Vzajemna zdravstvena zavarovalnica bo zavarovance, ki so upravičeni do starostnih rezervacij iz dopolnilnih zdravstvenih zavarovanj, sredi maja začela obveščati o tem, kakšen znesek jim pripada iz tega naslova. Na Vzajemni so pojasnili, da vračilo rezervacij prej ni bilo mogoče. Gre namreč za visoka sredstva, kar 67 milijonov evrov oziroma 16 milijard tolarjev, ki so bila naložena v vrednostnih papirjih, te pa je morala Vzajemna postopno odprodajati.
Upravičence do starostnih rezervacij - teh je približno 180.000 - bo Vzajemna zaprosila tudi za podatke, na podlagi katerih bo lahko izvedla izplačilo. Druga možnost bo pobot s premijo, pri čemer na Vzajemni pojasnjujejo, da bo ta prišla v poštev v primerih dolžnikov, ki imajo do Vzajemne neplačane zapadle terjatve, ter pri tistih, ki bodo izrazili takšno željo.
Po podatkih Vzajemne se zneski, do katerih bo upravičen posamezen zavarovanec, razlikujejo in so odvisni predvsem od dolžine trajanja zavarovanja. Tako naj bi nekateri prejeli približno 20 evrov ali manj, nekaterim pa naj bi pripadlo tudi 830 evrov. Na Vzajemni napovedujejo, da bodo zavarovanci denar prejeli do izteka zakonsko določenega roka za vrnitev starostnih rezervacij, torej do 31. avgusta.
Skladno z ureditvijo, ki jo je določila leta 2005 sprejeta novela zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, se namreč v dopolnilnem zdravstvenem zavarovanju starostne rezervacije ne oblikujejo več. Do dotlej oblikovanih sredstev teh rezervacij pa so po zakonu upravičenih tisti zavarovanci, za katere so jih zavarovalnice oblikovale. Med njimi so tudi tisti, ki so na podlagi Vzajemnine ponudbe pristali v spremembo zavarovanj v 12-letna.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.