Premier Borut Pahor in vodje parlamentarnih strank se na današnjem drugem sestanku niso dogovorili o slovenskem odgovoru na predlog evropskega komisarja Ollija Rehna glede reševanja spora o slovensko-hrvaški meji. Ker so blizu soglasja o potrebnih dopolnilih, bodo posvete nadaljevali v torek ob 15. uri, je po srečanju povedal Pahor.
Kot je povedal, je bil sestanek namenjen pripravi dopolnil, ki jih bo Slovenija poslala Rehnu na njegov zadnji predlog, ker so bili danes "blizu soglasja glede našega stališča" o dopolnilih, pa so se odločili za še nekaj dni za posvet in premislek.
"Danes smo glede vprašanj prišli zelo blizu, vendar ne dovolj, da bi rekli, da je bil ta sestanek dovolj, da ima slovenska politika enotno mnenje glede volumna pripomb, ki jih bo dala Evropski komisiji. Zmenili smo se za najpomembnejše, sedaj gre za vprašanje obsega pripomb, ki jih bomo dali, zato da ocenimo, kaj bi bilo v danem trenutku najprimerneje glede na status tega procesa," je pojasnil in izrazil upanje, da bo Slovenija odgovor Bruslju posredovala konec prihodnjega tedna.
Poudaril je tudi, da ne gre za zadnji Rehnov predlog in da bi bilo nenavadno, če bi bil, saj je Rehn doslej posredoval že več pobud, osnutkov. Kot je poudaril, se pogajanja uspešno ne morejo zaključiti, dokler se z vsebino ne bosta strinjali obe strani.
Na novinarsko vprašanje, ali bodo vztrajali pri sklepih državnega zbora, je odgovoril, da so ti "bili sprejeti" in da kot predsednik vlade nima k temu kaj dodati.
Glede kritik opozicije, da je Rehnov predlog zelo slab, je premier dejal, da so ravno zato, ker menijo, da je treba predlog izboljšati in ker želijo ohraniti možnost, da pridejo do dogovora o načinu reševanja vprašanja meje, danes uskladili večino stališč in da obstaja možnost, da bi na pogovorih prihodnji torek dosegli soglasje, katere pripombe in v kakšni obliki jih bodo posredovali Rehnu.
Ali je Hrvaška v prednosti?
Na vprašanje, ali ni morda sedaj Hrvaška v prednosti, ker je sprejela predlog, je premier poudaril, da je v 18 letih po sporazumu Drnovšek-Račan to drugi velik poskus med državama, da bi določili meje in s tem rešili enega od ključnih vprašanj, ki bremeni odnose med državama, zato se je treba vprašanju zelo posvetiti in "dati možnost priložnosti."
Spomnil je tudi, da so sedanja pogajanja posledica "prejudica določanja meje med državama s strani Hrvaške," česar Slovenija ni mogla spregledati, saj bi to ogrozilo njene vitalne interese. "To je bil izvirni problem, ki je pomenil zaplet," je poudaril.
Janša: predloga ni mogoče sprejeti
Pred srečanjem se je Pahor sestal tudi s predsednikom največje opozicijske stranke Janezom Janšo. Janša je po sestanku s Pahorjem in pred srečanjem predstavnikov strank povedal, da predloga ni mogoče sprejeti. Potrebno ga je dopolniti oziroma popraviti, da pa položaj ni dober in da je "veliko vprašanje, koliko je možno s temi dopolnili predlog izboljšati".
Ob tem je ocenil, da je škoda že nastala in da je sedaj ključno vprašanje, "kako je mogoče, da je do takšnega predloga sploh prišlo". Zdi se mu nenavadno, da je Evropska komisija, ki je tudi naša komisija kot države članice, sploh podala takšen predlog. Janša tako meni, da Slovenija v EU ni predstavila svojih stališč. Temu naj bi bilo po njegovih besedah krivo tudi to, da slovenska diplomacija v šestih mesecih v ključnih evropskih prestolnicah ni imela ali še nima veleposlanikov zaradi odločitev predsednika države.
Dokončnega odgovora na srečanju predsednikov parlamentarnih strank ni bilo, "ker koalicija ni bila enotna", je po srečanju za Radio Ognjišče dejal Janez Janša. Kljub temu je nakazal, da ostaja upanje v poenotenje slovenske politike.
'Potrebno bo počakati na novo srečanje'
Vodji SNS in SLS, Zmago Jelinčič in Radovan Žerjav, menita, da danes predstavljene slovenske pripombe predstavljajo izboljšave, a bo treba počakati na novo srečanje v torek. Pripombe, ki so bile dane na ta "evidentno slab in enostranski sporazum", gredo v pravo smer, "vendar se bojim, da ne dajejo dovolj velikega jamstva, da bo Slovenija zaščitila najvitalnejše interese, če med njimi ne bo kot pogoj zahteva, da se iz arbitraže izloči vsebina sklepa DZ," je dejal predstavnik SLS Žerjav.
Prvak SNS Jelinčič meni, da so bile danes predstavljene nekatere izboljšave Rehnovega predloga, vendar pa bo treba počakati na torek. Sicer pa se Sloveniji nikamor ne mudi, je med drugim še poudaril Jelinčič. Vseeno se Jelinčič bolj nagiba k temu, da bi morala Slovenija Rehnov predlog zavrniti.
Današnjega srečanja so se poleg omenjenih udeležili še predsednik Zaresa Gregor Golobič, predsednik odbora DZ za zunanjo politiko Ivo Vajgl ter poslanec italijanske narodne skupnosti Roberto Battelli.
KOMENTARJI (263)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.