Glede napovedanega sestanka slovenskega premierja Boruta Pahorja in Iva Sanaderja, ki naj bi se zgodil v torek v Mokricah, je hrvaški predsednik dejal sledeče: "Ne vem, kaj novega se lahko zgodi." Ostaja samo dvom, "ali bodo Slovenci zbrali 40.000 podpisov za referendum o vstopu Hrvaške v zvezo Nato", je dodal Mesić po odprtju sejma sredozemskih oljkarjev v Splitu.
Mesić je podprl v petek sprejeto izjavo hrvaškega sabora v zvezi z mejnim sporom s Slovenijo, v kateri je izrazil nestrinjanje s sklepom o zaščiti slovenskih nacionalnih interesov, ki ga je v sredo sprejel državni zbor.
"Če neka država pravi, da je njeno ozemlje na prostoru druge države, potem mora druga država na to odgovoriti. Slovenska politična elita enostavno prihaja v protislovje, oni pravijo - ne smemo prejudicirati meje, njihov parlament pa sprejme odločitev, da je celoten Piranski zaliv slovenski. Zame se tu razprava konča in treba je iti pred Meddržavno sodišče v Haagu ali na Mednarodno sodišče za pomorsko pravo v Hamburgu. Mislim, da je to logična rešitev," je dejal Mesić.
Poudaril je, da so dejanja slovenske politike nepotrebna za Slovenijo, Hrvaško in celotno regijo. "Vstop Hrvaške v EU in Nato bi spodbudil vse države bivše Jugoslavije, da izpolnijo evropske standarde in pogoje," je dodal Mesić.
Ob tem je ponovil, da gre za dvostransko vprašanje, ki je bilo odprto že v času, ko je Slovenija vstopala v EU, vendar takrat Hrvaška Sloveniji ni delala težav. "Žalosti me, da nas Slovenija na tak način ustavlja prav v času, ko zaključujemo pogajanja o vstopu v EU," je še poudaril.
SSN bo razmislila o umiku pobude
Stranka slovenskega naroda (SSN) nadaljuje z zbiranjem podpisov v podporo razpisu referenduma o ratifikaciji vstopa Hrvaške v Nato, saj jih premierju Borutu Pahorju ni uspelo prepričati, naj zaustavijo referendumske aktivnosti.
Po sestanku s Pahorjem je stranka napovedala, da bodo "razmislili", ali bodo predčasno prenehali zbirati podpise.
"Možnost, da se pobuda umakne, obstaja v primeru, da bi se uresničil sklep DZ," je po seji sveta stranke in po srečanju s Pahorjem dejal v.d. predsednika stranke Lovro Škrinjarič.
"Obljuba, da bodo vnovič premislili in da dopuščajo možnost, da bodo prekinili z referendumskimi aktivnostmi, dopušča možnost Republiki Sloveniji, da bi v pravem času deponirala ratifikacijske listine pri depozitarju v Washingtonu, s čimer bi Slovenija zelo okrepila verodostojnost v njenih zunanjepolitičnih aktivnostih," je po srečanju dejal Pahor.
Čas do 26. marca
Predsednik državnega zbora Pavel Gantar je v četrtek določil rok, do katerega mora SSN zbrati 40.000 podpisov, stranka pa ima za to čas do 26. marca.
Slovenija naj pravočasno zaključi ratifikacijo
ZDA od Slovenije pričakujejo, da bo pravočasno zaključila ratifikacijo pristopnih protokolov o vstopu Hrvaške in Albanije v zvezo Nato, je za hrvaško tiskovno agencijo Hina izjavil tiskovni predstavnik ameriškega zunanjega ministrstva Rob McInturff.
"Od Slovenije pričakujemo, da pravočasno zaključi postopek ratifikacije, da bi izrekli dobrodošlico obema državama, Hrvaški in Albaniji, na vrhu ob 60. obletnici Nata 3. aprila," je povedal McIntruff.
KOMENTARJI (510)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.