Kot je na družbenem omrežju Twitter naštel Janez Janša, se mora za sproščanje ukrepov znižati število oseb, ki jih v daljšem obdobju okuži ena oseba, pod ena. Poleg tega zdravstveni sistem ne sme biti pod preveliki pritiskom, zagotovljene morajo biti zmogljivosti za testiranje okuženih in vzpostavljeni morajo biti delujoči instrumenti za delovanje tranzicije.
Janša prav tako poudarja, da morajo biti zagotovljene pravne in tehnične možnosti ter zadostne zmogljivosti za sledenje pozitivnim na testiranju in možni širitvi virusa. V tvitu je opozoril tudi na spreminjajoče se razmere v svetu, saj je Japonska, ki naj bi epidemijo v prvem valu sicer že obvladala, danes ponovno razglasila izredne razmere.
Ob tem je državljanke in državljane pozval, naj tudi v času velikonočnih praznikov ostanejo doma ter "preko Civilne zaščite in humanitarnih organizacij pomagajmo tistim, ki sami ne zmorejo."
Na vprašanja o sproščanju ukrepov je na današnji novinarski konferenci odgovarjal tudi vladni govorec Jelko Kacin. Kot je dejal, omejitev gibanja na lastno občino stalnega ali začasnega prebivališča ostaja v veljavi vsaj do prihodnjega konca tedna.
"Če gibanje sprostimo prehitro, se bomo vsi nalezli lažnega občutka, da je epidemija za nami in da smo že varni. Na to mobilnost se bo treba najprej pripraviti. Treba bo upoštevati navodila in zagotoviti zaščitna sredstva in se naučiti, kako jih uporabljati," je opozoril.
Kacinova izjava se navezuje tudi na ostala že napovedana sproščanja omejitev. "V torek bomo ocenili, kakšen je trend upadanja in rasti bolnikov v slovenskih bolnišnicah in od tega bo odvisno, ali lahko sprostimo nekatere gospodarske dejavnosti," je dejal. Ponovil je, da gre v prvi vrsti za vulkanizerje, avtopralnice, trgovine z gradbenim materialom in tehničnim blagom, servisne dejavnosti in podobno. Vlada razmišlja tudi o ponovni vzpostavitvi javnega prometa, a Kacin datuma še ne more napovedati.
Vlada ponovno uvaja izvajanje nenujnih zdravstvenih storitev za bolnike
Vlada je na današnji dopisni seji dopolnila odlok o začasnih ukrepih na področju zdravstvene dejavnosti zaradi zajezitve in obvladovanja epidemije covida-19, s čimer ponovno omogoča izvajanje elektivne (nenujne) ambulantne specialistične dejavnosti, rehabilitacije in drugih nenujnih oblik zdravljenja.
Ponovna uvedba dejavnosti, kot so ambulantna specialistka in diagnostika, rehabilitacije in druge nenujne oblike zdravljenja, bo veljala le za bolnike, "ki imajo negativno epidemiološko anamnezo in nimajo prisotnih znakov okužbe dihal in pri katerih bi opustitev ali preložitev zdravstvene storitve vodila v poslabšanje zdravstvenega stanja".
Podrobnejša navodila za sprejem in obravnavo teh bolnikov je po njihovih navedbah pripravila strokovna svetovalna skupina pri ministrstvu za zdravje. V navodilih so opredeljeni preventivni in drugi ukrepi, ki pri obravnavi bolnikov zagotavljajo pogoje za njihovo varno obravnavo in učinkovito preprečevanje širjenja nalezljive bolezni covid-19. Poleg tega je v navodilih opredeljeno tudi, kako preveriti negativno epidemiološko anamnezo in morebitno prisotnost znakov za okužbo dihal pri teh bolnikih.
Nenujne zdravstvene storitve lahko izvajajo izvajalci zdravstvene dejavnosti, ki imajo zagotovljene pogoje za izvedbo primerne, kakovostne in varne zdravstvene obravnave - to vključuje zagotavljanje vseh organizacijskih, kadrovskih in tehničnih pogojev, so navedli.
Pojasnili so še, da so se na ministrstvu za zdravje odločili za ponovno in postopno uvajanje zagotavljanja nenujnih oblik zdravljenja, da se razbremeni izvajalce zdravstvene dejavnosti na primarni ravni, zagotovi pretočnost bolnikov iz primarne na sekundarno raven ter čim prej zagotovi zdravstveno obravnavo tudi drugim bolnikom, če bi opustitev zdravstvenih storitev lahko vodila v poslabšanje zdravstvenega stanja bolnika.
Poleg tega pa poskušajo s spremembo odloka zmanjšati tudi učinek sprejetih ukrepov na podaljševanje čakalnih dob.
KOMENTARJI (175)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.