Borut Pahor in Matej Tonin sta se na današnjem srečanju pogovarjala o nadaljnjih postopkih glede predlaganja kandidata za mandatarja za sestavo nove vlade. Pahor se bo namreč v četrtek sestal s predsednikom SDS Janezom Janšo, ki ga namerava kot relativnega zmagovalca predlagati za mandatarski položaj. Z njim se bo posvetoval o tem, kaj je najbolj primerno storiti v okoliščinah, v katerih nihče od možnih kandidatov za predsednika vlade ne uživa potrebne večine.
Ker pa mu je Janša že na prvem srečanju povedal, da ne namerava sprejeti kandidature, če se bo oblikovala neka druga večina v DZ, se zastavlja vprašanje, ali bo na četrtkovem srečanju dal soglasje h kandidaturi.
Janša lahko kandidaturo namreč tudi odkloni ali pa jo sprejme in šele pozneje, če mu ne bi uspelo sestaviti vlade, umakne soglasje. Po prvem sestanku med Toninom in Pahorjem se je ob tem odprla dilema, ali bi bil z umikom soglasja pred glasovanjem v DZ že izčrpan prvi krog iskanja mandatarja po postopku, ki ga predvideva ustava.
Če bo kandidat umaknil soglasje, Pahor novega ne bo predlagal
Pahor se je zato posvetoval z ustavnimi pravniki, ki pa niso enotni. Zato se je odločil, da bo ravnal ustavnopravno nesporno, če se pred podelitvijo mandata prepriča, da kandidat soglasja ne bo umaknil.
Pahor in Tonin sta se zato pogovarjala tudi o vprašanju, kaj storiti, če bi kandidat za mandatarja dal soglasje h kandidaturi in ga nato umaknil. Pahor meni, da bo pripomogel k ustavno nespornemu ravnanju, če bo kandidata v roku 30 dni predlagal samo enkrat. Če bo kandidat umaknil soglasje, novega ne bo predlagal, je napovedal Pahor, saj želi, da je postopek transparenten in brez postopkovnih zapletov.
Kaj če Janša ne bo dal soglasja h kandidaturi?
Kot je po današnjem srečanju s Toninom pojasnil Pahor, sta se dogovorila, kako bo predsednik republike ravnal v primeru, če Janša soglasja ne bo dal. Napovedal je, da bo v takšnem primeru DZ o tem, da nima kandidata za mandatarja, obvestil šele po poteku 30-dnevnega roka, torej 23. julija. Na ta način bi tisti, ki se trudijo za oblikovanje politične večine, dobili več časa, je pojasnil.
Tonin je dodal, da se bo v tem primeru prvi krog glasovanja o mandatarskem kandidatu "sam od sebe iztekel", ko bi se s tem seznanil DZ. Sledil bi drugi krog glasovanja. Če kandidata tudi v drugem krogu, v katerem lahko mandatarja predlagajo predsednik republike ali poslanske skupine, ne bi bilo, lahko sledi še tretji poskus. Če bi bil tudi ta neuspešen, pa začnejo teči roki za razpis volitev, je spomnil predsednik DZ.
Pahor tudi o imenovanju novega guvernerja Banke Slovenije
Glede postopka imenovanja novega guvernerja Banke Slovenije je Pahor danes povedal, da bo kandidata v imenovanje DZ predlagal do 20. septembra, ko se tudi izteče 30-dnevni rok, ko mora to narediti. Javni poziv za kandidiranje za to mesto se sicer izteče 20. avgusta. V petek namerava predsednik republike v uradnem listu objaviti tudi javni poziv za zbiranje kandidatur za sodnika ustavnega sodišča. Zdajšnji predsednici ustavnega sodišča Jadranki Sovdat namreč mandat poteče 18. decembra.
Tonin pa je dodatno odgovoril na vprašanje, ali bodo poslanci s 15. julijem odšli na parlamentarne počitnice. Po njegovi besedah poslovnik določa, da se od 15. julija do konca avgusta ne razpisuje rednih sej DZ, kar pa da ne pomeni, da ne bo izrednih sej DZ. "Vodjem poslanskih skupin sem zato na posvetu svetoval, naj poslancev ne pošiljajo na dopuste, ker nas julija in avgusta čakajo pogosta zasedanja DZ, in sicer zaradi ustavnih in drugih rokov, ki jim je treba slediti," je pojasnil.
NSi bo verjetno odločilni člen Šarčevega šestorčka
KOMENTARJI (416)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.