LDS s predsednico Katarino Kresal na čelu je presenečen nad "lahkotnostjo", s katero avstrijski zvezni kancler Werner Faymann vprašanje dvojezičnih tabel označuje za politično in ne pravno vprašanje. Stališče razumejo kot "podcenjevanje Slovenije in zanikanje pravic, ki pripadajo naši manjšini po 7. členu Avstrijske državne pogodbe (ADP). Z ADP in odločbami ustavnega sodišča ureditev statusa slovenske manjšine v Avstriji ni več politično vprašanje, temveč vprašanje avstrijskega spoštovanja lastnih pravnih zavez. Slovenija po njenem mnenju ne sme pristati, da bi se zaradi aktualnih političnih interesov pravno nedvoumno jasno stališče glede tabel vnovič postavilo v polje politike in s tem pogajanj o spoštovanju vladavine prava."
V stranki od vlade pričakujejo, da se z avstrijsko stranjo o tem vprašanju ne bo pogajala, temveč da bo "nedvoumno in dosledno zahtevala, da Avstrija spoštuje pravice, ki naši manjšini pripadajo". V nasprotnem primeru mora Slovenija po njihovem mnenju problem dvigniti na mednarodno raven in "ravnati podobno kot Avstrija, ki je spor z Italijo glede pravic svoje manjšine na Južnem Tirolskem brez zadržkov pripeljala vse do Združenih narodov, kjer je svoj namen tudi dosegla".
Znova se je odzval tudi nepovezani poslanec Franc Pukšič, ki je srečanje Pahorja in Faymanna označil za sramoto za Slovenijo in njeno zunanjo politiko. Po njegovem mnenju je Pahor Faymannu omenil problem spoštovanja ADP, da bi zadostil pritiskom slovenske javnosti, medtem ko bi mu moral jasno povedati, da Slovenija podpira Narodni svet koroških Slovencev (NSKS) in bo naredila vse, da bo Avstrija spoštovala 7. člen pogodbe. Kot ponižujočo je označil Faymannovo izjavo, da bo avstrijska vlada kljub recesiji povečala sredstva za slovensko manjšino. "Zame bi bilo bistveno, če bi dejal, da bo Avstrija kot evropska država postala pravna in demokratična in bo končno začela spoštovati Avstrijsko državno pogodbo in odločbo lastnega ustavnega sodišča."
Koroški Slovenci pozitivno gledajo na odločnost Slovenije
Nasprotno pa so predsedniki organizacij koroških Slovencev, Zveze slovenskih organizacij (ZSO), Narodnega sveta koroških Slovencev (NSKS) in Skupnosti koroških Slovencev (SKS) pozitivno ocenili ravnanje Slovenije ob kanclerjevem obisku. Predsednik ZSO Marjan Sturm je ocenil, da je odločnejša drža Slovenije glede uresničevanja ADP "dobra in pozitivna", ker je Avstrijo tako opozorila, da gre tudi za njeno mednarodnopravno obvezo. Vodja Narodnega sveta koroških Slovencev (NSKS) Karel Smolle je bil kritičen do Faymannove izjave, da je za vprašanje dvojezične topografije nujna politična rešitev. "V pravni državi o odločitvi sodišč ni več možna politična razprava," je poudaril. Dodal je, da so odločitve sodišč dokončne, politika pa je poklicana le, da te odločitve izvrši. "Pravna država sloni na teh odločitvah," je dejal. Glede vztrajanja Slovenije pri uresničevanju ADP pa je Smolle menil, da gre za "nove poudarke". Po njegovem mnenju je bistven napredek, da je Slovenija prvič povedala, da je naslednica ADP in da mora Avstrija delovati kot pravna država. Dejal je še, da je Slovenija tista, ki mora vstopiti v dialog z Avstrijo in predlagati določene rešitve.
Predsednik Skupnosti koroških Slovencev (SKS) Bernard Sadovnik ni optimist, da bo vprašanje dvojezične topografije hitro rešeno, bo pa možno, če bo avstrijska vlada "dala signal". "Slovenska vlada je vedno dajala jasen signal. To je korektno in v podporo manjšini," meni. Dodal je, da je bila za slovenske vlade vedno težava neenotnost manjšine v Avstriji. Sadovnika še posebej veseli, da se je Faymann opredelil za razgovore z vsemi, tudi koroško deželno vlado. Predsednik SKS se zavzema za politično rešitev vprašanja, ki pa bi morala biti v skladu z razsodbami ustavnega sodišča. Ob tem je spomnil, da so predlog nekdanjega kanclerja Alfreda Gusenbauerja, ki je bil prav tako politična rešitev, podprle vse organizacije koroških Slovencev. Sta pa tako Sadovnik kot Smolle opozorila, da se Faymann pred obiskom v Sloveniji o vprašanju dvojezične topografije ni z nikomer pogovarjal. Po mnenju Sadovnika je zato srečanje s slovenskimi predstavniki pomemben signal v procesu reševanja vprašanja dvojezične topografije.
Odzivi avstrijskih časnikov
O obisku kanclerja so se obširno razpisali tudi avstrijski časniki. Večinoma izpostavljajo, da je Slovenija zaostrila držo do Avstrije glede uresničevanja ADP in da je Faymann slovenskega kolega prosil za razumevanje zastoja pri reševanju vprašanja dvojezične topografije. Koroški dnevnik Kärntner Tageszeitung v komentarju z naslovom Napačno usmerjena energija poudarja, da se tri desetletja in pol cela država ukvarja z "bedarijo", in sicer v smislu, da ne gre za zadevo ključnega pomena. Pri tem je obstajala in obstaja vrsta drugih tem ključnega pomena, kot je financiranje socialne države, pokojnin, zdravstvenega sistema in še predvsem gospodarska kriza, poudarja časnik. Avstriji bi želeli energijo za dejanske teme našega časa, komentar sklene Claudia Grabner.
V ločenem članku pa KTZ poudarja, da je Slovenija zaostrila ton do Avstrije glede dvojezičnih krajevnih napisov in da je kancler Faymann slovenskega kolega Pahorja prosil za razumevanje zastoja pri reševanju tega vprašanja. Časnik se sicer posveča samo dvojezičnim napisom in pogovorom med Faymannom in Pahorjem, drugih tem pogovorov v Sloveniji in srečanja s predsednikom republike Danilom Türkom pa niti ne omenja. Tudi dnevnik Österreich v svoji spletni izdaji izpostavlja Faymannovo prošnjo za razumevanje Slovenije za zastoj pri reševanju problema dvojezične topografije. Piše tudi, da je Pahor avstrijskega kolega spomnil na obveznosti Avstrije po ADP. Omenja še, da sta predsednika vlad govorila tudi o slovensko-hrvaškem sporu glede meje, ki je po ocenah časnika "v zadnjem času nekoliko izgubil na ostrini".
Kleine Zeitung piše, da je bilo za vse politične opazovalce jasno, da Pahor po pogovoru s Faymannom na štiri oči ni bil tako "sproščen" kot sicer. Bistveno ostrejši glede vprašanja dvojezične topografije na avstrijskem Koroškem kot doslej pa je bil Pahor nato na skupni novinarski konferenci po srečanju. Kot novo časnik navaja tudi, da je Pahor prvič opozoril na to, da je Slovenija pravna naslednica ADP. Da si je Pahor za novinarsko konferenci nadel "srdit izraz na obrazu", ocenjuje tudi Die Presse.
Pahor je spomnil na to, da Avstrijo k postavitvi dvojezičnih krajevnih tabel na avstrijskem Koroškem zavezuje 7. člen ADP, kot prvi slovenski premier pa je Slovenijo ob tem označil za pravno naslednico nekdanje Jugoslavije pri podpisu pogodbe, še izpostavlja dnevnik. Faymann se po pisanju časnika na zaostritev tona ni odzval. Die Presse omenja tudi, da je Faymann med kosilom Pahorju ponudil posredovanje Avstrije v slovensko-hrvaškem sporu o meji, nad čemer pa naj Slovenija po pisanju časnika ne bi bila preveč navdušena, saj stališče Avstrije ocenjuje kot preveč prohrvaško. Malo zanimanja je Pahor pokazal tudi glede Faymannovih pritožb nad visokimi cenami slovenskih vinjet, še piše.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.