Moja Slovenija

Štajerska dilema: kaj v resnici (ne) sodi v pohorsko omleto?

Maribor, 05. 11. 2023 18.18 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Tina Hacler
Komentarji
45

Pri tradicionalni narodni sladici, kot je denimo prekmurska gibanica, je glede njenega nadeva sprejet konsenz, ki se ga držijo vsi, ki jo ponujajo. V prekmursko gibanico sodijo jabolka, se strinjajo. Pri še eni poslastici iz vzhodnega dela Slovenije pa se gostinci in proizvajalci še vedno ne morejo zediniti, čeprav je na jedilnikih že več kot 70 let. Nekateri vanjo dajejo tudi eksotično sadje ali vanilijevo kremo. Ali v pohorsko omleto še vedno sodi brusnični nadev, čeprav rastišča brusnic na Pohorju izginjajo?

"Projekt zaščite pohorske omlete se je začel že pred desetletjem" se v letoma 2012 in 2013 vrne Andrej Purgaj, turistični vodnik, pa tudi učitelj praktičnega pouka na mariborski Srednji šoli za gostinstvo in turizem. "Ta tradicionalna sladica Pohorja in Maribora je bila namreč pozabljena oziroma se je pozabila njena originalna receptura. Ljudje so kot polnilo v omletno maso dajali marsikaj, od eksotičnega sadja do česarkoli, kar jim je prišlo pod roko. Takrat pa smo začeli obujati originalno recepturo, ki je kot polnilo zajemala brusnični džem," pojasnjuje.

Brusnični džem kot edino pravo polnilo.
Brusnični džem kot edino pravo polnilo. FOTO: 24ur.com

Brusnični džem kot edini pravi

Tudi sam izvor te štajerske sladice ni povsem jasno znan, pojasnjuje sogovornik. Po nekaterih zapisih njen izvor sega v leta 1945, ko je Maribor obiskal Josip Broz - Tito skupaj s sovjetskim maršalom Fjodorjem Tolbuhinom, kuhar iz hotela Orel pa jima je pripravil sladico po recepturi, podobni današnji pohorski omleti.

Po drugih zgodbah se je rodila pod rokami kuharskega mojstra Franca Pogačarja v Poštarskem domu na Mariborskem Pohorju leta 1952. V celoti pa naj bi omleta, kot jo poznamo danes, nastala že leta 1950 v takratnem pohorskem Železničarskem domu izpod rok kuharskega mojstra Viljema Račiča.  

Andrej Purgaj je učitelj praktičnega pouka na gostinski šoli.
Andrej Purgaj je učitelj praktičnega pouka na gostinski šoli. FOTO: 24ur.com

"Recept se je pozneje izgubil, saj v tistih časih še niso vsega objavljali na spletu, kot to počnemo zdaj, zato se je vse spremenilo. V zadnjih letih smo uspeli doseči vsaj to, da se je začelo o tem govoriti in so ljudje spet začeli uporabljati izvorno recepturo," Purgaj spet spomni na brusnični džem kot edini pravi. Izpostavi še eno bistvo pohorske omlete: vedno mora biti postrežena sveža in topla.  

'Največja težava, da vsak dela po svoje'

"Hoteli smo vse skupaj tudi zaščititi, vendar se je zalomilo pri tem, da niso hoteli sodelovati vsi gostinci s tega območja. Ne bi izpostavljal nikogar po imenu, ampak nekateri so se odločili, da bodo svojo zgodbo peljali dalje. Pravijo, da bi morali omleto posodobiti, dati noter borovnice in ne vem, kaj vse. Nimamo nič proti, da dajo notri borovnice, ampak tisto potem ni pohorska omleta. Pohorska omleta naj vsebuje brusnični džem, ostale pa so lahko borovničeva omleta ali kaj podobnega," je jasen. 

Pohorska omleta.
Pohorska omleta. FOTO: 24ur.com

Pogosto je sicer slišati očitke, da brusnic na Pohorju ni več. "Nekje še rastejo, na nekaj mestih, na slovenjegraškem Pohorju. Včasih jih je bilo več, ampak izginjajo predvsem zaradi sprememb ozračja in temperatur," zmajuje z glavo.

Purgaj si želi, da bi se lahko zedinili glede pohorske omlete tudi, če je ne bodo zaščitili, saj je to zelo dolg proces: "V eni izmed trgovskih verig sem videl, da prodajajo pohorsko omleto, ki vsebuje vanilijevo kremo in jagode. Tudi pekarna v Mariboru je prodajala pohorsko omleto, ki to ni bila. Tako da je največja težava, da vsak dela po svoje."

Pravi, da poznamo veliko primerov iz tujine in tudi Slovenije, kjer imajo stare recepture, ki se jih držijo in so uspešni: "Tudi receptura blejske kremne rezine je že dolga leta ista, nihče je ne spreminja in vidimo, da je tudi zelo draga, če jo želimo pojesti," izpostavi uspešno kulinarično tradicijo, ki se posledično tudi dobro trži.

Kako pripraviti pravo pohorsko omleto?

Pripravo pohorske omlete si ogledamo tudi sami. Poleg nas jo pripravlja Tomi Gregorinčič, inštruktor na mariborski Višji šoli za gostinstvo in turizem.

"Načeloma je to zelo preprosta sladica, je pa res, da lahko pri pripravi in peki testa pride do težav. Kar se tehnike tiče, je pomembno, da dovolj penasto umešamo rumenjake in da sneg naredimo dovolj trd," nazorno ponazori z dvigom posode nad svojo glavo. Glava ostane čista, kar pomeni, da je beljake stepel tako, kot jih je treba.

"Pomembno je tudi, da se pečice med samo peko ne odpira, da testo ne pade skupaj. Mala skrivnost pa je tudi, da se čez sredino potegne kot nek kanalček, da omleta ne poči, ko jo prepognemo," opiše zadnjo potezo, preden ponev roma v pečico.

Izdolben kanalček pripomore k temu, da omleta ne poči.
Izdolben kanalček pripomore k temu, da omleta ne poči. FOTO: 24ur.com

Testo se peče 10 do 12 minut, tudi njegova priprava traja le nekaj minut, kar pomeni, da je sladica na mizi lahko zelo hitro.  

Številka tri in sladka smetana ter mentolov liker

Kot pravi, pohorska omleta temelji na številki tri. "Tri jajca, tri žlice sladkorja, tri moke, tri brusnic, na koncu pa še sladka smetana in kapljice mentolovega likerja," našteva. Mar kapljice mentolovega likerja pa niso tri, vprašamo. "Ne, tistih pa je lahko nekoliko več, saj smo vendarle na Štajerskem," se smeji Gregorinčič.

Tomi Gregorinčič, inštruktor na mariborski Višji šoli za gostinstvo in turizem.
Tomi Gregorinčič, inštruktor na mariborski Višji šoli za gostinstvo in turizem. FOTO: 24ur.com

"Pohorska omleta je neka tradicija tu pri nas na Štajerskem, vseeno so jo pač izmislili na Pohorju. Vse sestavine, ki so na krožniku, imajo nek pomen. Sladka smetana pomeni sneg na Pohorju, mentolov liker pomeni gozd, tudi brusnice so rasle tukaj. Danes sicer tudi še, vendar žal v veliko manjših količinah," doda.

Za konec se na pohorsko omleto kane še nekaj kapljic mentolovega likerja.
Za konec se na pohorsko omleto kane še nekaj kapljic mentolovega likerja. FOTO: 24ur.com

Testo je rahlo, ni kot biskvit, kot ga uporabljamo denimo za rulade. Je pa sladica vseeno kar precejšnja kalorična bomba. "Ampak leta 1950, ko so jo izumili, še ni bilo gondole na Pohorju, tako da si moral iti potem peš dol," se smeji ob misli na kurjenje kalorij po sladkanju z njo. "Načeloma pa je to porcija za dva. Kajti predstavljajte si, da en sam po kosilu poje še tako sladico," pomigne na zvrhan krožnik pred nami, za katerega pravi, da je na njem vsega skupaj približno kar za pol kilograma sladkih dobrot.

KOMENTARJI (45)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Febo Febic
06. 11. 2023 15.11
+1
PREDSIGNAL69, pravilno bo (upam si še enkrat trditi): “‘Projekt zaščite pohorske omlete se je začel že pred desetletjem’, se v LETI 2012 in 2013 vrne Andrej Purgajs, turistični vodnik, pa tudi učitelj praktičnega pouka na mariborski Srednji šoli za gostinstvo in turizem.”. Zakaj se, če nisem slovenist, ne bi smel oglašati??? Kje to piše? Zakaj si se potem ti oglasil, čeprav nisi slovenist? Pa čeprav (po mojem 100% prepričanju) nimaš prav v svoji trditvi, imaš pravico komentirati. Se mi pa zdi prav opozoriti novinarje na nepravilno uporabo slovenskega jezika (čeprav to očitno ignorirajo). Ne vem, kaj te (in še nekatere druge) v tem tako hudo moti.
Max Brod
05. 11. 2023 21.29
-15
te slike, ves ta sladkor, slabi hidrati, vsa nesnaga, to ni razlika velika od tega da kažete cigarete, tako da bi bilo dobro da se malo zamislite nad temi prispevki, ves ta gnus od sladkorja in maščob v kakšni omleti in gibanici... to je za smeti
PREDSIGNAL69
05. 11. 2023 21.37
+1
PREDSIGNAL69
05. 11. 2023 21.40
+0
Raček Pujsaček
06. 11. 2023 15.53
Pa si naredi vegi pohorsko omleto! In jo patentiraj pri mojstru Tomi Gregorinčič in mojstru Andrej Purgaju! Napravi jo brez jajc / laneno seme ali kaj drugega za beljak/ za moko amaratovo moko! Za smetano čičerikino peno! Namest sladkorja rjavi ali tist cukr v tekočini! Za nadev rdeči fižolov nadev! Poskusi ! Imaš toliko vegi in paleo možnosti! In ni treba kritizirati to ; s čemer so naši starši in slo družine gor rastle in se otroci veselili! Oh kako je bilo in je še sedaj okusno! Pa kdo nebi jedel Pohorske Omlete iz tako čudovitih rok mojstra 👍Tomija ! In kako ‘apetitlih’ jo ponuja po sliki!😋👍
roten
05. 11. 2023 21.09
-1
Na pol ovca
05. 11. 2023 20.49
+8
V omleto se da to kar raste na ali pri pohorju tako je počela moja babica rojena 1910
Na pol ovca
05. 11. 2023 20.59
+4
Raček Pujsaček
05. 11. 2023 21.02
+4
Pol sveže 🫐🍓🍐🍒, fige, 🥝, 🥭mango; je pa dobra z kostanjevim namazom! Pač tisto kar maš; za nadev daš! 😋Po domače 🤪
Raček Pujsaček
05. 11. 2023 21.09
+7
Brusnice so tradicionalno in prvi avtohtoni pohorski recept! Vse ostalo sadje je zelo dobrodošlo in kar v kuhinji ali na vrtu ali v hladilniku ali v kompotu imaš! Vse pojedli😋nič ostalo😛
oježeš
06. 11. 2023 10.15
+1
Res lahko daš kar želiš pojesti. Samo potem ne moreš uporabljati naziva originalne sladice. Lahko pa daš ime, 'sladica, vse kar raste.'
Raček Pujsaček
06. 11. 2023 15.35
Eh! Pol je pa omleta iz našga šporheta&kuhinje! Preprosto; sveže ; domače! Vse pojedli nič ostalo! Meni je všeč nadev tako kot ena jabolčna čežana ! Ali Opečene slive mal cukrane, vmes; pa mal cimeta gor ali” garam masala”! Povrh pa tradicionalne slovenske borovničke( tiste namočene v šnopsu)!
Infiltrator
05. 11. 2023 20.36
-4
Ah kje kaka Poharska omleta ,se skirje od bureka Olimpija ,k ga kar z droni dostavljajo od Zokija prjatli pa res nis slabši no
oježeš
06. 11. 2023 10.16
Mislim, da ne razumeš osnove zgornjega zapisa. Ampak, tako po slovensko, kot je običaj.
misko5lin
05. 11. 2023 20.36
+4
"Recept se je pozneje izgubil, saj v tistih časih še niso vsega objavljali na spletu, kot to počnemo zdaj, zato se je vse spremenilo. --------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Bravo Štajerci. Imate že več kot 50 let splet pa nič ne poveste.
CDROM
05. 11. 2023 20.31
+8
Meni je ena stara gospa (babi cca. 85 let) žal že ogromno let pokojna, ki je živela pod Pohorjem rekla, da so uporabljali tako brusnice kot borovnice za pohorski omlet, saj je obojih bilo takrat ogromno. V poletnih mesecih pa so tudi naredili iz gozdnih sadežev kot džem (polivka) kjer so poleg ostalih dveh dodali še maline in robidnice, tega je na njihovem področju bilo ogromno in so pač naredili kar jim je narava dala. Sedaj pa naj bi bile zgolj brusnice 😏. Sicer dvomim, ker nekoč so ljudje bili dosti bolj odvisni oziroma so nabirali in shranjevali kar jim je narava dala, ker ni bilo tako dostopno kot je to danes.
oježeš
06. 11. 2023 10.19
+1
Receptov za isto hrano je toliko, kolikor je izdelovalcev oziroma kuharjev in kuharic. Nič narobe, samo, da je material svež in zdrav.
Raček Pujsaček
05. 11. 2023 20.14
+0
Zakaj kanalček proti počenju omlete! Omleta mora takoj poknt; jo lažje zapognemo!
231koak
05. 11. 2023 20.09
+0
Z borovnicami je boljša
Raček Pujsaček
05. 11. 2023 19.43
+6
Ni dileme pri štajercih za pohorsko omleto je za v letih nazaj raziskal pokojni etnolog dr. Boris Kuhar! Kamot patentirat kot slo izvor v eu!
Raček Pujsaček
05. 11. 2023 19.37
+7
Naj živi in se peče tradicionalna BRUSNIČNA Pohorska omleta ! Bog jo živi! Izpod rok mariborskih mojstrov Tomi Gregorinčič👍mojster Andrej Purgajs i vsi mb mojstri! Bog živi tradicijo Brusnične omlete
Sredinc
05. 11. 2023 19.24
+8
pa sploh nima veze kaj je not…vem da je tak dobra da ce sfulgam celo sam popapcat sem celo popoldne na kavcu 😋
Raček Pujsaček
05. 11. 2023 19.17
+6
Brusnični nadev! Vložene brusnice!
Raček Pujsaček
05. 11. 2023 19.15
+8
Obstaja recept pohorske omlete! Od pok. Dr Boris Kuhar etnolog! 2rumenjaka, 3beljaki,5dkgsladkorja;3dkg mehke presejane moke;limon lupina sesekljana ali ribana;1vanilin zavitek; 10dkg VLOŽENIH BRUSNIC; Okrasitev: 1dcl sladke smetane z 2dkgsladkorja rahlo vtepemo! Za potresenje : 1dkg sladkorne moke/v prahu/! Za preliv: 0,2dcl vanili likerja( lahko tudi sadno žganje); če so otroci; sokec.IZDELAVA-TESTO: 3.Beljaki trd sneg, vanj počasi sladkor; 2rumenjaka; vanilin; seseklj lim lupino; presejano moko! Narahlo premešamo! Ponev namažemo z maslom; vlijemo testo! Pečemo v dokaj vroči pečici! Zarumeneti mora tudi zgoraj! Še vročo namažemo s toplimi brusnicami; jo prepognemo in polžimo na krožnik! Okrasimo: posip s slad v prahu; okol in povrh lahno stolčemo smetano! Vse še okrasimo z BRUSNICAMI in prelijemo z likerjem, ali žganjem/sokec/ za poskusit ! 😋Dobro je 🤪
PREDSIGNAL69
05. 11. 2023 20.30
-6
Poduk za neizobraženega pujsa, okrajšava za deciliter je "dl", okrajšava za dekagram je "dag". Katero osnovno šolo si obiskoval? Tisto v Dupleku?
PREDSIGNAL69
05. 11. 2023 20.48
-6
Raček, enote ti delajo težave. Okrajšava za deciliter je "dl", okrajšava za dekagram je "dag".
alenka.NN
05. 11. 2023 20.59
+5
naj te popravim PREDSIGNAL, tud jaz sem starejša generacija in smo se učili in tudi pisali , za primer: 10 dcl mleka, 10 dkg moke, itd.....
PREDSIGNAL69
05. 11. 2023 21.04
-3
Raček Pujsaček
05. 11. 2023 21.05
+5
Za dolg 👅 je okrajšava! Prškrnit✂️!
PREDSIGNAL69
05. 11. 2023 21.08
+4
alenka.NN, tudi okrajšave se spreminjajo (ko sem hodil v OŠ, smo res pisali "dkg"). Predlagam, da pokukaš v Wikipedijo (predpone enot).
Raček Pujsaček
05. 11. 2023 21.49
+5
Raček Pujsaček
05. 11. 2023 21.53
+2
Predsignal 69! ti s 🥢pinceto vunta dlake pipleš!
Raček Pujsaček
05. 11. 2023 21.55
+2
A ti s 🥢pinceto ven dlake pipleš! Predsignal 69
JApajaDAja
05. 11. 2023 19.10
+0
poh.omleta dom Zarja-hoško pohorje 1971---omleta, tolčena smetana, breskov kompot :-)
PREDSIGNAL69
05. 11. 2023 20.17
+0
Febo Febic
05. 11. 2023 19.06
-6
Druga štajerska dilema: ali se napiše pravilno “se v letoma 2012 in 2013 vrne ...” ali “se v leti 2012 in 2013 vrne ...”. Odgovor je (upam si trditi): “se v leti 2012 in 2013 vrne ...”. Op.: nisem slavist.
Neat
05. 11. 2023 20.20
+3
PREDSIGNAL69
05. 11. 2023 20.24
+5
Po mojem je bolj prav "se v letih 2012 in 2013 vrne". Sicer pa, če nisi slovenist, se ne oglašaj! P.S. tudi jaz nisem slovenist.
flojdi
05. 11. 2023 18.39
-4
.jajčka ukrajinskih putk nimajo kaj bit tam not..o0
flojdi
05. 11. 2023 18.39
-4
DirtySanchez
05. 11. 2023 18.55
+3
tv1206802
05. 11. 2023 18.24
+4
Brusnični nadev - to je pohorska ali koroška omleta
tv1206802
05. 11. 2023 19.10
-3
PREDSIGNAL69
05. 11. 2023 20.26
+5
Ne sanjaj o baklavi. Tema debate je Pohorska omleta, bučko.