
Razmere na trgu za iskalce stanovanj so takšne - kup afer, katerih žrtve so praviloma kupci, najemniških stanovanj skorajda ni, le 8 odstotkov jih je, lastniška pa so draga, v Ljubljani od 1200 do 2600 evrov za kvadatni meter. Cene so primerljive z evropskimi, dohodki ne. Največ težav je v Ljubljani, na Obali in na Gorenjskem. Minister za okolje in prostor, Janez Kopač meni, da je vlada naredila dovolj. "Nereda ni, za varstvo kupcev stanovanj smo poskrbeli," pravi.

To pravi vlada o svojem delu. Številke pa so takšne: država je za reševanje stanovanjske problematike, s katero se v državi nihče drug razen Stanovanjskega sklada skorajda ne ukvarja, v 12-ih letih namenila 5 milijard tolarjev. Kar pomeni približno dve stanovanji na mesec. Težave kupcev pa je sklad blažil z varčevalno shemo. In za te varčevalce je vlada - za njihove premije - primaknila še dobre 4 milijarde tolarjev.
To je bilo in je. Kaj bo? Kaj vlada načrtuje? "Zagotoviti čim več neprofitnih stanovanj," pravi minister Kopač. "Sicer pa nadaljujemo z ukrepi aktivne zemljiške politike, ki jih bo moral stanovanjski sklad izvajati v bistveno večji meri, pripravljamo ukrepe za privatno javno partnerstvo, da bi več najemnih stanovanj zagotavljal tudi privatni sektor in nameravamo uvesti hipotekarno bančništvo" dodaja minister.
Varčevanje v Stanovanjski shemi se je za prve varčevalce končalo. Stanovanjski sklad čaka realizacija obljub. Najprej ponudba tržnih 800 stanovanj, po cenah, ki so jih določili. To je recimo v Ljubljani stanovanje za 1.300 evrov za kvadratni meter.
Jože Novak, novi direktor Stanovanjskega sklada pa je bil gost tudi v oddaji 24 ur. Kot prvo smo mu zastavili vprašanje, kdaj bo objavljen razpis za 800 stanovanj po ugodnejših cenah, od tistih, ki jih je določil Stanovanjski sklad?

Ko sem nastopil kot novi direktor razpis še ni bil objavljen. Potrudil se bom, da bo to v avgustu…
…Obljubljen pa je bil julija…
To je res. Vendar morate o tem povprašati moje predhodnike.
Kako pa boste zagotovili več neprofitnih stanovanj in kje boste dobili denar za to?
Neprofitna stanovanja so potrebna. Spodbudili bomo več nosilcev, delno občine, tudi Stanovanjski sklad se bo potrudil. Še letos naj bi zagotovili okoli 600 tovrstnih stanovanj, kasneje tudi nekaj več.
Kje pa boste dobili denar? Zdajšnji denar vlade zadostuje za okoli dve stanovanji na mesec, kar je odločno premalo…
Sredstva vlade so predvsem za primerjanje. V tem mandatu recimo ni prišlo do dokapitalizacije dveh podjetij, Luke Koper in Taluma, zato ta primanjkljaj. Ključni problem pa je, da niso bili pripravljeni projekti. In prav to mislimo pospešiti, tako da bi lahko v naslednjem obdobju gradili najmanj dvakrat več stanovanj. Viri pa so poleg proračuna tudi viri lokalnih skupnosti, delno tudi viri zasebno-javnega partnerstva, spodbuditi mislim delo neprofitnih stanovanjskih organizacij, delno tudi sredstva Evropske unije in morda dokapitalizacija stanovanjskega sklada.
Rekli ste, da se v preteklem obdobju ni nabralo dovolj denarja. Takrat ste bili državni sekretar na okoljskem ministrstvu, odgovorni za stanovanja. Zakaj denarja niste našli že prej? Kaj ste naredili?
V tem času smo pripravili zakonodajne in sistemske rešitve. Sredstev je bilo sicer nekaj, vendar ne dovolj. Od vlade smo vedno znova zahtevali več sredstev, ki pa jih ni bilo. Priznavamo seveda, da v stanovanjski politiki obstajajo problemi, vendar pa ti niso izključno finančni.
Kako pa boste nadaljevali z zemljiško politiko? Zemljišč ni. Tista, ki so, so zelo draga…Imate že kaj v rokavu?
No, v rokavu nimam sicer nič posebnega, gre namreč za to, da bomo z zemljiško politiko šele začeli. Urbana zemljiška politika je sedaj zakonsko določena in pripada Stanovanjskemu skladu skupaj z drugimi ministrstvi. V Sloveniji pa je problem predvsem v treh regijah: ljubljanski, gorenjski in delno obalni. Drugje pa so razmere relativno dobre. Zazidljivih parcelnih zemljišč je relativno veliko, problem pa je, da so ta zemljišča zaradi denacionalizacije, privatizacije ali drugih razlogov neaktivna. In v tem smislu smo z ukrepom nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča že na nek način stimulirali lastnike, da bodisi gradijo sami in jih tako uporabijo ali pa prodajo naprej. Ostali ukrepi še sledijo.
Čez tri mesece se bo vlada zamenjala. Z njo lahko tudi vi. Glede na število obljub, ki ste jih dali, je vaš mandat nekoliko kratek.
Povedal sem, kaj predlagam in obljubljam za obdobje štirih let. Te pa lahko izpolnimo ob pogojih, ki sem jih navedel v programu. Program stanovanjskega sklada je sedaj narejen za to obdobje, po potrebi pa ga bomo še dopolnili.