
Srečanja so se udeležili avstrijska ministrica Benita Ferrero-Waldner, češki in slovaški minister Cyril Svoboda in Eduard Kukan, ter državna sekretarja na MZZ Poljske in Madžarske, Danuta Huebner in Andras Hajdu. Na konferenci so ocenili dosedanje sodelovanje in uskladili področja skupnih aktivnosti, ki jih je smiselno razvijati v prihodnje. Precej pozornosti so namenili tudi stanju pogajanj z EU v zaključni fazi, saj je konferenca potekala le nekaj dni po objavi rednih poročil in širitvene strategije EU ter pred za širitev ključnim vrhom, ki bo 24. in 25. oktobra 2002 v Bruslju.
Rok Srakar iz Ministrstva za zunanje zadeve je povedal, da so dialogi med državami partnerstva potekali predvsem na področju migracijske politike, varovanju meja, izmenjavi podatkov, izobraževanju ekonomskih vidikov širitve EU, poglobitvi gospodarskega sodelovanja srednjeevropskih držav in o prednostih procesov vključevanja v EU na področjih okolja in okoljskih investicij.
Regionalna politika je pomembna
V uvodnem nagovoru je slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel poudaril, da je regionalna politika pomemben element evropske in evroatlantske politike Slovenije, kar slednja dokazuje tudi z aktivnostmi v okviru regionalnega partnerstva, ki je koristno, zato ga je smiselno poglobiti.
Prihodnost regionalnega partnerstva je odvisna od uspešnosti evropskega integracijskega procesa. Za vseh pet držav regionalnega partnerstva, razen Avstrije, ki kandidirajo za članstvo v Evropski uniji, je namreč po Ruplovih besedah izrednega pomena širitvena strategija, ki jo je Evropska komisija skupaj s poročili o napredku posameznih kandidatk izdala minulo sredo, v njej pa je poleg omenjene peterice še pet kandidatk priporočila za sklep pristopnih pogajanj do konca 2002 in vstop v EU v 2004. Rupel je dodal, da omenjeni dokument predstavlja dobro osnovo za optimistična pričakovanja ob vrhu EU, ki bo konec meseca v Bruslju.
Ustanovitev regionalnega partnerstva
Regionalno partnerstvo je bilo na pobudo avstrijske zunanje ministrice Benite Ferrero-Waldner ustanovljeno junija lani na Dunaju, drugi sestanek ministrov za zunanje zadeve šesterice držav pa je potekal novembra lani v Bratislavi. Regionalno partnerstvo je bilo ustanovljeno kot okvir sodelovanja na področjih skupnih interesov sodelujočih držav ter na podlagi njihovih podobnih stališč in tradicionalnih vezi. Obenem pa predstavlja tudi pot k oblikovanju prihodnjega partnerstva v EU ter povečuje prepoznavnost Srednje Evrope, so se strinjali sodelujoči.
Dosedanje dejavnosti regionalnega partnerstva so pokazale, da gre za razmeroma učinkovit regionalni mehanizem, ki uspešno združuje poglede sodelujočih držav, je menil Rupel in pri tem izpostavil predvsem sodelovanje na kulturnem področju, kjer je bilo v poldrugem letu obstoja partnerstva izpeljanih že več kot 50 kulturnih predstavitev: seminarjev, okroglih miz, razstav, koncertov, predstavitev knjig in delavnic. "Kultura je nedvomno eden temeljnih stebrov sodelovanja v regionalnem partnerstvu," je poudaril.