Kot je znano, je minister za javno upravo Gregor Virant zaradi protesta sindikatov javnega sektorja, predvsem policijskega in carinskega sindikata ter sindikata paznikov, odpovedal podpis kolektivne pogodbe za javni sektor.

Podpis je odpovedal, ker je vlada v novelo zakona o sistemu plač vnesla nekatere določbe mimo dogovora s sindikati. Gre za določbe, ki rušijo dogovorjene izravnave med uniformiranimi poklici v javni upravi. Te določbe so vnesli na predlog ministra za obrambo Karla Erjavca, je tedaj dejal Virant in dodal, da jim je odločno nasprotoval.

Virant je napovedal, da se namerava pogovoriti s premierom Janezom Janšo in predlagati, da vlada spremeni svojo odločitev, obenem pa naj bi mu ponudil rešitve, ki so sprejemljive tudi za vojsko. Virant se je s predsednikom vlade danes sicer sestal, a po srečanju vsebine pogovora za medije ni želel razkriti.
V Virantovem kabinetu so nas za izjave napotili na vlado. V Uradu predsednika vlade pa so nam povedali, da lahko sicer potrdijo sestanek premiera Janše in ministra Viranta, več pa bo znanega po četrtkovi seji vlade.
Erjavec in Virant se nista sporazumela le v eni točki
"Z ministrom Gregorjem Virantom sva pregledala vse amandmaje, ki so jih na zakon o sistemu plač v javnem sektorju vložili sindikati, in našla kompromisne rešitve; le v eni točki sva ostala vsak na svoji strani," je danes povedal minister za obrambo Karl Erjavec. Kot je dejal, dokončno rešitev pričakuje v naslednjih nekaj dneh.
Kot je pojasnil Erjavec, sta z ministrom Virantom v četrtek zvečer imela daljši sestanek. "Mislim da bodo dodatna usklajevanja z ministrom Virantom prinesla rešitev," je ob robu podpisa pogodbe o sodelovanju na festivalu za 3. življenjsko obdobje poudaril Erjavec.
Minister je prepričan, da bo končna rešitev skladna tako s kadrovskim načrtom Slovenske vojske kot tudi z zahtevami sindikata javnega sektorja. Poudaril pa je, da pri zadnjih zapletih ne gre za to, da bi vlada kar koli storila mimo sindikatov, pač pa za to, da sta "trčila dva zakona".

Povedal je še, da "je bilo nekaj govora", da bi do skupnega sestanka s predsednikom vlade Janezom Janšo lahko prišlo že danes. Sicer pa meni, da bo spor v prihodnjih dneh dokončno rešen. Minister za obrambo tudi meni, da minister Virant "ni imel nikdar pravega namena odstopiti, sploh pa ne zaradi te zadeve".
Glavni akterji so se vsaj zaenkrat zavili v molk in bodo očitno nadaljevali pogovore in skušali zgladiti nesporazume. "Kot vedno sem optimist, tokrat v pogajanjih z drugim ministrom in usklajevanju s predsednikom vlade. Mislim, da bomo problem rešili in podpisali kolektivno pogodbo za javni sektor še ta ali naslednji teden," je bil pred sestankom z Janšo optimističen Gregor Virant.
Razvrednotenje visokošolskega izobraževanja?
O kolektivni pogodbi v javnem sektorju so razpravljali tudi zaposleni in študenti Fakultete za družbene vede, pa tudi predstavniki ostalih članic Univerze v Ljubljani ter predstavniki sindikatov.
"Vsa dogajanja v zvezi s plačami v javnem sektorju potrjujejo nesprejemljiv trend razvrednotenja in degradacije visokošolskega izobraževanja in znanstveno raziskovalnega dela," je med drugim povedal dekan FDV Anton Grizold.
Udeleženci zbora so lahko podpisali tudi izjavo, v kateri je zapisano, da podpirajo sindikalna prizadevanja v pogajanjih o plačah v visokem šolstvu.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.