Slovenija

'Škoda enormna, a vlada bo naredila vse, kar lahko. Ljudje ne bodo ostali sami'

Škofja Loka, 06. 08. 2023 15.53 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Maja Pavlin
Komentarji
0

"Na terenu smo zato, da se prepričamo, ali lahko v času intervencije še kako pomagamo. In da, lahko," je ob obisku prizadetih območjih zaradi poplav dejal predsednik vlade Robert Golob. Z ministrom za naravne vire in prostor Urošem Brežanom sta se v Škofji Loki srečala z županom in regijskim poveljnikom civilne zaščite. Zagotoviti pa želi tudi, da sistem ob prehodu v sanacijo ne bo razpadel. "Po vseh ogledih lahko rečem, da je škoda res enormna, toda ne glede na to, bo vlada naredila vse, kar lahko," je dodal zvečer.

Več videovsebin
  • Iz 24UR: Premier Golob sklical izredni sestanek
    02:17
    Iz 24UR: Premier Golob sklical izredni sestanek
  • Golob si je ogledal uničenje po poplavah
    02:15
    Golob si je ogledal uničenje po poplavah

 

"Sprožili smo evropski mehanizem za pomoč ravno s tem namenom, da ojačamo naše sile. Za pomoč smo zaprosili tudi sosednje države," je sporočil predsednik vlade Robert Golob, ki je z ministrom za naravne vire in prostor Urošem Brežanom, poveljnikom civilne zaščite Srečkom Šestanom ter škofjeloškim županom Tinetom Radinjo na terenu preveril, kako lahko še dodatno pomagajo.

Za pomoč je prav tako zaprosila sosednje države, "tudi njihove vojske na tistih točkah, kjer nam lahko pomagajo", predvsem pri helikopterski prevozih. "Tudi v primerih, kot je Škofja Loka, bomo to uporabili," je dodal.

Na terenu pa da so tudi z namenom, da vzpostavijo učinkovito sanacijo. "Intervencija je lepo urejena. Običajno pa potem ob prehodu v sanacijo na nek način sistem razpade," je pojasnil in dodal, da želijo zagotoviti, da se to tokrat ne bo zgodilo. "Da bodo ljudje dobili pomoč, da bo infrastruktura vzpostavljena in sanirana tako, kot je treba. Čim hitreje."

 Poudaril je, da gre za kompleksen problem, ki da ga ne bodo uspeli rešiti v le enem dnevu. "Smo pa na tem začeli delati. Verjamem, da bodo tudi zakonske spremembe, ki prihajajo v prihodnjih tednih, ena pomembna točka, na kateri bomo lahko rešitve tudi zasnovali," je še povedal.

Razmere na Škofjeloškem so še vedno katastrofalne, tri doline so odrezane od sveta, pa je opozoril župan Radinja, ki premierjev današnji obisk razume kot znak podpore. "Sledila bo obsežna sanacija, pri kateri potrebujemo pomoč tako države kot EU, da bomo osnovni življenjski standard prebivalcev dvignili tja, kjer je bil pred nesrečo," je pozval.

Po vseh ogledih je predsednik vlade dodal, da je škoda "res enormna, toda ne glede na to, bo vlada naredila vse, kar lahko". "Ne samo, da bo stala ob strani občinam pri obnovi infrastrukture, ampak tudi ljudem," je zagotovil. Danes je namreč lahko videl, kako so nekateri ostali brez vsega.

"Za zdaj bomo uporabili Rdeči križ in Karitas, da preko njih spravimo denar do tistih najbolj šibkih in ki so najbolj potrebni hitre pomoči. Verjamem, da bomo v kombinaciji z občinskimi oblastmi, humanitarnimi organizacijami ter vlado, ki bo zagotovila denar, res uspeli pomagati tistim, ki to najbolj potrebujejo," je dejal in dodal, da ne želi, da bi izpadlo, da bodo znova obnavljali le infrastrukturo, ljudje pa da bodo ostali sami. "Ne bodo ostali sami," je zagotovil.

Po obisku Škofje Loke sta si premier in minister ogledala posledice ujme v Psihiatrični bolnišnici Begunje v občini Radovljica. Za čiščenje in odstranjevanje škode so se že povezale intervencijske ekipe, zaposleni in prostovoljci, ki so v dveh dneh odstranili kar 60 ton kosovnega materiala. V spodnjih prostorih je voda zalila kuhinjo, pralnico, arhiv idr., zato je nujno, da se poleg vklopa glavnih električnih vodov ob čiščenju in izsuševanju najprej vzpostavi potrebna infrastruktura.  

Predsednik vlade si je ogledal tudi škodo na poplavljenem območju v Radovljici in Medvodah. Zagotovil je, da bo vlada naredila vse, da denar čim prej pride do najšibkejših.

Notranji minister Boštjan Poklukar si je medtem ogledal prizadeto območje Dravograda. "Vesel sem, da ni bilo smrtnih žrtev ali huje poškodovanih na tem območju – to se mi zdi najbolj pomembno sporočilo," je dejal. Skupaj z v. d. generalnega direktorja Policije Senadom Jušićem in direktorjem PU Murska Sobota Damirjem Ivančićem so obiskali Dolnjo Bistrico v Občini Črenšovci. Intervencijske službe so uspele obvarovati kraj pred naraslo Muro.

Na terenu je bil tudi minister Bojan Kumer, ki si je skupaj z gasilci in županom ogledal stanje in posledice vodne ujme v občini, kjer živi. Obljubila sta pomoč občine in države. 

"Preko Nata in EU mehanizma smo zaprosili za 200 vojakov in mehanizacijo," je sporočila predsednica države Nataša Pirc Musar.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10