Premier Borut Pahor je podprl generalno državno tožilko Barbaro Brezigar in s tem ministru za pravosodje Alešu Zalarju dal nezaupnico. Pahor pravi, da ga minister z obtožbami, da je Brezigarjeva v zadevi Baričevič neposredno komunicirala s policistom specializiranega oddelka tožilstva in s tem ravnala nezakonito, ni prepričal.
Ključni akterji na strani LDS so se danes zavili v molk. Po poročanju oddaje 24UR naj bi na izrednih sestankih LDS včeraj in danes padla tudi ideja o morebitnem izstopu LDS iz koalicije. Odprte pa so še druge možnosti, med njimi tudi ta, da minister sam odstopi s položaja pravosodnega ministra.
K odstopu pa Zalarja poziva tudi šef Desusa Karl Erjavec, medtem pa v Zaresu, kjer so ves čas podpirali razrešitev Brezigarjeve, odnos do Pahorja dodatno zaostrujejo. Kot je povedal sekretar Zaresa Bogdan Biščak, jih je premierjeva izjava presenetila, ''verjamem, da tudi ministra Zalarja''. ''Se mi zdi, da gre za prenagljeno izjavo, ki izhaja tudi iz vnaprejšnje podpore, ki jo je predsednik vlade nekajkrat povedal na račun Barbare Brezigar, nekajkrat je povedal, da verjame, da svoje delo dobro opravlja, in tudi takrat ni povedal argumentov, zakaj tako ocenjuje njeno delo.''
Pravosodni minister je po poročanju 24UR ZVEČER pri sebi že sprejel odločitev, kaj bo storil. Kot kažejo trenutne napovedi, naj bi Zalar – tudi po pogovorih s svojo stranko – odstopil ali pa ponudil odstop. Glavna težava naj bi bila namreč ta, da minister ne more pristati na to, da ostaneta Brezigarjeva in on, saj bi s tem pristal tudi na interpretacijo, da Brezigarjeva ni kršila ustave in zakona, v kar pa Zalar trdno verjame.
Končna odločitev o Zalarjevi usodi naj bi padla po velikonočnih praznikih, a če bo odstopil, se bo najverjetneje odprlo tudi vprašanje, ali bo šla LDS iz vlade.
Pahor ne želi, da Zalar odstopi
Premier Pahor pa je v posebnem intervjuju za 24UR, vsaj kar se ministra tiče, umirjal žogico. Želi namreč, da Zalar ne odstopi in ostane v njegovi vladi, saj verjame, da bosta še lahko sodelovala. Kot je povedal, minister Zalar ni predlagal nikakršnega predloga za razrešitev generalne državne tožilke, zato njegove besede niso bile nezaupnice ministru. Če bi pa Zalar kljub temu ponudil svoj odstop, bi ga Pahor poskušal prepričati, da je to slaba odločitev tako zanj kot za vlado in za odnose med pravosodnim ministrstvom in tožilstvom.
''Jaz si želim, da bi z Zalarjem naprej sodelovala,'' je povedal Pahor in dodal, da gre za enega od ministrov, ki si prizadeva svoje naloge opraviti po najboljših močeh, ''vendar sem jaz tudi tukaj predsednik vlade in si tega položaja ne pustim vzeti, v tem smislu, da bi mi bila odvzeta pravica, da kot predsednik vlade presojam neke stvari. Ministri imajo svoje pristojnosti, se lahko odločijo, toda pravico do odločitve imam tudi jaz.''
Na vprašanje, zakaj po njegovem mnenju Brezigarjeva ni ravnala nezakonito, je Pahor odgovoril: ''Zaradi tega so sodišča, ker dve stranki v postopku mislita različno in imata dva pravnika, ki mislita različno.''
Odločitev o razrešitvi generalnega državnega tožilca pa je politična. ''Ravno zato ker je tako občutljiva politična odločitev, mora bit prepričljiva za ljudi, da ne bodo menili, da smo se odločili za ali proti nekomu samo zato, ker nam nekdo ni všeč,'' meni Pahor, ki pravi, da Barbara Brezigar ostaja, politične krize pa zaradi tega ni ali pa je še ni.
Velika kriza zaupanja v vlado
Je pa velika kriza zaupanja v vlado – skoraj 70 odstotkov Slovencev vanjo ne verjame. Tako nizke podpore, kot jo ima sedanja vlada, še ni bilo. Pahor na to odgovarja, da je najpomembnejši razlog ta, da si nihče pravzaprav ni želel Boruta Pahorja za predsednika vlade, potrebovali so ga zato, ker ni bilo drugega, ki bi lahko premagal Janeza Janšo. ''Ko sem to svoje zgodovinsko delo v njihovih očeh opravil, bi se lahko umaknil, vendar meni to ni prišlo na pamet. Jaz sem ljudem, ki so glasovali zame, nekaj obljubil in to bom tudi storil,'' je povedal in dodal, da bodo ljudje, ki ga ne želijo na tem položaju, storili marsikaj, da bi se umaknil, vendar se jim to ne bo posrečilo.
O lobijih okoli vlade, ki je ena ključnih težav, ki jo po občutku marsikoga Pahor ne obvladuje, je premier povedal, da ima vsak pravico, da se moti. ''Obvladujem zlasti njihov poskus, da vplivajo na odločitve bolj, kot bi si to lahko dovolili. Zaradi tega je nervoza velika, ker bi si želeli nekoga, ki je bolj predvidljiv in ga bodo dobili pri naslednjih volitvah.''
O slabi komunikaciji v vladi, predvsem med ključnimi ministri pri preprečevanju gospodarske krize, Gasparijem, Križaničem in Lahovnikom, pa Pahor pravi, da to ne drži, saj se je po njegovem mnenju delo koalicije konsolidiralo in je z delom v vladi zadovoljen.
KOMENTARJI (142)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.