S seznama podpornic napada na Irak je Slovenijo prebral predsednik ameriškega kongresnega odbora za mednarodne odnose: Henry Hyde. Predsednik države Janez Drnovšek zanika kakršnokoli sodelovanje v takoimenovani vojni koaliciji, prav tako slovenski premier Anton Rop, zunanji minister Dimitrij Rupel pa je za pripetljaj izvedel iz časopisov. "Gre najbrž za napako, kar pa zadeva naše prijateljstvo ali zveze z zavezniki v Natu in EU, še naprej velja želja, da bi se čimprej sporazumeli in po možnosti soglasno reševali krizo, ki je pred nami," pravi Rupel. Na vprašanje, ali lahko zagotovi, da Slovenija ne sodi med 45 držav, ki podpirajo ameriški napad, je Rupel odgovoril, da Slovenija nikakor ni članica nobene vojne koalicije.
"Mi se nismo uvrstili na seznam in tudi ne vidimo potrebe, da bi se na take sezname uvrščali," pravi premier Rop.
Bo pa Slovenija pomagala pri povojni obnovi Iraka in pri človekoljubnih dejavnostih, kjer bo verjetno sodelovala tudi tista Evropa, ki trenutno nasprotuje napadu. Slovenska nacionalna stranka je medtem premiera Ropa in ministra Rupla pozvala, naj s protestno noto ameriškemu veleposlaništvu dokažeta slovensko podporo mirnemu reševanju iraške krize.
Poslanec SNS Sašo Peče je dejal, da v stranki zahtevajo se Slovenija do tega ponovno opredeli in da slovenska vlada tokrat zavzame stališče slovenskega ljudstva. Premier Rop je na vprašanje, ali bo morda vlada od ameriških oblasti zahtevala demanti sporne Hydove izjave, odgovoril, da ne vidi nobene potrebe, ker so stališča popolnoma jasna
Slovenija obžaluje čedalje večjo verjetnost vojaškega posredovanja v Iraku, pravi premier in dodaja da bomo še naprej ukrepali zgolj pod okriljem združenih narodov. Takšen naj bi bil tudi odgovor na že precej staro ameriško prošnjo glede prevoza vojaške opreme in preletov čez slovensko ozemlje. Kdaj lahko pričakujemo odgovor in če sploh, pa še zdaj ni znano.