Parlamentarni odbor za delo je v nadaljevanju obravnave pokojninske reforme sprejel koalicijsko dopolnilo k 106. členu, po katerem naj bi pri usklajevanju po novem v 70 odstotkih upoštevali rast plač in v 30 odstotkih rast inflacije. Po veljavnem zakonu se pri usklajevanju pokojnin upošteva le rast plač.
Minister za delo Ivan Svetlik je dejal, da bo tudi ob takšnem razmerju zagotovljena stabilnost pokojninske blagajne. "Smo pa na meji," je opozoril.
V predlogu je bilo najprej predvideno 60-odstotno upoštevanje plač in 40-odstotno upoštevanje inflacije, vendar je temu izrazito nasprotovala koalicijska DeSUS. Ta se je v izhodiščnem predlogu zavzemala za razmerje 80 proti 20 v korist plač.
Pahor optimističen
Premier Borut Pahor je medtem glede pokojninske reforme še naprej optimističen. Če bi šla reforma na referendum, bi jo volivci podprli, meni Pahor. Mislim, da se večina ljudi zaveda, da ob taki demografski sliki vzdržnost javnih financ ni mogoča, je še dejal.
Po njegovem mnenju ljudje razumejo, da se vlada v pokojninsko reformo, ki ni priljubljen ukrep, ne bi spustila, če ne bi to bilo nujno. Še enkrat je ponovil, da upokojenci živijo vsak dan slabše, hkrati pa je treba zagotoviti večjo varnost mladim, ki komaj vstopajo na trg dela, zato morajo v pokojninsko reformo.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.