Slovenija

Denarja za izgradnjo skoraj nedelujočega letališča nam ne bo treba vračati

Maribor, 11. 11. 2021 11.46 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Slovenija se je z današnjim dnem dokončno izognila morebitnemu vračilu evropskih sredstev, ki jih je pred leti počrpala za gradnjo novega in obnovo starega potniškega terminala na še vedno bolj ali manj nedelujočem mariborske letališču. Medtem ponovne oživitve letališča ni na vidiku, konec leta pa se izteka še pogodba o upravljanju, ki ga izvaja DRI.

Letališče Maribor
Letališče Maribor FOTO: Miro Majcen

V skladu z evropsko uredbo projekt ohrani prispevek iz evropskih skladov, če v petih letih od zaključka ni bistvenih sprememb, ki vplivajo na njeno naravo ali pogoje izvajanja, ali pa takšnih sprememb, ki bi podjetju oziroma javni organizaciji podelile neupravičeno prednost in so posledica spremenjene narave lastništva dela infrastrukture ali prenehanja proizvodne dejavnosti.

V primeru Letališča Edvarda Rusjana Maribor to pomeni, da je moralo letališče obratovati vsaj do 11. novembra letos, sicer bi po oceni ministrstva Evropska komisija lahko zahtevala vračilo evropskih sredstev. Ker je bilo kljub zelo majhnemu letalskemu prometu obratovanje letališča zagotovljeno, se je država po oceni pristojnega ministrstva izognila vračilu 10,54 milijona evrov.

Kot so pojasnili, je imela država od prekinitve najemne pogodbe s kitajskimi vlagatelji in začasni dodelitvi upravljanja državni družbi DRI od julija 2019 za 3,15 milijona evrov stroškov, od tega 713.000 evrov v letu 2019, lani 1,49 milijona evrov, do konca septembra letos pa 950.000 evrov. Del teh so pokrili s prihodki letališča, ki so skupaj v tem obdobju znašali 870.000 evrov.

Še vedno pa ni znano, kakšna usoda čaka letališče, zdaj ko se je država znebila grožnje z vračanjem denarja. Na ministrstvu načrtujejo pridobitev novega dolgoročnega upravljavca, zato so že marca lani izvedli predhodni javni poziv promotorjem, s katerim so ugotovili, da zanimanje obstaja.

Kot so dodali, trenutno še pripravljajo koncesijski akt z ustreznimi prilogami s področja javnih financ. Predlog dokumenta je s prilogami pripravljen za medresorsko usklajevanje, po potrditvi vlade pa bo mogoče izvesti postopke za izbor upravljavca. Čeprav po neuradnih informacijah na DRI nad tem, da bi še naprej upravljali z letališčem, niso najbolj navdušeni, na ministrstvu načrtujejo prav to, da bodo do izbora dolgoročnega upravljavca podaljšali omenjeno začasno rešitev.

Še vedno tečejo postopki za spremembo državnega prostorskega načrta na območju letališča, s katerim načrtujejo podaljšanje letališke steze. Stališča do pripomb in predlogov z javne razgrnitve in javne obravnave študije variant so v redakcijskem usklajevanju med okoljskim in infrastrukturnim ministrstvom. Pripravo uredbe o državnem prostorskem načrtu je pričakovati konec leta 2022.

Medtem z družbama Aerodrom Maribor in Aerodrom nepremičnine, ki sta v lasti nekdanjih kitajskih vlagateljev, še vedno tečejo štirje pravdni postopki. Država je namreč lani proti njima vložila tožbi, eno zaradi neizpolnitve obveznosti po najemni pogodbi, drugo pa za zavarovanje terjatve zaradi oddelitve družbe Aerodrom nepremične iz družbe Aerodrom Maribor. Postopek je v teku, narok za glavno obravnavo je razpisan v novembru 2021.

Po drugi strani pa so Kitajci proti državi vložili tožbi za izbris vknjižbe služnostnih pravic v zemljiški knjigi, ki jih ima na tem območju slednja. Tudi v tej zadevi je narok predviden za november. Hkrati so na ljubljansko sodišče vložili tožbo za plačilo odškodnine, s katero zahtevajo vračilo plačanih najemnin ter domnevno izgubljeni dobiček.

Infrastrukturni minister Jernej Vrtovec je na nedavni razglasitvi naj podjetij v Podravju v Mariboru povedal, da resnih investitorjev vlaganje v to območje brez spremembe državnega prostorskega načrta ne zanima. Govoril je z različnimi logističnimi podjetji, ki v Sloveniji že vlagajo, in prepričan je, da obstaja potencial predvsem za razvoj logistike.

"Glede na to, da na tem območju že stoji Magnin obrat, postavitev logističnega centra ne bi pomenila nič slabega za okolje," je prepričan Vrtovec in ob tem spomnil, da je vlada potrdila idejne zasnove glede "smart huba", zato se bodo takoj, ko najdejo primernega upravljavca, lotili iskanja investitorja v logistično dejavnost.

Manj prepričan je minister v razcvet potniškega prometa, saj so preblizu druga letališča, da bi privabili nizkocenovne prevoznike brez izdatnega subvencioniranja njihovih letov.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (10)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Mother Russia
11. 11. 2021 21.49
To je pa projekt, po katerem si je Bratuškova kar konkretno finančno opomogla. Kupila je še eno hišo in navozila 25 kosovskih najemnikov... Zelo je pomagala še sosedu Igorju Velovu, ki je storil enako...
pa dobr no
11. 11. 2021 14.17
+2
To se vidi, kako krasno država dela s tujimi investitorji. Komunisti so jih vse razgnali pred letom 90. Po letu 90 pa se dela po istem postopku naprej. Rezultat: še kitajcem ne bo niti na pamet več padlo pogledat slovenijo. Bodo prej investirali v infrastrukturo Pakistana, kot pa tu. V 20 letih smo zgradili cele 2 vetrne elektrarne.
User2120423
11. 11. 2021 14.12
+2
Saga tega letališča je še ena v nizu norosti Slovenije in lokalnih nerealnih interesov. Bolano do konca, kako razmetavamo denar. Svoj in tuj.
Mladen Mladen
11. 11. 2021 13.38
-1
Osebno se bom potrudil da vam zaperem letališče z bratom,ker če ste porabili 10,54 miljona niste nič dali lastniki ki je v letališče pri gradnji vlagal....To kaj ste črpali ste vi kradli z vrha nam pa niste dali centa,ko ga je oče delal z določenimi hrvati ko so denar vlagali v to.ZAPRL VAM GA BO BRAT JE NA MINISTERSTI PRAVNIK-ALI ODVETNIK,Boste še nam kaj nakazali.lp
džonborno
11. 11. 2021 14.34
+4
Zapirat letališča pojdi v domovino Hrvatijo.
Mladen Mladen
11. 11. 2021 15.16
-1
basin jaz sem v Sloveniji že 50 let imam slo državljanstvo zato pa vem več kot ti pa podobni kaj se je dogajalo leta 1971 že.Zato nehaj bedarije pisarit.lp
džonborno
11. 11. 2021 15.37
+1
Adolph
11. 11. 2021 16.33
In se vedno taka slovenscina,revez . . . . .
Mladen Mladen
11. 11. 2021 16.55
+0
Moj oče je slovenijo gradil z brati tovarnam je denar posojal tovatne odpiral, pa za plače dajal pa še zdaj,ko je žena bila trgovske centre so odpirali---ko pa bi moral dobit nazaj ste ga srbi hoteli pospravit pa njegovo družino.
Mladen Mladen
11. 11. 2021 16.57
+0