Skoraj 1000 policistov je na današnji javni tribuni z naslovom 'Si slovenska vlada za podcenjeno plačilo želi podcenjeno varnost državljanov' opozorilo na nizko plačo in na številne druge probleme, s katerimi se srečujejo. Na razširjeni seji sveta policijskega sindikata Slovenije in tribuni so želeli predstaviti slab položaj in prizadevanja za ureditev plačnih razredov ter za primerno umestitev poklica policista in kriminalista, vendar se nihče z vlade tribune ni udeležil.
Policist - slabo vrednoten poklic
Vlada ne prisluhne argumentom pri umestitvi poklica policista, pri čemer si policijski sindikat želi le razmerja primerljivih poklicev, je poudaril predsednik sindikata Branko Prah in dodal, da morata biti odgovornost in varnost poklica primerno vrednotena. Zaradi slabo vrednotenega poklica na trgu delovne sile ni strokovnih in usposobljenih policistov, čeprav se obseg dela z vzpostavitvijo schengenske meje in predsedovanjem EU povečuje. Naj verjamemo vladi, ki govori o varni državi, zavestno pa slabi za to odgovorni aparat in status zaposlenih v policiji, se sprašujejo policisti.
V policijskem sindikatu menijo, da se trenutno nahajajo v položaju, kjer ni mogoče brez dialoga razreševati situacij. Zato je bil Prah razočaran, da se tribune ni udeležil nihče od vabljenih gostov, torej ne predsednik vlade Janez Janša, ne minister za notranje zadeve Dragutin Mate in ne minister za javno upravo Gregor Virant. Janša se je zaradi obveznosti opravičil in zagotovil, da se bo tribune udeležil Virant. Ta pa je v četrtek sporočil, da se dogodka ne bo udeležil, saj naj bi bili naslov in izhodišče razprave izrazito tendenciozni in ultimativni, kar pa Prah odločno zavrača.
"Država nam je slaba mati," je poudaril Prah. "Policisti smo še dalje pripravljeni darovati svoja življenja, vendar moramo za to žrtvovanje tudi nekaj dobiti," je povedal. Pojasnil je, da pogajanja o plačnem sistemu potekajo že pet let. Začetek pogovorov je bil optimističen in bilo je že praktično dogovorjen prehod iz 20. v 22. plačilni razred, ko pa je Virant prevzel vodenje, so se začeli pogovori zapirati, je dejal Prah in dodal, da so Janšo zaprosili, da bi na današnji dogodek poslal nekoga, s katerim bi se lahko pogovarjali.
So se pa tribune udeležili bivši šefi slovenske policije in tudi sedanji generalni direktor policije Jože Romšek, ki je bil sprva iz številnega občinstva deležen precej žvižgov. Poudaril je, da je policijski poklic nesporno težak in odgovoren. "Tudi sam osebno sem deset let delal v neposredni operativi in vem, kaj pomenijo teren, uporaba pooblastil, delati ponoči in plača 139.000 tolarjev, medtem ko samo obleka stane 42.000 tolarjev," je pojasnil.
"Pri našem strokovnem delu rabimo ministra, dobre predpise in primeren proračun, zato potrebujemo dobro relacijo do vlade," je opozoril Romšek. Sam seveda ne more krojiti plačne politike. "Moje prepričanje pa je, da je dober policisti tisti, ki je strokovno usposobljen, primerno opremljen in primerno plačan," je dodal in kot pravo pot za dosega tega izpostavil pogovarjanje in argumentiranje.
"Stanje v policiji je zaskrbljujoče"
Nekdanji v.d. generalnega direktorja policije Bojan Potočnik je požel bučno odobravanje zbranih policistov, ko je poudaril, da se vse odločanje o policiji koncentrira v ministrovem kabinetu, direktor policije pa nima nobene funkcije več, ter da bi bilo bolje, da bi to mesto ukinili in za ta denar zaposlili še pet novih policistov. Stanje v policiji je več kot zaskrbljujoče, saj je izgubila ugled, meni Potočnik. To mora biti ugleden in visoko vrednoten poklic, meni Potočnik, ki ocenjuje, da je še nekaj energije, da se z dna znova krene navzgor.
Slovenske policiste so prišli spodbujati tudi kolegi iz tujine. Tako je zbrane na Bledu pozdravil predsednik italijanskega policijskega sindikata Gianni Tonelli. V tem trenutku mora vlada pokazati svojo odgovornost do policije in konstruktivno pristopiti k reševanju problema. Varnost je namreč osnovni temelj v naši družbi, je poudaril Tonelli in dodal, da vlada, ki ne želi investirati v varnost, gleda na razvoj izredno kratkoročno.
KOMENTARJI (56)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.