Predsednik vlade Borut Pahor je izjavil, da po svojih najboljših močeh iščejo rešitev, ki bi odpravila sleherni dvom, da bi Hrvaška z odprtjem poglavij v pogajanjih z EU kakor koli prejudicirala mejo med Slovenijo in Hrvaško. "Če bo taka rešitev najdena – in Slovenija si zanjo skupaj s francoskim predsedstvom tudi prizadeva, potem Slovenija verjetno ne bo imela nobenih ovir ali težav, da bi podprla nadaljevanje pogajanj med Hrvaško in EU," je pojasnil Pahor.
"Slovenija si želi, da bi Hrvaški uspelo zapreti vsa poglavja in v EU vstopiti čim prej, a seveda pod pogoji, ki so enaki za vse kandidatke," je še povedal Pahor. "Slovenija bo podpirala vstop Hrvaške v EU, če to vstopanje Hrvaške v EU ne bo ranilo naših nacionalnih interesov," je poudaril.
Srečanje zunanjih ministrov
Slovenski zunanji minister Samuel Žbogar se je sicer ob robu srečanja Nato v Bruslju sestal s hrvaškim kolegom Gordanom Jandrokovićem. Spoznavno srečanje med ministroma je potekalo v odprtem in dobrem ozračju, so sporočili s slovenskega zunanjega ministrstva. Ministra se strinjata, da je treba okrepiti medsebojno spoštovanje in razumevanje, obenem pa se bosta zavzemala za krepitev odnosov in sodelovanja, tudi z obiski na najvišji ravni, kot je bil uradni obisk predsednika republike Danila Türka v Zagrebu.
Ministra sta se osredotočila na dvostranska vprašanja in na hrvaška pogajanja za vstop v Evropsko unijo. Strinjata se, da Hrvaška v pristopnih pogajanjih dobro napreduje. Minister Žbogar je dejal, da si Slovenija želi čim prejšnjega vstopa Hrvaške v Evropsko unijo, ''zato jo je v preteklosti na njeni evropski poti večkrat podprla in ji pomagala tudi takrat, ko pripravljenosti na strani drugih članic ni bilo''. Dodal je, da je ''hitrost približevanja Hrvaške v rokah Hrvaške''. ''Odvisna je od njene sposobnosti in predvsem pripravljenosti, da izpolni vse pristopne kriterije in pogoje," je poudaril.
Sogovornika sta se na srečanju dotaknila tudi mejnega vprašanja. Minister Žbogar je izpostavil potrebo po iskanju rešitev, ki bodo zadovoljile obe strani. Poudaril je, da bi bila tovrstna uravnotežena in kompromisna rešitev odprtih vprašanj odličen signal tako za Evropsko unijo kakor tudi za javnost v obeh državah. V luči pogovorov sta se dogovorila, da se bosta v kratkem spet sešla in ''prispevala k vzpostavljanju ozračja medsebojnega spoštovanja in zaupanja, ki bo omogočilo pogoje za nadaljnji ustrezen dialog in iskanje medsebojno usklajenih rešitev za vsa odprta bilateralna vprašanja''.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.