Pobuda za oceno ustavnosti ZRLI temelji na več primerih ustavne prakse iz preteklosti, pravijo v Stranki slovenskega naroda (SSN), predvsem pa na konkretnih in praktičnih primerih ponovnega kršenja pravice do referenduma, zaradi česar je bila tudi dosedanja akcija zbiranja podpisov manj uspešna, kot bi lahko bila. Bistveni neustavni element v sedanji referendumski zakonodaji po prepričanju SSN predstavljajo navodila MNZ in drugih ministrstev, ki so vsakič arbitrarna in ne nudijo pravne varnosti.
"Naslednji velik problem, tako za vsakokratne pobudnike kot za volivke in volivce, so tista določila ZRLI – še posebej člen 16. b – ki so napisana nedoločno, brez ustreznih podzakonskih izpeljav, in pomenijo dejansko pravno praznino,“ še pravijo. Vse te navedbe je SSN podkrepila s številnimi dokumentiranimi primeri, ki so se že zvrstili od 20. februarja, ko se je zbiranje podpisov začelo.
Prav zato so na Ustavno sodišče RS naslovili pobudo za oceno ustavnosti zakona o referendumu in ljudski iniciativi (ZRLI). V zvezi s to pobudo pa je SSN podala še zahtevo za zadržanje uveljavitve in izvrševanja zakona o ratifikaciji Protokola o pristopu Republike Hrvaške k Severnoatlantski pogodbi.
Če bo Ustavno sodišče RS tej zahtevi ugodilo pravočasno, bi to pomenilo, da bi bila ratifikacija zakona odložena na tisti čas, ko bo referendumska zakonodaja ponovno usklajena z Ustavo RS in bo pobudnici omogočila ustrezen način zbiranja podpisov.
Kot je povedal predsednik SSN Zdenko Vinkov Vincenc, kljub pozivom Zavoda 25. junij ne bodo prenehali zbirati podpise za referendum o vstopu Hrvaške v Nato. Po nekaterih podatkih pa zbiranje podpisov ne poteka tako, da bi jih v roku lahko zbrali 40.000.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.