Malo pred sedmo uro zjutraj, pozimi še v mraku, se 11-letni učenec iz Stanežič odpravi proti avtobusu mestnega prometa, ki ga bo odpeljal v šolo. Spremlja ga mama. Pot je namreč vse prej kot varna. Po ozki cesti skozi spalno naselje na obrobju Ljubljane se v času jutranje prometne konice vije neprekinjena kolona avtomobilov, ko se zaposleni z gorenjskega konca vozijo na delo v prestolnico. Pločnikov ni, prav tako ni nobenega prehoda za pešce, javna razsvetljava na lesenih drogovih izpred kdo ve koliko let pa le na vsakih 20 metrov osvetljuje pot.
Ta učenca pripelje do postajališča mestnega avtobusa številka 15 in je celo boljša izbira. Kot nam je pripovedovala Urša Sofranič, mama šolarjev iz Stanežič, bi lahko izbral tudi progo številka 1. Do avtobusa bi imel bližje, a bi moral iti po ozki, neosvetljeni poti čez polja. Po trdi temi.
Mimo Stanežič sicer pelje regionalna cesta prvega reda iz Medvod proti Ljubljani, a tam zjutraj že pregovorno "vse stoji", zato številni vozniki raje zavijejo skozi naselje. Sofraničeva sicer razume, da iščejo poti, kjer jim ne bo treba stati v zastojih, povsem mirno nam tudi razloži, da se cesta skozi Stanežiče vsak dan za uro, dve ali celo tri spremeni v enosmerno, ker ob dolgi kači vozil preprosto ni mogoče peljati v drugo smer, ne razume pa nekulturnega obnašanja voznikov. "Ne upočasnijo vožnje, v deževnem vremenu se ne izognejo lužam, otrok ne spustijo čez cesto ... Skratka kaos," je naštela.
Njenega otroka je pred kratkim voznik zadel s stranskim ogledalom, na kar je, kot je dejala, opozorila redarsko službo, policijo in občino, a zgodilo se ni nič. Pristojni so za njena opozorila, predloge in pripombe, ki jih že dlje časa pošilja na različne naslove, gluhi, pravi.
Z vprašanji smo se obrnili na Mestno občino Ljubljana (MOL). Pojasnili so, da prometna signalizacija v Stanežičah določa omejitev hitrosti na 30 km/h in prepoved tranzitnega tovornega prometa. "S prometnega vidika je dopustno, da se namesti še prometno signalizacijo za prepoved prometa z dopolnilno tablo z napisom 'Razen za lokalni promet', vendar bi bilo treba spremeniti prometne znake na 15 lokacijah, izmed katerih sta le dve na občinskih cestah, vse druge lokacije pa so na državnih cestah (na Celovški in na Tacenski)."
Tako je odpadla na prvi pogled najbolj "elegantna" rešitev. "Morebitni drugi ukrepi zahtevajo tudi gradbene posege in rekonstrukcije cest v Guncljah in Stanežičah, vendar v kratkem večjih rekonstrukcij na tej lokaciji nimamo v načrtu," so v nadaljevanju ovrgli še upe, da bodo stanovalci dočakali vsaj obnovo dotrajanih cest.
Pobuda za spremembo prometne signalizacije je sicer na občino prišla tudi s Policije. "Seznanjeni smo s problematiko vožnje skozi naselje Stanežiče. V okviru svojih pristojnosti smo med drugim podali predlog za spremembo prometne signalizacije pristojnemu občinskemu organu Mestne občine Ljubljana," je povedal predstavnik Policijske uprave Ljubljana Tomaž Tomaževic. "Hkrati pojasnjujemo, da policisti na območju Stanežič predvsem v konicah, ko je prometa največ, med drugim opravljajo tudi naloge za zagotavljanje varnosti cestnega prometa in v primeru ugotovljenih kršitev ukrepajo zoper posamezne kršitelje," je dodal.
In če se za konec vrnemo k mestni občini. Kratkoročnih rešitev torej nimajo, našteli so le nekaj dolgoročnih projektov, ki bi lahko v (oddaljeni) prihodnosti izboljšali razmere. "Pričakujemo, da se bo prometna situacija na območju izboljšala z uvedbo celovitih, obsežnih ukrepov in infrastrukturnih rešitev, ki so povezani s selitvijo remize LPP v Stanežiče, rekonstrukcijo Celovške ceste vsaj na odseku med P+R Stanežiče in Kosmačevo ulico (slednje je v pristojnosti DRSI), uvedbo rumenega pasu, izgradnjo oz. ureditvijo površin za kolesarje in pešce, pa tudi s posodobitvijo in nadgradnjo gorenjske železniške proge," so zapisali na Oddelku za gospodarske dejavnosti in promet.
So pa dodali, da bodo z različnimi ozaveščevalnimi kampanjami poskušali vplivati na navade ljudi, ki vsakodnevno potujejo z avtomobilom po tej cesti z Gorenjske proti Ljubljani in nazaj, da bi avtomobil zamenjali za katero drugo, bolj trajnostno prevozno sredstvo ali si vsaj delili prevoz.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.