V krempljih najhujše gospodarske krize doslej so cene osnovnih dobrin poletele v nebo. Trgovine so se bile prisiljene zapreti svoja vrata, saj si ne morejo privoščiti priklopljenih hladilnikov, ventilatorjev ali klime. Na bencinskih črpalkah stojijo vojaki in mirijo razburjeno množico, ki tudi po več dni čaka na gorivo. Ljudje tam dneve preživijo med čakanjem v vrstah, da bi dobili osnovne dobrine, ki jih potrebujejo za preživetje, piše CNN. "Naš vsakdan je postalo čakanje v vrstah," je za medij povedala 53-letna Malkanti Silva, ki je že več ur čakala na energent. Uporabila ga bo za pripravo kosila za svojo družino. Pretresena opisuje: "Ko potrebujemo mleko v prahu, se moramo postaviti vrsto. Če potrebujemo zdravilo, nas čaka druga vrsta."
Ljudje so se znašli v nemogočih situacijah. Težko sploh zaslužijo denar, če imajo službo, pa je pot tja močno ovirana. 35-letno voznik Tušara Sampat potrebuje gorivo, da lahko dela in tako preživi svojo družino. A cene goriva in hrane so vrtoglave. Cena kruha se je le v nekaj dneh več kot podvojila. Ker so oblasti zaradi hudega pomanjkanja omejile količino goriva, ki ga lahko dobijo prebivalci, vozniki ne morejo opravljati svojega dela, pripoveduje 44-letni Adžit Perera s solzami v očeh: "Z litrom ali dvema goriva, ki ju prejmemo, ne morem zslužiti za preživetje. Nahraniti moram mamo, ženo in dva otroka." Tisti, ki jim uspe priti na delo, pa zato ne morejo stati v dolgih vrstah, saj si ne morejo vzeti dopusta, ker bi sicer lahko izgubili delo, opisujejo za CNN.
Država z 22 milijoni prebivalcev se sooča s hudim pomanjkanjem osnovnih dobrin, velikim dvigom cen in dolgimi izpadi električne energije. Gre za najhujšo gospodarsko krizo v državi od osamosvojitve leta 1948. Šrilanka je za pomoč pri zagotavljanju hrane in goriva prosila Indijo in Kitajsko, zaprosila pa je tudi za finančno pomoč pri Mednarodnem denarnem skladu.
Spomnimo: Razglasili so izredne razmere
Oblasti na Šrilanki so v petek zvečer razglasile izredne razmere zaradi stopnjevanja protivladnih protestov spričo pomanjkanja osnovnih dobrin, vse višjih življenjskih stroškov, pomanjkanja goriva in dolgotrajnih izpadov električne energije.
Protesti, ki so se sprevrgli v nasilje, so se na Šrilanki začeli v četrtek zvečer. Protestniki so na policijo metali kamenje in zažgali več vozil, policija pa je odgovorila s solzivcem. V spopadih je bilo poškodovanih več kot 30 civilistov in 24 policistov. Policija je aretirala 53 protestnikov.
Odločitev o razglasitvi izrednih razmer je predsednik Šrilanke Gotabaja Radžapaksa sprejel po protestu, ki je potekal pred njegovim domom približno 14 kilometrov južno od prestolnice Kolombo. Protestniki so opozarjali na pomanjkanje hrane, goriva in zdravil.
Razglasitev izrednih razmer med drugim širi pristojnost oboroženih sil za aretacijo in pridržanje ljudi. Za danes so protivladni protesti napovedani po vsej državi, saj nezadovoljstvo med prebivalci še narašča, je poročala STA.
KOMENTARJI (102)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.