Boško Šrot, ki je bil v zadevi Istrabenz obsojen na zaporno kazen, se je sinoči zglasil v zaporih na Dobu, so nam potrdili na Upravi za izvrševanje kazenskih sankcij. Pojasnili so, da je Šrot na Dob prišel včeraj v večernih urah.
S tem je začel prestajati pet let in 10 mesecev dolgo kazen, ki mu je bila prisojena zaradi zlorabe položaja pri gospodarski dejavnosti.
V zapor je včeraj v večernih urah prišel tudi nekdanji predsednik uprave Maksime Holdinga Nastja Sušinski. Na Dobu pravijo, da je bil prihod Šrota in Sušinskega nenajavljen in za zavod manjše presenečenje. Kljub temu je po besedah v.d. generalnega direktorja Uprave RS za izvrševanje kazenskih sankcij Jožeta Podržaja sprejem potekal nemoteno.
Oba sta v prostorih za sprejem, kjer lahko ostaneta do 30 dni, v tem času pa se opredeli režim prestajanja kazni. "Po sedaj znanih podatkih ne pričakujemo kakšnih izjemnih ali posebnih okoliščin, ki bi narekovala, da bo bivanje v sprejemnem oddelku daljše kot običajno," je povedal Podržaj.
Po njegovih besedah je zelo verjetno, da bosta nameščena v polodprti oddelek, kjer pa, v nasprotju z odprtim oddelkom, obsojeni nimajo dostopa do interneta in mobilnih telefonov.
Bavčar se je ob pritožbi skliceval na zdravstvene razloge
Šrot in nekdanji predsednik uprave Istrabenza Igor Bavčar bi se morala v zaporih na Dobu zglasiti že pred 14 dnevi, a sta se oba pritožila na odločitev okrožnega sodišča, ki je zavrnilo njuni prošnji za odlog kazni. Bavčar se je na zavrnitev pritožil, za odlog pa navaja zdravstvene razloge. Na višjem sodišču so potrdili, da je bil primer vrnjen okrožnemu sodišču, tam pa so sporočili, da čakajo še na izvedensko mnenje in Bavčarjev odziv. Za tem bo sodišče odločilo o morebitni odložitvi kazni.
Bavčar je bil v zadevi obsojen za kaznivi dejanji napeljevanja k zlorabi položaja in pranja denarja dobil sedem let zaporne kazni.
Oba sta se na prvostopenjsko odločitev pritožila, a je bila sodba potrjena tudi na drugi stopnji. Nato sta oba vložila prošnjo za odložitev prestajanja kazni, a je okrožno sodišče njuni prošnji zavrnilo. Nato sta se na to odločitev pritožila na višje sodišče, ki pa je, kot kaže, vsaj Šrotovo prošnjo prav tako zavrnilo.
Kazniva dejanja so bila storjena leta 2007, ko je Pivovarna Laško 7,3-odstotni delež Istrabenza prodala najprej hčerinski družbi Plinfin za 23 milijonov evrov, nato pa Plinfin za vsega 7500 evrov Sportini, ta pa 1. oktobra 2007 za 24,9 milijona Microtrustu v lasti Nastje Sušinskega. Istega dne je Microtrust prodal Istrabenzov paket Pom-Investu za 49,2 milijona evrov in s tem zaslužil 24,3 milijona evrov. Poleg Šrota in Bavčarja sta bila obsojena tudi brata Nastja in Kristjan Sušinski.
Sicer pa Šrotu sodijo še v eni zadevi. Po mnenju tožilca Jožeta Kozine je s tem, ko je za potrebe refinanciranja prevzemnega projekta v letih 2008 in 2009 prenašal sredstva na Infond Holding, naklepno oškodoval Pivovarno Laško, ki jo je takrat vodil, saj je vedel, da ta posojila, ki so bila že v začetku nezakonita, ne bodo vrnjena.
KOMENTARJI (577)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.