Sindikat policistov Slovenije (SPS) je ovadbo podal neposredno na Okrožno državno tožilstvo v Ljubljani, in sicer zaradi utemeljenega suma storitve naslednjih kaznivih dejanj:
1. Oškodovanja javnih sredstev po določbah 1. odstavka 257.a člena KZ-1, ker so kot uradne osebe, javni uslužbenci ali druge pooblaščene osebe uporabnika javnih sredstev, pri naročanju, pridobivanju, upravljanju teh sredstev ali razpolaganju z njimi, zavestno kršili predpise, opuščali dolžno nadzorstvo in tudi drugače povzročili ali omogočili nezakonito ali nenamensko uporabo javnih sredstev, čeprav so predvidevali ali bi morali in mogli predvidevati, da lahko za javna sredstva zaradi tega nastane večja premoženjska škoda, in je ta res nastala.
2. Nevestno delo v službi po določbah 1. odstavka 258. člena KZ-1, ker so kot uradne osebe ali javni uslužbenci zavestno kršili zakone ali druge predpise, opuščali svoje nadzorstvo ali drugače očitno nevestno ravnali v službi, čeprav so predvidevali ali bi morali in mogli predvidevati, da lahko nastane zaradi tega hujša kršitev pravic drugega ali škoda na javni dobrini ali premoženjska škoda, in je res nastala kršitev oziroma večja škoda.
3. Zloraba uradnega položaja ali uradnih pravic, po določbah 1. in 3. odstavka 257. člena KZ-1, ker so kot uradne osebe ali javni uslužbenci izrabili svoj uradni položaj in prestopili meje uradnih pravic ter niso opravili uradne dolžnosti in s tem drugemu pridobili protipravno premoženjsko korist.
4. Goljufije, po določbah 1. in 3. odstavka 218. člena KZ-1, ker so zato, da bi drugemu pridobili protipravno premoženjsko korist, spravili drugega s prikrivanjem dejanskih okoliščin v zmoto in ga pustili v zmoti in ga s tem zapeljali, da je ta v škodo svojega premoženja kaj storil.

Kot pojasnjujejo v SPS, so neznani storilci – javni uslužbenci ter funkcionarji ter druge fizične in pravne osebe – utemeljeno osumljeni zgoraj navedenih kaznivih dejanj, ker so v postopku javnega naročanja št. NMVPAN-4/2019 in njegovi izvedbi naklepno storili vrsto protipravnih dejanj, ki imajo vse znake kaznivih dejanj, ki se preganjajo po uradni dolžnosti, s čimer je nastala škoda v proračunu Republike Slovenije v višini 29.000 evrov.
"Od pristojnih institucij pričakujemo dosledno, hitro in učinkovito izvedbo vseh ukrepov po določbah 148. člena Zakona o kazenskem postopku. Po 12 letih uvedbe enotnega plačnega sistema, ki je za policiste in kriminaliste nepravičen, je prišel čas, da visoki uradniki, ki se spremembam upirajo za vsako ceno, končno odgovarjajo za svoja dejanja. Za izigravanje stavkovnega sporazuma so namreč omogočili drugemu zaslužek 29.000 evrov javnega denarja," so zapisali.
Za vložitev kazenske ovadbe so se v sindikatu odločili, ker ocenjujejo, da bo z ugotovitvijo kazenske odgovornosti posameznih oseb dokazana preslepitev sindikatov, podpisnikov stavkovnega sporazuma, s čimer bo ustvarjena pravna pot za nadaljnje ukrepe.
Zaradi kršitev stavkovnega sporazuma iz leta 2018 v zvezi z omenjeno analizo vrednotenja delovnih mest za uniformirane poklice od 11. januarja sicer stavka Policijski sindikat Slovenije. Po mnenju policijskega sindikata bi namreč morali na podlagi ugotovitev analize, ki jo je izvedla fakulteta za upravo, vsi policisti dobiti višjo osnovno plačo. Sindikat policistov se jim v stavki ni pridružil. Med drugim menijo, da je stavkanje v trenutnih razmerah neprimerno, so pa ob napovedi stavke pozdravili del stavkovnih zahtev.
KOMENTARJI (61)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.