Ne lani ne letos se rast panoge ni odrazila pri plačah, je povedala sekretarka sindikata delavcev gostinstva in turizma pri Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Karmen Leban.
"Stanje je na področju plač v naši dejavnosti porazno. Bedna plača za 200 ur dela je eden od glavnih vzrokov, zakaj se ljudje ne odločajo za te poklice," pravi Lebanova.
Povprečna bruto plača v gostinstvu je bila avgusta letos 976 evrov, medtem ko je bila povprečna bruto plača v Sloveniji 1405 evrov. Po besedah svetovalke ZSSS za ekonomsko področje Andreje Poje ima večina zaposlenih v gostinstvu do 600 evrov neto plače, delež plače v gostinstvu pa je glede na povprečno plačo v Sloveniji vsako leto nižji.
Sindikati hočejo povišanje plač
Pogajalski skupini predstavnikov delodajalcev in sindikatov sta se srečali 15. oktobra, saj so sindikati želeli zvišanje plač iz naslova dobičkov, a so jim delodajalci, tako pravi Lebanova, odgovorili, da se zaradi prihajajoče recesije ne mislijo pogovarjati, po njenih besedah pa naj bi nameravali odpovedati tudi sedanjo kolektivno pogodbo. Ta bi morala sicer veljati do 30. junija 2009.
Delodajalci: Obojestranska odpoved pogodbe ali nov predlog
Vodja pogajalske skupine delodajalcev Janez Ivšič je povedal, da kolektivne pogodbe zaenkrat ne bodo odpovedali. So pa sindikati po njegovih besedah predlagali, da bi se usklajevalo vse osnovne plače, ne le najnižje, kot določa sedanja kolektivna pogodba. "Šlo bi za novo pravico, zato se o njej ne moremo dogovoriti v okviru veljavne kolektivne pogodbe," je dejal. Povedal je še, da so sindikatom predlagali obojestransko odpoved kolektivne pogodbe, kar bi jih tudi prisililo k hitrejšemu dogovoru, ali pa pripravo novega predloga, ki bo v okviru sedanje kolektivne pogodbe.
Pogajanja so tako prekinili, sindikata delavcev gostinstva in turizma pri ZSSS in pri KS 90, ki sta podpisnika kolektivne pogodbe dejavnosti, pa sta sklenila, da bosta začela sindikalne aktivnosti. Tako naj bi dosledno spoštovali določila kolektivne pogodbe glede delovnega časa, striktno zahtevali naloge za nadurno delo, delavce pozvali, naj delajo toliko, za kolikor so plačani, možne pa so tudi prekinitve dela, bela stavka.
Ekonomska kriza prizadela gostinstvo?
Podjetja v panogi so sicer v različnih položajih; kriza se pri nekaterih že pozna, vendar je to odvisno od strukture gostov, je povedala direktorica Turistično gostinske zbornice pri Gospodarski zbornici Slovenije Majda Dekleva in dodala, da je za zaključno oceno še prezgodaj, saj še ni podatkov o poslovanju podjetij.
Dekleva sicer pravi, da je bil aprilski dvig plač višji kot v drugih panogah, a hkrati priznava, da so plače v gostinstvu ponekod res slabe, da pa se razlika zmanjšuje. Po njenih besedah podjetja večinoma zvišujejo plače za več, kot je dogovorjeno z aneksi h kolektivnim pogodbam, res pa je, je dejala, da nekatera podjetja pri tem zaostajajo in da sindikati na račun teh podjetij zaostrujejo pogajanja.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.