Prvi direktor Slovenske tiskovne agencije (STA) je bil Dejan Verčič, ki se spominja, da so bili prvi dnevi delovanja STA povezani predvsem z veliko negotovostjo, ki je takrat vladala v Sloveniji, ker nihče med njimi ni vedel, kako se bo Beograd odzval na razglasitev samostojnosti Slovenije.
Od skromnih in zahtevnih začetkov med osamosvojitveno vojno se je STA v 30 letih razvila v sodoben medijski servis, ki slovenski in tuji javnosti dnevno zagotavlja tekstovne, radijske, fotografske in druge informativne vsebine. Dnevno STA, ki danes zaposluje več kot 80 novinarjev, fotografov in drugih sodelavcev, v povprečju objavi več kot 350 novic v slovenskem in angleškem jeziku.
V podporo STA je Društvo novinarjev Slovenije v začetku maja zagnalo donacijsko kampanjo Za obSTAnek, v okviru katere se je v mesecu dni v podporo STA zbralo 264.500 evrov.
Komisija za nadzor javnih financ (KNJF) podprla sklepa Levice: Vlada naj v treh dneh izpolni dolžnost in zagotovi financiranje
V Levici so ob podpori opozicijskih strank in nepovezanih poslancev zahtevali sklic nujne seje Komisije za nadzor javnih financ (KNJF) zaradi "protizakonitega odrekanja financiranja in sistematičnega uničevanja STA s strani vlade Janeza Janše". Komisija je na današnji seji podprla predlagana sklepa Levice. Prvi sklep vladi nalaga, naj kot ustanovitelj v roku treh dni izpolni svojo dolžnost ter zagotovi zakonsko predpisano financiranje za celovito in nemoteno izvajanje javne službe na podlagi letnega Poslovnega načrta STA. Drugi sklep vladi nalaga, naj zagotovi institucionalno avtonomijo in uredniško neodvisnost STA.
"Ustavitev financiranja STA je neposredni napad na svobodno novinarstvo, na demokracijo in ustavno pravico javnosti do obveščenosti. Gre za nezaslišan in nedopusten poseg v uzakonjeno institucionalno, uredniško in finančno avtonomijo javnega informacijskega servisa, mimo vseh zakonov in principov demokracije," so po seji sporočili iz stranke Levica.
Ob tem so poudarili, da je okrnjena avtonomija javne RTV Slovenija, "osrednji dnevniki Delo, Dnevnik, Večer ter tednik Mladina, kot tudi številne radijske postaje posebnega pomena, med njimi Radio Študent in Koroški Radio Slovenj Gradec pa na razpisu ministrstva za kulturo niso dobili nujno potrebnih sredstev za svoje delovanje".
EANA razočarana nad argumentacijo Ukoma v odgovoru na pismo o STA
Evropsko združenje tiskovnih agencij (EANA) je izrazilo razočaranje nad odgovorom, ki ga je po pozivu k rešitvi spora glede Slovenske tiskovne agencije prejelo od vladnega urada za komuniciranje (Ukom). Ta je z obtožbami na račun vodstva STA glede "specifičnih in nedokazanih dogodkov", ki naj bi se zgodili leta 2009, zgrešil bistvo, so zapisali.
V EANA so sredi maja v odprtem pismu izrazili prepričanje, da je neodvisnost Slovenske tiskovne agencije na udaru zaradi zadrževanja sredstev za opravljanje javne službe in osebnih napadov na vodstvo. Izrazili so zaskrbljenost ob zapisu premierja Janeza Janše na Twitterju, v katerem je direktorja STA Bojana Veselinoviča obtožil, da je sodelavec pri umoru novinarja.
Ukom je v odgovoru na pismo nekaj dni pozneje ponovil očitke na račun direktorja STA Bojana Veselinoviča in dodal, da je položaj, v katerega je direktor privedel agencijo, "nesprejemljiv".
Danes so v EANA ta odgovor označili kot razočaranje z vidika argumentacije. "Sodeč po odgovoru, ki smo ga prejeli, predstavniki Ukoma niso razumeli bistva," so zapisali v pismu, namenjenem Janši in danes objavljenem na spletni strani.
"EANA poudarja pomen STA kot nacionalne tiskovne agencije in njeno neodvisnost kot prvo in najpomembnejšo kvaliteto. Okrepitev tiskovne agencije kot osrednje infrastrukture medijskega sistema, tako da ustavi prekinitev financiranja in napade na vodstvo, bi morala biti v največjem interesu slovenske vlade," so zapisali.
Če obstajajo pravna vprašanja, pa naj se z njimi ukvarjajo pristojne institucije, kot je denimo nadzorni svet STA, dodajajo.
KOMENTARJI (300)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.