Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je predsedniku vlade Miru Cerarju in ministrici za notranje zadeve Vesni Györkös Žnidar poslala zahtevo za odgovor na osnutek vmesnega poročila v postopku preverjanja predlaganja Violete Bulc za evropsko komisarko, ki je zanju obremenilen zaradi domnevnega konflikta interesov.
Vsi trije namreč sedijo v izvršnem odboru stranke SMC in so dolgoletni družinski prijatelji. Premier in notranja ministrica se poznata še iz časa, ko sta bili njuni materi Zdenka in Elizabeta tožilki, so poročali v oddaji 24UR.
KPK je Cerarja spomnila, da je na dopisni seji vlade aktivno sodeloval pri sprejemanju odločitve o Bulčevi, s katero pa ima politične stike. To bi "po trenutni oceni dejanskega stanja lahko kazalo na kršitev določb zakona o integriteti in preprečevanju korupcije o dolžnem izogibanju nasprotju interesov".
Na KPK so pojasnili, da še niso sprejeli končnih ugotovitev. Je pa komisija zaradi razjasnitve dejanskih okoliščin po ustaljenem postopku kontaktirala določene osebe, so navedli in dodali, da do zaključka postopka ne morejo posredovati nobenih drugih informacij.
Cerar: Glasovanje zanjo je bilo v državnem interesu
Cerar je v odprtem pismu Borisu Štefanecu odgovoril, da zakonov ni dopustno razlagati tako, da razlaga vodi v absurd. Povsem absurdna pa bi bila po njegovem mnenju takšna razlaga zakona o preprečevanju korupcije, po kateri bi njegovo odločanje o Bulčevi pomenilo, da je zašel v nasprotje interesov.
Povsem normalno in logično je, da člani stranke na tovrstnih glasovanjih dajo glas za člane svoje stranke – torej za osebe, s katerimi imajo pogosto celo tesne "politične stike", ocenjuje Cerar. Tako je spomnil, da je pred nekaj meseci pri glasovanju na seji vlade za podpredsednika vlade podprl predsednika DeSUS Karla Erjavca in predsednika SD Dejana Židana ter tako glasoval za osebi, s katerima je v tesnem "političnem stiku". Onadva sta nekaj mesecev pred tem v DZ podprla njegovo kandidaturo za premierja. Cerar je v izvolitev predlagal listo ministrov, z vsemi kandidati pa pred tem imel "političen stik".
"Takšne vrste političnih stikov niso nedopustno povezane z zasebnim interesom, pač pa so normalni in celo nujni del demokratičnega in pravno urejenega političnega procesa. V mnogih takšnih primerih je ne le pravica, pač pa celo dolžnost predsednika vlade, da predlaga v imenovanje ali izvolitev osebe, s katerimi ima političen stik," je Štefaneca podučil Cerar.
Tako je poudaril, da njegovo glasovanje za Bulčevo ni bilo v njegovem zasebnem interesu, pač pa močno v državnem interesu. Prav tako v ničemer ne zmanjšuje njegove predanosti, da nepristransko in objektivno opravlja svoje javne naloge, je zagotovil.
Navedel je še, da je svojo argumentacijo, če bo potrebno, pripravljen dopolniti. "V kolikor pa bi prišlo do meni sicer v tem primeru nepredstavljive situacije, da bi KPK v tej zadevi zoper mene ali katerega drugega člana vlade, ki je glasoval za Bulčevo, uvedel postopek zaradi nedopustnega ravnanja, pa bom seveda dolžan izpostaviti mnogo obširnejšo razlago oziroma argumentacijo in še bolj nazorno izpodbiti domnevo o konfliktu interesov," je napovedal premier.
Györkös Žnidarjeva: Tu gre za neko načrtno spodkopavanje predstavnikov določene stranke
Györkös Žnidarjeva pa je po današnjem obisku PU Koper novinarjem potrdila, da je prejela dopis protikorupcijske komisije. A je obenem zatrdila, da poročilo nima pravne podlage.
"Politični stiki so v tem kontekstu bistveno preširoko interpretirani in mislim, da gre tukaj za neko načrtno spodkopavanje predstavnikov določene stranke," je poudarila. "Če bi sledili tem vzorcem, potem se lahko postavijo pod vprašaj imenovanja vseh preteklih vlad, tako da menim, da je to popolnoma zgrešeno," je dodala.
Na vprašanje, ali že pripravlja odgovor za KPK, je ministrica navedla, da je rok za odgovor osem dni in še ni potekel.
KOMENTARJI (455)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.