Srečanje Slovencev iz Italije je pripravil Svetovni slovenski kongres (SSK) - Konferenca za Italijo v sodelovanju z Zvezo beneških izseljencev in goriškim krožkom za družbena vprašanja Anton Gregorčič. Srečanje, katerega namen je okrepitev stikov med Slovenci, ki živijo v različnih delih Italije, bo, kot je napovedal predsednik konference SSK za Italijo Marjan Terpin, postalo tradicionalno. Pripravili ga bodo na dve leti in po možnosti tam, kjer je slovenska manjšina najbolj ogrožena. V nagovoru udeležencem je Terpin izpostavil tudi nujnost povezanosti matice in zamejstva.
Generalna konzulka Slovenije v Trstu Jadranka Šturm Kocjan je v kratkem nagovoru zbranim poudarila predvsem to, da morajo vsi zamejski Slovenci vedeti, da domovina Slovenija ne bo nikdar pozabila nanje, da jim bo vedno stala ob strani in jih nikdar ne bo pustila na cedilu. "Tudi vrata našega generalnega konzulata v Trstu so vsem vedno odprta," je dodala Šturm Kocjanova.
Prvo srečanje Slovencev se je dopoldne začelo s sveto mašo, ki sta ji somaševala domači župnik Renzo Caligaro in glavni urednik tednika Družina Janez Gril. Ta je v nagovoru poudaril predvsem veliko povezanost Slovencev z vsega sveta in se navezal na nedeljski evangelij, ki govori o tesnobi. Dejal je, da je tako na osebni kot na skupinski ravni dovolj razlogov za tesnobo, pa vendar moramo Slovenci držati skupaj, saj dobro vemo, da smo povezani močnejši. "Slovenija bo kmalu postala polnopravna članica EU in takrat bomo Slovenci spet vsi pod isto streho, velika večina nas bo spet v isti enoti, združena z drugimi narodi, a večinski narod bo ponovno skupaj z zamejskimi Slovenci in bomo tako bolj povezani med seboj, združeni in zato močnejši. Na izkušnji krščanstva in v zvestobi naši kulturi, jeziku ter slovenskemu narodu bomo v Evropi imeli sredi večjih narodov ustrezno mesto."
Po maši so predstavili knjigo Dežela frike in gubance, o kateri so spregovorili beneški kulturni delavec Giorgio Banchig ter avtorja Dino del Medico in Vesna Leskovic. Knjiga je dvojezičen zbornik receptov starih jedi iz Terske doline in Beneške Slovenije ter pomeni prvi podroben prikaz prehrambenih navad beneških Slovencev skozi stoletja. Marjan Spetič, vodja edine zamejske folklorne skupine Stu ledi iz Trsta, je na kratko predstavil še publikacijo Čarobna nit, v kateri so zbrane vse slovenske ljudske noše od Trsta do Kanalske doline.