Slovenija

Stanovalci kranjskega 'kanarčka' se bojijo zime: 'Začasna kritina je katastrofalna'

Kranj, 13. 10. 2022 18.14 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Urša Zupan
Komentarji
14

Začasna streha na kranjski stavbi "kanarček" je bila narejena tako, da solastnikom stavbe ni nihče predstavil, kakšna bo, niti koliko bo stala, je razočaran eden od njih. "Kar je bilo narejeno, je bilo narejeno katastrofalno! Tako, da so bila vsa stanovanja v zgornjem nadstropju ob dežju praktično poplavljena, vlaga pa se je širila na spodnja nadstropja. Na zgornji plati je nastal bazen vode, postavljali smo lonce in škafe ter jo lovili!" opisuje. Upravnik je predlagal povrnitev strehe v prvotno stanje, kar pa so stanovalci zavrnili, saj ne želijo, da bi se kaj takega ponovilo. Odločili so se za drugačno sanacijo, a ker od upravnika niso prejeli popisa del in stroškov, se je zadeva zavlekla. Zdaj upajo, da se bo le premaknilo in da jih ne prehiti sneg.

Več videovsebin
  • Iz 24UR: Ob dežju zaliva zgornja nadstropja
    02:53
    Iz 24UR: Ob dežju zaliva zgornja nadstropja
  • V Kranju je močan veter obračal strehe
    00:26
    V Kranju je močan veter obračal strehe

 

Po objavi članka o sanaciji posledic avgustovskega neurja v Kranju na stavbah, s katerih je veter odnesel strehe, nas je kontaktiral Klemen Bavdek, solastnik in član gradbenega odbora stavbe na Nazorjevi in Bleiweisovi cesti, ki jo domačini poznajo pod imenom "kanarček". Na njej naj bi po neuradnih ocenah nastalo za okoli 200.000 evrov škode. 

Vse, kar je res, je, da je neurje odneslo streho, od tam naprej pa so videnja različna, pravi. 

Na Domplanu, ki je upravnik stavbe, so za 24ur.com pojasnili, da so takoj po odkritju strehe sklicali zbor vseh etažnih lastnikov ter jim predstavili stanje in potrebno povrnitev strehe v prvotno stanje. Sanacija strehe bi z izvajalcem krovsko-kleparskih del  že lahko stekla, a se je zapletlo, ker stanovalci niso hoteli povrnitve strehe v prvotno stanje, pač pa so želeli pregledati še druge možnosti. Pri tem pa je potrebno odločanje etažnih lastnikov z vsaj 50-odstotnim soglasjem glede na solastniške deleže v stavbi. 

Kot je dejal Bavdek, so bili na prvem sestanku neposredno po dogodku vsi solastniki stavbe v šoku. "Ker je odtrgalo polovico lesenega ostrešja in celotno kritino, je bil seveda jasno izražen dvom, kaj je s preostalim delom ostrešja ter kvaliteto venca, ki je bil tudi poškodovan. Ker nihče nikoli ni točno opredelil, kaj pravzaprav pomeni "povrnitev v prvotno stanje" in je obstajal strah, da bi bila "povrnitev v prvotno stanje" lahko samo osnova za novo katastrofo, so solastniki na sestanku 31. 8. naložili upravniku, da organizira naročilo statičnega pregleda ter pripravo novega projekta, ki bo poleg sanacije vseboval tudi dodelave – dodatno izolacijo ter kritino, ki je primerna za namestitev fotovoltaike." 

Skupni odgovor solastnikov je bil, da vse izboljšave plačujejo iz skupnega sklada, sanacijo strehe pa Domplan ali preračuna ali pa že direktno uredi z zavarovalnico, v primeru, da je bilo zavarovanje sklenjeno preko njega. "Končni projekt smo (kljub mnogim urgencam) in pisnem dogovoru, da ga dobimo v septembru, dobili šele v sredo! Po prejetju projekta smo takoj ugotovili tudi napake v njem, popis del po projektu pa so nam poslali šele po naši urgenci," je ogorčen.

'To, kar se je naredilo, je bilo narejeno katastrofalno'

Na Domplanu pojasnjujejo, da so takoj v tednu po neurju izvajalcu krovsko-kleparskih del naročili izvedbo začasnega zasilnega ostrešja z novimi legami in špirovci ter pokritja s PVC- ponjavami. Ta začasna kritina omogoča zasilno zaščito stavbe pred dežjem, nikakor pa ni vodotesna, na kar je etažne lastnike opomnil izvajalec del. Strošek odstranjevanja stare strehe, čiščenja okolice in odvoza ter postavitve popolnoma novega začasnega ostrešja, pokritega s PVC-ponjavami, je znašal okoli 24.000 evrov. Del tega stroška predstavljajo tudi lesene lege in špirovci, ki bodo lahko uporabljeni pri izdelavi novega ostrešja. 

Res je, potrdi tudi Bavdek, da sta na urgenco solastnikov takoj prišla tako Domplan kot tudi krovec, ki je poizkušal sanirati škodo, vendar je bilo v tistem trenutku že prepozno. Začasna streha je bila namreč po njegovih besedah narejena tako, da jim ni nihče predstavil, kako bo narejena, niti, koliko bo stala. "Upravnik je določil izvajalca in nekaj se je naredilo. To, kar se je naredilo, je bilo narejeno katastrofalno! Tako, da so bila vsa stanovanja v zgornjem nadstropju ob dežju praktično poplavljena, vlaga pa se je širila na spodnja nadstropja. Poplavljen je bil tudi lokal Gringo v pritličju. Na zgornji plati je dobesedno nastal bazen vode, v zgornjem nadstropju ni bilo mogoče živeti. Postavljali smo lonce in škafe pod streho ter lovili vodo! Izvedba začasne sanacije je bila neustrezna in nikakor skomunicirana z nami." 

S pomočjo Civilne zaščite do kvalitetne cerade

Stanovalci so nato na lastno iniciativo kupili kvalitetno cerado, ki je stala več kot 6000 evrov, in se dogovorili s Civilno zaščito, da je to njihova investicija, za kar se njim in občini Kranj tudi zahvaljujejo. "Sedaj je vsaj "kritina", ki jo je sicer brez obveze plačila položil krovec Sodnik, dobra in nas začasno varuje pred dežjem, vsekakor pa ne pred morebitnim snegom. Znesek 24.000, ki ga Domplan omenja za izdelavo začasne kritine, pa je nekaj, za kar še nismo dobili specifikacije, kakor je bilo naloženo v zapisniku sestanka solastnikov. Na skupnem sestanku je bilo dogovorjeno, da bodo pripravili specifikacijo stroškov, ki jo bodo predstavili formiranemu gradbenemu odboru, pa te specifikacije še nismo dobili."

Poslal nam je tudi slikovno gradivo, zapisnike in email korespondenco z Domplanom. "Iz tega se jasno vidi, da smo mi tisti, ki pritiskamo na Domplan, da naredi svoje delo in ne obratno. Domplan pa z vsem zamuja tedne in mesece. Še posebej zato se mi zdijo navedbe Domplana v članku arogantne in neprimerne podjetju, ki bi moral biti upravitelj naše lastnine," je še dodal. 

V zgornja nadstropja je ob dežju zamakalo.
V zgornja nadstropja je ob dežju zamakalo. FOTO: Klemen Bavdek

Na Domplanu so namreč predhodno pojasnili, da so etažni lastniki sprejeli sklep, da skupaj pregledajo vse možnosti za sanacijo in se nato odločijo, kako se bodo tega lotili. "Skladno s temi sklepi smo naročili statični izračun ter izdelavo popisa del, predložili smo tudi ponudbo za izdelavo projekta del. Glede na to, da tako statik kot izvajalec arhitekture potrebujeta vsaj 14 dni za izdelavo končnih projektov in detajlov strehe, smo se dogovorili, da v dogovoru s statikom in projektantom izdelovalec popisa del pripravi popis vseh potrebnih del, kar nam bi služilo za takojšen razpis in izbor najugodnejšega izvajalca. Ta okvirni popis del za izbor izvajalca pa na sestanku z gradbenim odborom in s strani na novo potrjenega zunanjega nadzornika g. Franca Marna ni bil potrjen." 

"Za namene hitrega razpisa za izvajalca se je naredil ad hoc popis, ker projekt še ni bil narejen. Vsi smo se zavedali, da je to približek in nikakor pravi popis. Pravi popis se naredi šele po dejanskem projektu, ki smo ga dobili v sredo," na zgornje besede Domplana odgovarja Bavdek.

Nato je bil izveden pregled prispelih ponudb za sanacijo strehe – prispela je le ena ponudba in na osnovi le-te so se etažni lastniki odločili za končni izbor kritine s strešnimi paneli. Glede na to sta statik in projektant dokončala vse potrebne detajle, predviden možen rok izvedbe celovite sanacije strehe pa je izvajalec podal z začetkom decembra, še pravijo na Domplanu. 

'Upamo, da nas ne prehiti sneg'

Smo v nezavidljivem položaju, pa je jasen Bavdek. Tudi če zdaj dobijo dokumentacijo, ne ve, kdaj bo streha narejena. Upajo, da jih ne prehiti sneg. "Seveda so želje etažnih lastnikov različne – nekateri želijo, da bi se naredilo čim bolj poceni, drugi bi čakali do pomladi, nekateri imajo zavarovano, drugi ne. Vendar so to problemi solastnikov, ki jih usklajujemo in rešujemo na internih sestankih solastnikov. Solastniki so potrdili gradbeni odbor, ki, vsaj tako mislimo, jasno komunicira z Domplanom. Seveda smo nezadovoljni, da smo končni projekt dobili šele včeraj. Želim pa pohvaliti vašo hišo, saj je na podlagi člankov na vašem portalu in vašega obiska stekla intenzivna komunikacija med vsemi udeleženci in verjamem, da bo tudi, zahvaljujoč vam, streha narejena hitro, kvalitetno in cenovno sprejemljivo," zaključi.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20

KOMENTARJI (14)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

JAZsemTI
13. 10. 2022 21.30
Tole bo še “veselo”…
Kamulator
13. 10. 2022 21.28
Jaz se pa bab bojim 😑
Kamulator
13. 10. 2022 21.11
+2
Si jedla sir, Sandra?
Rde?a pesa in hren
13. 10. 2022 19.58
+3
Še zmer velja rek da je bolj sprečiti nego lečiti. Posebj v Slovaniji, kjer kr mrgoli kvaliz zidarjev in krovcev. Slovenc pa je iatk pičen na ceno, važno je, da je najbolj poceni... samo do trenutka, ko zaropota, potem se vidi, kdo je delal in kako...
Zanesenjak
13. 10. 2022 19.22
+10
Ti upravniki znajo samo računat in pobirat procente. O kakšni strokovnosti pa bi lahko, večinoma, samo sanjali.
mikpiki191
13. 10. 2022 19.21
+8
malo šlampasto da niso imeli zavarovano
MESE?AR
13. 10. 2022 18.50
+16
Mi na Štajerskem rečemo "šalabajzersko" narejeno !
Abrams
13. 10. 2022 18.47
+10
Ja kaj se je stvar zasebna, zavarovana in kaj ? Sej imamo zavarovalnice pa nej one že enkrat DARUJEJO in to HITRO.
Deseti_brat
13. 10. 2022 18.27
+10
V redu streha na bloku - odvisno od velikosti - je nekje v rangu 100 - 150.000 EUR. Zdaj pa skupaj zavarovalnine, rezervni sklad...ni druge resitve.
wsharky
13. 10. 2022 18.30
+0
wsharky
13. 10. 2022 18.25
-3
po slikah sodec je kar nekaj lesa s katerim bi se lahko greli, sicer pa donirajmo kanarcek10 na 1919
Abrams
13. 10. 2022 18.48
+3
Ja za javno upravo, zasebni sektor ne bo dal nič.
Hans Al Fare
13. 10. 2022 18.21
+8