Slovenija

Srednjeveška strategija?

Maribor, 29. 11. 2006 14.44 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

V vrtcih in na Pedagoških fakultetah so razočarani nad Drobničevo strategijo za dvig rodnosti.

Podpredsednica SVS Božena Bratuž je razloge, s katerimi ministrstvo utemeljuje predlagano strategijo, označila za "žaljive in povsem nerazumljive". "V današnjem času izpostaviti kot temeljni vzrok nizke rodnosti naraščajoče izobraževanje žensk in njihovo ekonomsko avtonomijo, je kot poziv v srednji vek," je dejala Bratuževa.

Predstavnice Skupnosti vrtcev Slovenije (SVS) ter mariborske, ljubljanske in koprske Pedagoške fakultete so na skupni novinarski konferenci v Mariboru izrazile nasprotovanje delovnemu gradivu strategije za dvig rodnosti, ki ga je pripravilo ministrstvo za delo. Snovalci strategije želijo s svojimi predlogi vrniti vrtce za 15 ali več let nazaj, je poudarila predsednica SVS Štefanija Meršnik in pozvala ministrstvo, naj umakne vse predlagane ukrepe, ki zadevajo organiziranje vrtcev in javno predšolsko vzgojo.

V vrtcu
V vrtcu FOTO: POP TV

"Četrto poglavje ukrepov nima podlage v ustreznih in analitično pridobljenih podatkih. Prav tako ne razpolaga s poznavanjem koncepcije javne predšolske vzgoje in edukacije aktualne pedagoške prakse v slovenskih vrtcih ter spremenjenih pogojev, s katerimi je dosežena visoka kakovost dela v njih," je menila Meršnikova.

Meršnikova je napovedala, da bodo SVS, ki združuje 223 vrtcev, ter mariborska, ljubljanska in koprska Pedagoška fakulteta s svojimi stališči seznanile tako ministrstvo za delo
Meršnikova je napovedala, da bodo SVS, ki združuje 223 vrtcev, ter mariborska, ljubljanska in koprska Pedagoška fakulteta s svojimi stališči seznanile tako ministrstvo za delo FOTO: POP TV

Ob tem je izrazila pričakovanje, da bo pristojni minister pridobil pri ministrstvu za šolstvo in šport ter strokovni javnosti ustrezne rešitve, s katerimi bo mogoče podpreti družine v smislu večje socialne varnosti in kakovosti njihovega življenja. Po besedah docentke za predšolsko pedagogiko na mariborski Pedagoški fakulteti Jurke Lepičnik Vodopivec pa ministrstvo uporablja terminologijo, ki je - tako Vodopivčeva - "milo rečeno arhaična oziroma zastarela".


Avtorji strategije ne poznajo področja predšolske vzgoje

Uporabljena terminologija daje slutiti, da avtorji predlagane strategije ne poznajo ali nočejo poznati aktualnih dogajanj na področju predšolske vzgoje, je bila kritična Vodopivčeva. Po njenih besedah je predlagana strategija v nasprotju z zasnovo javnih vrtcev, saj obravnava le vidik varstva predšolskih otrok, povsem pa zanemarja socializacijski vidik predšolske vzgoje in cilje predšolske vzgoje, ki so povezani s spodbujanjem otrokovega razvoja psihomotoričnih, kognitivnih in socialno-emocionalnih spretnosti in sposobnosti.

Kot je dejala Vodopivčeva, se avtorji predlagane strategije ne zavedajo, da obstaja pozitivna korelacija med izobrazbo vzgojiteljic in vzgojiteljev ter kakovostjo predšolske vzgoje. "Dejstvo je, da profila negovalka v vrtcih že vsaj desetletje nimamo, vzgojiteljice in vzgojitelji pa se izobražujejo po verificiranih visokošolskih strokovnih programih," je dodala Vodopivčeva. Z njo je soglašala tudi predstojnica oddelka za predšolsko vzgojo na ljubljanski Pedagoški fakulteti Marcela Batistič Zorec.

"Dejstvo, da se v zvezi s predšolsko vzgojo nenehno pojavlja beseda varstvo, kaže, da minister in njegova strokovna ekipa izhajajo iz skrajno zastarelega pogleda na vzgojo predšolskih otrok. V sodobnem razvitem svetu že vsaj 30 let prevladuje prepričanje, da vrtci niso namenjeni zgolj varstvu otrok in da ne nadomeščajo staršev. Predšolska vzgoja v vrtcih dopolnjuje družinsko vzgojo, saj otroci v vrtcih pridobijo izkušnje in znanja, ki jih ne morejo dobiti niti v najbolj skrbni in spodbudni družini," je dejala Zorčeva.

Meršnikova je napovedala, da bodo SVS, ki združuje 223 vrtcev, ter mariborska, ljubljanska in koprska Pedagoška fakulteta s svojimi stališči seznanile tako ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve kot ministrstvo za šolstvo in šport. Ob tem je Meršnikova izrazila razočaranje, ker se ministrstvo za šolstvo in šport še vedno ni uradno odzvalo na predlagano strategijo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

hinko.murovec@siol.net
30. 11. 2006 08.21
Hinko MUROVEC, Spoštovani g.Drago Benčina, Vaša trditev, da ni delo vzgojiteljic v vrtcih nič bolj zahtevno od dela avto mehanikov je "očitno pravilna". Bojim se le, da je glede na Vaše cenjeno razumevanje tega področja Vas vzgajal kvečjemu vajenec za avto kleparja, saj je nekaj precej narobe " zašravfano". No je končno lahko svoje otroke zaupate v varstvo tudi takim, bo vsaj ohranjena tradicija, ta pa ima vsaj zgodovinsko vrednost. LP. Hinko MUROVEC
APeterson
30. 11. 2006 08.01
Res je da vzpodbuda mladih za otroke ni v srednjeveških metodah amapk izdatna pomoč za njihovo kulturno življenje. Zastonjski vrtci niso utopija ampak prvi korak, ker tisti z velikimi dohodki (privatniki) tako ali tako plačujejo najmanj (5.000 SIT, poznam realen primer v moji bližini) ostali pa ker ne morejo prikriti dohodkov pa plačujejo kakor veleva zakon ne glede če so stanovanjsko zakreditirani do grla ali ne. Izboljšat pogoje življenja mladih pa bo. Kar se patiče izobrazbe vzgojiteljic pa je dovolj srednja šola za vzgojiteljstvo in želja po delu te vrste. Gre se samo zato da si lahko upravičijo visoke plače v vrtcih in da celoten mehanizem pedagoških fakultet bajno živi. Kar poglejte kako rastejo privatne fakultete in vse mogoče izobraževalne ustanove tako državne kakor zasebne in to samo zato ker so tu ogromne količine kapitala ki uporabnike siromaši po drugi strani pa ne zagotavlja nikakršnega višjega standarda po diplomi ali efektivne dodane vrednosti za posameznika kakor za družbo. Vse je trgovina.
Ker gre za javne zavode je osebni dohodek odvisen od stopnje izobrazbe in ne od kvalitete opravljenega dela. Strinjam se s tem, da se zahtevana stopnja izobrazbe zniža. Ne verjamem, da bi bil zato korelacijski učinek negativen. Njihovo delo ni nič bolj zahtevno od dela avtomehanikov,.....
cakalnica3
29. 11. 2006 16.13
Kar trdi gospa Zorčeva je res. V vrtcu dobijo otroci izkušnje in znanja, ki jih ne morejo dobiti niti v najbolj skrbni in spodbudni družini. A kljub temu menim, da bi bilo za otroke mnogo bolje, da bi bili v najbolj skrbni in najbolj spodbudni družini. Problem je le v tem, ker s(m)o starši po službah in ker takih družin ni ravno veliko. Glede izobrazbe pa naslednja pripomba. Res je pomembna izobrazba, a kaj ko je še mnogo pomembnejše to, da vzgojiteljice z veseljem opravljajo svoje delo. Na papirju to seveda vse delajo, a v praksi je včasih tudi malo drugače. Takšno je pač življenje. O stroki pa še naslednja dilema. Zakaj študentje, ki študirajo pedagogiko, trdijo da so na tem oddelku FF predavatelji, ki imajo najslabša, pedagoško najbolj borna predavanja? Tu sicer ne študira večina bodočih vzgojiteljic, se pa ukvarjajo z vzgojo.
cakalnica3
29. 11. 2006 15.51
Kljub vsemu dobremu v vrtcih pa dve pripombi. Res je, kar govori Zorčeva, da si v vrtcih otroci pridobe izkušnje, ki si jih ne morejo v najbolj skrbni in spodbudni družini. A trdno sem prepričan tudi, da bi bilo za otroke mnogo bolje, če bi namesto v vrtcih bili v najbolj skrbnih in spodbudnih družinah. Toda na žalost je tako, da so otroci le malo časa s starši in da tudi marsikatera družina ni najbolj skrbna in spodbudna ... Nisem ravno pristaš nižanja izobrazbe zaposlenih v vrtcih a vseeno vsak ve nekaj. V vrtcih je še mnogo bolj kot izobrazba pomembno to, da imajo vzgojiteljice rade svoje delo. Na papirju ga imajo vse, v realnosti pa je nekoliko drugače ... A tak je pač ta svet.