Slovenija

Sta Janša in Virant zgladila spor?

Ljubljana, 19. 05. 2008 16.04 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Zaplete glede podpisa kolektivne pogodbe za javni sektor naj bi premier Janša ter ministra Virant in Erjavec rešili v naslednjih dneh.

Kot je znano, je minister za javno upravo Gregor Virant zaradi protesta sindikatov javnega sektorja, predvsem policijskega in carinskega sindikata ter sindikata paznikov, odpovedal podpis kolektivne pogodbe za javni sektor.

Minister Gregor Virant meni, da je pomembna ohranitev enotnosti plačnega sistema.
Minister Gregor Virant meni, da je pomembna ohranitev enotnosti plačnega sistema. FOTO: POP TV
Minister Virant je prejšnji teden napovedal svoj odstop, če kolektivna pogodba za javni sektor pade v vodo.

Podpis je odpovedal, ker je vlada v novelo zakona o sistemu plač vnesla nekatere določbe mimo dogovora s sindikati. Gre za določbe, ki rušijo dogovorjene izravnave med uniformiranimi poklici v javni upravi. Te določbe so vnesli na predlog ministra za obrambo Karla Erjavca, je tedaj dejal Virant in dodal, da jim je odločno nasprotoval.

Kaj so se dogovorili na sestanku pri Janezu Janši?
Kaj so se dogovorili na sestanku pri Janezu Janši? FOTO: Reuters

Virant je napovedal, da se namerava pogovoriti s premierom Janezom Janšo in predlagati, da vlada spremeni svojo odločitev, obenem pa naj bi mu ponudil rešitve, ki so sprejemljive tudi za vojsko. Virant se je s predsednikom vlade danes sicer sestal, a po srečanju vsebine pogovora za medije ni želel razkriti.

V Virantovem kabinetu so nas za izjave napotili na vlado. V Uradu predsednika vlade pa so nam povedali, da lahko sicer potrdijo sestanek premiera Janše in ministra Viranta, več pa bo znanega po četrtkovi seji vlade.

Erjavec in Virant se nista sporazumela le v eni točki

"Z ministrom Gregorjem Virantom sva pregledala vse amandmaje, ki so jih na zakon o sistemu plač v javnem sektorju vložili sindikati, in našla kompromisne rešitve; le v eni točki sva ostala vsak na svoji strani," je danes povedal minister za obrambo Karl Erjavec. Kot je dejal, dokončno rešitev pričakuje v naslednjih nekaj dneh.

Kot je pojasnil Erjavec, sta z ministrom Virantom v četrtek zvečer imela daljši sestanek. "Mislim da bodo dodatna usklajevanja z ministrom Virantom prinesla rešitev," je ob robu podpisa pogodbe o sodelovanju na festivalu za 3. življenjsko obdobje poudaril Erjavec.

Minister je prepričan, da bo končna rešitev skladna tako s kadrovskim načrtom Slovenske vojske kot tudi z zahtevami sindikata javnega sektorja. Poudaril pa je, da pri zadnjih zapletih ne gre za to, da bi vlada kar koli storila mimo sindikatov, pač pa za to, da sta "trčila dva zakona".

Minister za obrambo Karl Erjavec se ne strinja, da sta ministrstvo za obrambo in Slovenska vojska razloga za odpoved podpisa kolektivne pogodbe.
Minister za obrambo Karl Erjavec se ne strinja, da sta ministrstvo za obrambo in Slovenska vojska razloga za odpoved podpisa kolektivne pogodbe. FOTO: POP TV

Povedal je še, da "je bilo nekaj govora", da bi do skupnega sestanka s predsednikom vlade Janezom Janšo lahko prišlo že danes. Sicer pa meni, da bo spor v prihodnjih dneh dokončno rešen. Minister za obrambo tudi meni, da minister Virant "ni imel nikdar pravega namena odstopiti, sploh pa ne zaradi te zadeve".

Glavni akterji so se vsaj zaenkrat zavili v molk in bodo očitno nadaljevali pogovore in skušali zgladiti nesporazume. "Kot vedno sem optimist, tokrat v pogajanjih z drugim ministrom in usklajevanju s predsednikom vlade. Mislim, da bomo problem rešili in podpisali kolektivno pogodbo za javni sektor še ta ali naslednji teden," je bil pred sestankom z Janšo optimističen Gregor Virant.

Razvrednotenje visokošolskega izobraževanja?

O kolektivni pogodbi v javnem sektorju so razpravljali tudi zaposleni in študenti Fakultete za družbene vede, pa tudi predstavniki ostalih članic Univerze v Ljubljani ter predstavniki sindikatov.

"Vsa dogajanja v zvezi s plačami v javnem sektorju potrjujejo nesprejemljiv trend razvrednotenja in degradacije visokošolskega izobraževanja in znanstveno raziskovalnega dela," je med drugim povedal dekan FDV Anton Grizold.

Udeleženci zbora so lahko podpisali tudi izjavo, v kateri je zapisano, da podpirajo sindikalna prizadevanja v pogajanjih o plačah v visokem šolstvu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User279470
19. 05. 2008 22.46
popkanalovci verjetno sami sebi verujejo...saj drugače ne moreš pisati takšnih nasprotujočih si trditev...
User270321
19. 05. 2008 21.54
Čer, Kako smo se nasmejali ob teli novički, poptv si res sproti izmišljuje. lp M.K
Tonček Balonček
19. 05. 2008 18.56
Če ne bi imeli Janez Janše, bi bila Virant in Erjavec skregana, tako pa je predsednik spet rešil en problem, bravo, tako se dela!
Buena Vita
19. 05. 2008 18.47
KAR NAJ,kar naj pompozirajo ,še tako pompozne zgodbe si naj izmišljajo,nasedajo sami sebi pa kaj še gonjatori mislijo da jim ljudje nasedajo,ne,ne TIEMPI PASSATTI
User279470
19. 05. 2008 17.56
Jaz sem tudi mislil, da je spor nastal med Virantom in Erjavcem!?!? Aha, verjetno je JJ klical v uredništvo in zapovedal, da morajo naslov zapisati takšnega kakršnega vidimo zgoraj.
User393603
19. 05. 2008 17.54
SONCE SIJE, TRAVA RASTE...
User386324
19. 05. 2008 17.00
Kaj pa murgeljski palček in Janša. Sta tudi ona dva zgladila spor?
Felix1
19. 05. 2008 16.54
Kakšen spor ste pa zaznali med Janšo in Virantom? HALOOOOO! Spet zavajanje po vaši maniri. Čeje bilo kaj spora, je bil med Karlom in Virantom. Kdo vas je učil delat povzetke na faksu, da takole JEBETE slovence z lažmi? A Zdenko Roter, ali sam Edvard Kardelj
User279044
19. 05. 2008 16.51
ja za prusmeritev pozornosti, je tudi navidezni spor dober (kle se pogajajo za 50 evrov) boško jih bo pa miljardo odnesu :)