Po ugotovitvah Kmetijsko-gozdarske zbornice (KGZS) so letos najbolj prizadete poljščine, travinje in letos sajeni trajni nasadi. Vremenska napoved za prihodnje dni pa ni najbolj optimistična.
Obilnejših padavin in dolgotrajnih deževnih obdobij namreč ne gre pričakovati kaj kmalu. Napovedane so sicer krajevne plohe in posamezne nevihte, največ dežja pa bi lahko zapadlo med sredo in petkom, ko nas bosta prešli dve vremenski fronti. Včeraj je sicer zapadlo nekaj dežja, najbolj pa so se ga veselili v zaledju Obale, kjer pred tem več kot 40 dni ni deževalo. O večji škodi poročajo tudi v Pomurju.
Kmetje imajo sicer za seboj tudi neugodno zimo, saj tudi v zimskem času ni bilo zadostnih padavin. Kot nam je povedal Andrej Pirc, ki se ukvarja s prirejo mleka in poljedelstvom, je stanje takšno, "kot če bi januarja posadili rožo in je do danes ne bi zalivali". Kot je povedal, je setev zaradi izostanka padavin prinesla finančne izgube, ki jih nekateri merijo v več deset tisoč evrih.
Ob tem so v KGZS povedali, da pridelovalci lahko škodo omilijo le z namakanjem. Za intenzivnejši razvoj namakalnih zmogljivosti je nujno poenostaviti in skrajšati postopke za pridobivanje dovoljenj, so še opozorili.
Ne gre le za sušo, nastale so tudi druge težave
Posledično pa so zaradi suše nastale še 'verižne' težave. Prišlo je namreč tudi do pomanjkanja krme za živali. "Zaloge imamo še približno za mesec in pol, toda stvari so bolj zapletene. Če živali nimajo kaj pasti, potem ne proizvajajo mleka in gre toliko več iz zimskih zalog," je pojasnil Pirc.
Nekatere težave pa se vlečejo že od lanskega leta, ko pa je bilo ravno obratno – padavin veliko, poljščine, ki so jih posadili, pa je mnogim zalila voda. "Lani smo pridelali manj, kot bi ob normalnem letu. Tako je nastalo več problemov – lanska povodenj in letošnja suša." Pirc ob tem pravi, da je škoda že nastala, tudi, če bo v kratkem deževalo. Na kmetiji se poleg suše srečujejo tudi z drugimi težavami. Zaradi epidemije koronavirusa so padle tudi cene, in sicer od 20 do 30 odstotkov, pravi. Težave pa imajo tudi s prodajo mleka. "Pri nas imamo sedem zaposlenih ljudi, ki jih nujno potrebujemo za oskrbovanje živali. Prišlo je do tega, da delaš od jutra do večera in vsak dan si dolžan 100 evrov več."
Kako blažiti posledice?
Javna služba kmetijskega svetovanja pri KGZS spremlja stanje na terenu in svetuje pridelovalcem, kako blažiti posledice suše. Svetovalci poudarjajo čim večjo skrb za povečanje humusa v tleh z organskimi gnojili, ustrezen kolobar in stalno pokritost tal. Prav tako svetujejo ustrezno izbiro kultur in sort, optimalno prehrano rastlin in kakovostno obdelavo tal.
V sušnih razmerah svetujejo plitvo mehansko obdelavo tal, ki prepreči kapilarni dvig vode, dosledno mehansko odstranjevanje plevelov in obvezno valjanje vseh posejanih posevkov takoj po setvi. Za blažitev vpliva suše svetujejo tudi škropljenje rastlin s pripravki na osnovi aminokislin, prav tako priporočajo dodajanje pripravkov s kalijem.
KOMENTARJI (93)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.