirn sestal z namestnico pomočnika državne sekretarke, ki je pristojna za Srednjo Evropo, Masho Jovanovich. Osrednji del pogovora je bil namenjen seznanitvi sogovornice s postopki oblikovanja nove slovenske vlade, so sporočili s slovenskega ministrstva za zunanje zadeve. Dodali so, da sta govorila tudi o okoliščinah, v katerih so bile podane izjave ameriškega veleposlanika in odziv slovenskih predstavnikov. Oba sta se strinjala, da je treba retoriko vrniti v diplomatske okvire in da nedavne izjave ne bodo imele vpliva na diplomatske odnose med državama, so še zaključili.
Ameriški State Department je posvetovanja slovenskega veleposlanika Kirna v Washingtonu pospremil s komentarjem, da je šlo za del normalnega in rednega procesa pogovorov o tekočih zadevah.
KOMENTARJI (790)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.