V spominskem parku pod Ljubeljem so se nekdanji interniranci, borci, vojne žrtve in drugi spomnili 65. obletnice osvoboditve koncentracijskega taborišča Mauthausen. Predsednik Zveze združenj borcev za vrednote NOB Slovenije Janez Stanovnik je dejal, da je Ljubelj spomin na strahotno trpljenje.
Tržiški župan in poslanec LDS Borut Sajovic je v pozdravnem govoru poudaril, da so se pod Ljubeljem zbrali ljudje, ki podobno mislijo in pošiljajo v svet željo, da se tovrstna tragedija nikoli več ne ponovi, ter sporočilo o sodelovanju.
Podobno sporočilo smo po njegovih besedah Slovenci dali tudi z našo odločitvijo na referendumu o arbitražnem sporazumu – nismo se namreč odločili za razdor, ampak za sporazumno rešitev, mir in sodelovanje, je dejal.
Predsednik Zveze združenj borcev za vrednote NOB Stanovnik pa je poudaril, da je Ljubelj spomin, opomin in simbol strahotnega trpljenja in razčlovečenja. Tudi sam se je dotaknil referenduma in poudaril, da "če hočemo dobrega soseda, se moramo tudi sami vesti kot dober sosed".
Kritičen je bil do predstavnikov opozicije v državnem zboru, ki so "o ratifikaciji arbitražnega sporazuma glasovali z obstrukcijo, potem pa agitirali ljudi, naj oni glasujejo proti temu, za kar sami niso imeli poguma". Po njegovih besedah niso imeli poguma, ker so vedeli, da Evropa razmišlja povsem drugače.
Zbrane so med drugim nagovorili tudi predsednik francoskega Društva internirancev iz Mauthausna Daniel Simon, predstavnik italijanske delegacije Ljubomir Sušič, predsednik mednarodnega foruma Mauthausen Kurt Scholz in veleposlanik Češke v Sloveniji Peter Voznica.
KOMENTARJI (61)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.