
Slovenija se je tudi letos pridružila evropski pobudi za trajnostno mobilnost vseh ljudi, s katero mesta v tednu mobilnosti spodbujajo svoje prebivalce, da uporabljajo okolju prijaznejša prevozna sredstva. Teden mobilnosti, ki je letos od 16. septembra potekal pod motom varne ceste za otroke, se je sklenil z današnjim dnem brez avtomobila.

Mestna središča ali nekatere dele mest so za promet med drugim zaprli v Ljubljani, Mariboru, Celju, Kopru, Murski Soboti, Novi Gorici, Novem mestu, Slovenj Gradcu, Grosupljem, Gornji Radgoni, Zagorju ob Savi in Radovljici. Ob tem so v Ljubljani, Celju in Mariboru potnikom ponudili brezplačne vožnje z mestnimi avtobusi, nekateri šolarji po Sloveniji pa so se v šolo organizirano odpravili peš.
Dan brez avtomobila v prestolnici
Največ aktivnosti so pripravili v slovenski prestolnici, ki si je za lansko izvedbo evropskega tedna mobilnosti v konkurenci 732 mest prislužila nagrado Evropske komisije. Na Prešernovem trgu je Svet invalidskih organizacij Slovenije predstavil dejavnosti in programe invalidskih organizacij. Mimoidoči so se lahko seznanili s problematiko dostopnosti in arhitektonskih ter komunikacijskih ovir, s katerimi se srečujejo invalidi. Hkrati opozarjajo na nevarnosti v prometu, ki so velikokrat vzrok za trajne poškodbe.
O možnih posledicah prometnih nesreč so govorili tudi predstavniki mestnega in državnega sveta za preventivo in varnost v cestnem prometu, in sicer na zaprtem Kongresnem trgu, kjer so ljubljanski policisti ves dan predstavljali dejavnosti policije in svetovali glede varne uporabe koles in kolesarske opreme.

V sklopu projekta Mestno kolo in na povabilo ljubljanske županje Danice Simšič je bilo za vodilne delavce v mestni upravi, predstavnike invalidskih organizacij in nekatere predstavnike državnih ustanov organizirano kolesarjenje po mestnih ulicah.

Potem ko je Ljubljanski potniški promet (LPP) pred tremi leti dan brez avtomobila zaznamoval z barvanjem prvega grafiti busa, ki prihodnje leto odhaja v "pokoj", so se odločili, da dobi mlajšega bratca. Tega je danes na info točki LPP v parku Zvezda pobarvala nova, mlajša generacija grafiti ustvarjalcev.
V podporo današnjemu dnevu brez avtomobila pa je za volan avtobusa LPP sedel vodja predstavništva Evropske komisije v Sloveniji Erwan Fouere, ki je naključne potnike popeljal po Dunajski cesti med postajališčema Konzorcij in Drama.
Aktivnostim se je pridružila tudi Pošta Slovenije, ki je pričela s testiranjem kolesa na električni pogon. Gre za nadgradnjo poštnega kolesa, ki ga pismonoše zadnja leta uporabljajo pri dostavi pošiljk. Električno poštno kolo bo kot ekološko vozilo olajšalo delo pismonoš in prispevalo k ohranjanju okolja, saj ga ne onesnažuje in ne povzroča hrupa.
Teden med 16. in 22. septembrom je bil leta 2002 prvič posvečen trajnostni mobilnosti, že takrat pa se je uveljavil kot zares evropska pobuda, saj je v njej sodelovalo 320 lokalnih skupnosti iz 21 držav, podprlo pa jo je še 111 mest. Letos je v evropskem tednu mobilnosti, v katerem so vladne in nevladne organizacije ter lokalne skupnosti organizirale raznovrstne dejavnosti in z njimi opozorile na koristi, ki jih trajnostna mobilnost prinaša okolju, zdravju in kakovosti življenja v urbanih središčih, sodelovalo več kot 1000 mest iz EU.