Direktorja Kontrole zračnega prometa Slovenije Srečka Janšo je poziv prometnega ministra, da naj zaradi objektivne odgovornosti odstopi s položaja presenetil. Minister Radovan Žerjav meni, da je Janša objektivno odgovoren za nepravilnosti, ki so se dogajale pri izbiri graditelja kontrolnega stolpa na letališču Jožeta Pučnika. Janša je za 24ur.com povedal, da o odstopu še razmišlja, se pa v primeru suma gospodarskega kriminala pri projektu gradnje kontrolnega stolpa ne čuti odgovornega. “Ne čutim se odgovornega. Takoj ko sem izvedel, da teče preiskava ter da je vanjo vpleten in osumljen tudi eden od zaposlenih, sem ga izključil iz komisije za izbor izvajalca. Naslednji dan pa sem odločil, da se v tem postopku ne izbere nobenega izvajalca," je Janša poudaril v popoldanski izjavi za medije.
Žibert ostaja v priporu
V okviru obsežne preiskave gospodarskega kriminala so policisti pred preiskovalno sodnico v sredo zvečer pripeljali sedem oseb. Državni tožilec je zanje predlagal pripor, ta pa je bil odrejen le za Tomaža Žiberta, in sicer zaradi možnosti vplivanja na priče ter uničevanja dokazov. Pred preiskovalno sodnico sta se med drugimi znašla tudi predsednik uprave SCT Ivan Zidar in direktorica Vegrada Hilda Tovšak. Sodnica zanju ni odredila pripora.
Po pojasnilu vodje skupine tožilcev za pregon organiziranega kriminala pri vrhovnem državnem tožilstvu Harija Furlana, enega osumljenca v sredo niso pripeljali na zaslišanje, saj ga je policija že v torek zvečer zaradi sklicevanja na imuniteto izpustila iz pridržanja. Kot je znano, gre za prvega moža Primorja Dušana Črnigoja. Tožilstvo je že vložilo zahtevo, naj mu Državni svet imuniteto odvzame. Na policiji so še povedali, da šest oseb sumijo dajanja daril, dve osebi pa sta osumljeni prejemanja daril.
Policija se ne bo ustavila
V 29 hišnih preiskavah je več kot 150 policistov in kriminalistov iskalo dokaze za več kaznivih dejanj. Zdaj so se osredotočili le na javni razpis za izgradnjo novega centra za kontrolo zračnega prometa na letališču Jožeta Pučnika. Vendar se policija na tej točki ne bo ustavila, je poudaril direktor uprave kriminalistične policije pri Generalni policijski upravi Aleksander Jevšek. Medtem ko so na tem primeru že zdaj sodelovali z Uradom za preprečevanje pranja denarja in Davčno upravo, vnaprej načrtujejo tudi vključevanje strokovnjakov s področja trga vrednostnih papirjev, drugih nadzornih finančnih institucij in sodelovanje s tujimi varnostnimi organi.
SCT: Negativne posledice preiskave bodo nedvomno velike
V SCT bodo, če bo potrebno, še naprej korektno sodelovali s preiskovalci. Prepričani so, da se bo na koncu izkazalo, da so vsi očitki neutemeljeni in da so bili posli opravljeni korektno. Glede na odmevnost dogodka pa ocenjujejo, da bodo negativne posledice preiskave nesporno velike.
Prvega moža SCT Ivana Zidarja sicer zaradi zdravstvenih razlogov danes ni bilo v službo, poslovodstvo pa opravlja vse potrebne aktivnosti skladno s statutom družbe. Vsi tekoči gradbeni projekti potekajo normalno.
V Vegradu delo poteka nemoteno
Kot so za 24ur.com povedali na Vegradu, je bila njihova direktorica Hilda Tovšak, kot običajno, na delovnem mestu. Preden je poprijela za delo, se je sestala s kolektivom. Kot je povedala Tovšakova, se bo osredotočila izključno na vodenje podjetja, s preiskavo se bodo ukvarjali odvetniki. Po njenem mnenju očitki o zahtevi za preiskavo niso utemeljeni. Na Vegradu še poudarjajo, da so pri vseh naročilih postopali korektno in transparentno ter v skladu z razpisno dokumentacijo.
Črnigoj na službeni poti
Sicer je od velikih imen, ki jih je policija pridržala, že v noči s torka na sredo odpravila pridržanje in izpustila na prostost generalnega direktorja Primorja, Dušana Črnigoja. Kot državni svetnik se je namreč skliceval na imuniteto. Za javnost ni bil dosegljiv, saj se je odpravil na službeno pot.
Začelo se je z razpisom za nov nadzorni center na ljubljanskem letališču
Na javno naročilo za izgradnjo 20 milijonov evrov vrednega novega centra za kontrolo zračnega prometa na ljubljanskem letališču Jožeta Pučnika se je prijavilo šest ponudnikov. Med njimi sta skupaj nastopala SCT in Primorje, Vegrad pa se je v boj za posel spustil sam. Od tod naprej pa naj bi se zgodba zapletla. Ivan Zidar naj bi za to, da bi posel dobil SCT, podkupil enega od članov razpisne komisije - domnevno Tomaža Žiberta - zaposlenega na Kontroli zračnega prometa, ki je posel tudi naročila. Krimilisti so menda informacije o plačani podkupnini prestregli, začeli so prisluškovati in slediti tudi Žibertu. V prisluhe naj bi se ujela tudi Hilda Tovšak, ki naj bi bila za to, da posel dobi Vegrad, pripravljena plačati podkupnino. Ali jo je, ni znano.
Kot je za 24ur.com povedal Srečko Janša, Žiberta danes
ni v službi. Če mu bo krivda za očitana dejanja dokazana, pa lahko
izgubi službo. “Če bodo dokazani elementi kaznivega dejanja, bomo
postopali v skladu z zakonom o delovnih razmerjih, kar lahko privede
tudi do izredne odpovedi,” je dodal. Potrdil je tudi, da
Žibert ni več član komisije za izbiro izvajalca novega nadzornega
centra. Razpis bodo ponovili, vendar pa SCT, Primorje in Vegrad v boju
za gradnjo ne bodo mogli sodelovati.
Ob robu vladnega obiska v Posavju je policijsko akcijo včeraj komentiral tudi premier Janez Janša. Prepričan je, da bomo zaradi nje davkoplačevalci pri gradbenih poslih v prihodnje prihranili ogromno denarja. Premier je povedal, da so pristojni organi s preiskavo začeli že lani spomladi. Policijsko akcijo pa je komentiral posredno, s primerom Posavja. Že pred dvema letoma, ko je bila vlada tu na obisku, so gospodarstveniki opozarjali na zaplete pri gradnji dolenjske avtoceste. “In žal smo danes govorili o istih stvareh. Minister za promet nas je obvestil, da je na razpisu za enega od teh odsekov – mimo Trebnjega – ponovno prišlo do tega, da so prejeli štiri ponudbe, kjer gre za zneske nad vsako razumno ceno. Te pa se med seboj razlikujejo za 500 ali 600 evrov,” je dejal.
Premier naj bi imel v mislih izgradnjo dveh viaduktov: Trebnje in Ponikve na dolenjski avtocesti. Ponudbe so oddali Gradis Ljubljana, Primorje, SCT in CM Celje. V drugem razpisu se je prijavil tudi Vegrad. Vse ponudbe naj bi se razlikovale le za nekaj 100 evrov. Po nekaterih neuradnih informacijah ni izključeno, da bi se preiskava razširila tudi na ta razpis.
Boško Šrot: Janez Janša se me želi strpat v marico
Na pridržanje gradbenih direktorjev se je odzval tudi prvi mož Pivovarne Laško, Boško Šrot. ''Glede na težo kaznivih dejanj, ki se očitajo osumljencem in so nam bila predstavljena preko medijev, smo bili priča neprimerni demonstraciji moči državnih represivnih organov. Ko so starega človeka, 70 let (Ivana Zidarja, op. a.), pa vozili naokrog s prižganimi sirenami in ga poniževali pred kamerami. To je sigurno politizacija državnega represivnega aparata. Bila pa je to predvsem predstava za ljudstvo, ko so se nabirale politične točke, čeprav menim, da se preveč podcenjuje pamet tega ljudstva,'' je dejal.
Na vprašanje, ali se tudi sam boji, da se bo znašel pod drobnogledom, je Šrot odgovoril: "Verjamem, da si me Janez Janša želi strpati v marico ob takšnem medijskem pompu. Vendar za to ni nobenega zakonitega razloga.'' Zatrdil je, da Pivovarna Laško posluje zakonito in da je sam resen poslovnež, ki prav tako dela zakonito.
KOMENTARJI (216)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.