Direktor Slovenske tiskovne agencije (STA) Bojan Veselinovič je ob tem povedal: "S to potezo želimo preprečiti propad STA, izgubo stotih delovnih mest in škodo, ki bi nastala z ugasnitvijo pomembnega akterja na medijskem trgu pri obveščanju javnosti ter škodovala ugledu države na pragu njene 30-letnice."
Vodstvo STA sicer vztraja, da je vpogled v dokumentacijo dovoljen le vladi kot edini družbenici podjetja. "STA posluje transparentno, zato smo kljub dejstvu, da Vlada RS dokumentacije ni zahtevala, kot bi jo pravno formalno morala, to vseeno izročili. Od Vlade RS pa pričakujemo, da bo z njo ravnala zakonito in spoštovala zaupnost dokumentov."
Kljub temu da obstaja jasna zakonska podlaga za izplačilo nadomestila za opravljanje javne službe obveščanja, želi vodstvo STA s to potezo odpraviti pomisleke glede poslovanja in pričakuje, da bo vlada sprostila zaustavljeno financiranje. "To je še en v vrsti korakov, s katerimi STA daje jasno vedeti, da se vlada brez argumentov igra z usodo agencije," je dejal Veselinovič.
Potezo vodstva agencije, da je pripravilo in poslalo dokumentacijo na vlado, so pozdravili tudi vsi trije organi zaposlenih - zastopstvo uredništva, svet delavcev in sindikat novinarjev, ob tem pa so tudi sami poudarili, da gre pri dokumentaciji za poslovne skrivnosti in osebne podatke, zato pričakujejo, da bo spoštovana zaupnost. Ob tem izražajo upanje, da se bo zadeva zdaj vendarle pozitivno razpletla, kot so to na vladi napovedovali, saj zaposleni na STA še naprej vestno opravljajo svojo zakonsko dolžnost javne službe, čeprav zanjo še niso prejeli plačila, ki jim pripada po zakonu.
Zaposlenim na STA je podporo pri njihovih prizadevanjih za ureditev finančnega stanja izrekel tudi svet delavcev Radiotelevizije Slovenija. Kot so zapisali v sporočilu, ugotavljajo, da je STA del hrbtenice nacionalnega medijskega prostora in eden ključnih dejavnikov obveščanja najširše javnosti. "Informacije, ki jih strokovno in z najvišjimi novinarskimi standardi posredujejo javnosti zaposleni na STA, so izjemno pomemben vir za številne medije, različne javnosti, skupine in posameznike ter tuje javnosti in medije," so med drugim zapisali v sklepu.
STA namreč letos ne dobiva zakonsko zagotovljenih sredstev za financiranje javne službe STA. Vladni urad za komuniciranje (Ukom) kot razlog navaja, da mu STA ni predložila dokumentacije, ki jo je sicer zahteval že lani. Na STA pa so pojasnjevali, da je dokumentacija, ki jo je zahteval, takšne narave, da bi za njen dostop potreboval družbeniške pravice. Zato je STA že večkrat pojasnila, da je v skladu s pridobljenimi pravnimi mnenji Ukomu ne more posredovati.
Vodstvo in nadzorni svet STA pa že več mesecev hkrati ponavljata, da je vladi kot družbenici vsa dokumentacija vedno na voljo. Veselinovič je vlado 12. aprila tudi javno pozval, naj vendarle pisno sporoči, komu in na kakšen način lahko dokumentacijo zakonito predajo. Informacije niso dobili, zato so po vnovičnem posvetovanju s pravniki kot "zahtevo" po predaji dokumentacije sprejeli večkrat javno izražena pričakovanja vladnih predstavnikov, tudi predsednika in podpredsednikov vlade, po predložitvi dokumentacije.
Zaradi nedorečenosti glede pristojne osebe ustanovitelja so se v STA odločili, da dokumentacijo posredujejo neposredno na sedež Vlade RS, konkretno predsedniku vlade Janezu Janši, saj verjamejo, da bo na takšen način izpolnjena javno izražena zahteva ustanovitelja po dostopu do dokumentacije družbe, s tem pa dokončno odpravljen zadržek, ki ga ima Ukom pri financiranju javne službe STA.
Hojs: Ni mi jasno zakaj je agencija čakala več mesecev
Evropska komisarka za notranje zadeve Ylva Johansson in notranji minister Aleš Hojs sta na današnjem srečanju spregovorila tudi o financiranju STA. Hojs je ob tem napovedal, da bo vlada danes prejeto dokumentacijo pred vzpostavitvijo financiranja še pregledala, računa pa, da bo to relativno hitro.
Hojs je dejal, da je komisarko "lahko razveselil z novico", ki jo je izvedel nekaj minut pred začetkom pogovorov, da je Slovenska tiskovna agencija vladi ravno danes "predala vso dokumentacijo", ki je po njegovih besedah "osnova za to, da se podpiše nova pogodba in da se financiranje izvaja, tako kot se mora financirati".
Ob tem je dodal, da "mu ni jasno", zakaj je agencija čakala več mesecev, na vprašanje, ali se bo financiranje STA sedaj ponovno vzpostavilo, pa je odgovoril, da bo "gotovo treba pogledati vso potrebno dokumentacijo", pogledati kaj je agencija financirala, zakaj je bila potreba po oglaševanju njenih storitev v nekaterih drugih medijih, kakšne pogodbe je sklepala s tretjimi osebami in koliko denarja pravzaprav potrebuje. Treba je pogledati, ali je vse tisto kar je počelo vodstvo STA, v preteklosti, skladno z namenom in ustanovitvijo STA in vsem, kar pravzaprav piše v ustanovnem aktu, je ocenil. "In sam ne vidim nobenih zadržkov, da se pogodba ne bi podpisala in da se financiranje nadaljuje," je navedel.
Na vprašanje, koliko časa bo to trajalo, je navedel, da "računa, da bo to relativno hitro". "Ne bi smelo trajati tako dolgo, kot je trajalo to, da so izročili dokumentacijo," je navedel.
KOMENTARJI (400)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.