Uporaba davčnih blagajn bo od 2. januarja obvezna za tiste zavezance, ki morajo izdati račun za dobavo blaga ali storitev in morajo voditi poslovne knjige in evidence, za dobavljeno blago ali storitev pa prejmejo plačilo v gotovini. Pri tem se za gotovino štejejo tudi plačilne ali kreditne kartice.
Nekaj podrobnosti sta na novinarski konferenci predstavila državna sekretarka na ministrstvu za finance Mateja Vraničar Erman in namestnik generalne direktorice Finančne uprave RS Peter Grum.
"Prehajamo v sklepno implementacijsko fazo, celo leto so tekle ativnosti. Obvezna uporaba je pred vrati," je v uvodu dejala Vraničar Ermanova. Poudarila je, da so davčne blagajne ključne za boj proti sivi ekonomiji, a ne gre za samostojen ukrep, ampak nadaljevanje že sprejetih ukrepov. Ob tem je poudarila, da je v boju proti sivi ekonomiji ključna sprememba zavedanja o namenu plačevanja davkov.
Po njenih besedah pomenijo tudi administrativno razbremenitev davčnih zavezancev, Furs pa bo lahko proste zmogljivosti namenil drugim področjem, denimo preprečevanja dela in zaposlovanja na črno. Učinki uvedbe bodo tako po njenem tudi posredni, neposredne pa bo Furs lahko razkril v prvi polovici marca oz. maja, je napovedal Grum.
Polemike nekaterih, zlasti malih zavezancev, da je uvedba davčnih blagajn dražja od napovedi ministrstva, je Furs utišal tako, da je zanje pripravil Mini blagajno - brezplačno aplikacijo za davčno potrjevanje računov. Zavezanci bodo morali zagotoviti internetno povezavo s Fursom in elektronsko napravo, ki bo to omogočala, je navedel Grum.
Furs poziva k vključitvi v testni sistem davčnih blagajn
Furs ugotavlja, da je od 1. decembra, ko je stekel poskusni sistem potrjevanja računov prek davčnih blagajn, vanj vključenih razmeroma malo zavezancev. Od približno 70.000 tistih, ki bodo k temu z 2. januarjem zavezani, jih je doslej to storilo okoli 4.150. Zato zavezance poziva, naj sistem preskusijo pred obvezno vzpostavitvijo. "V zadnjih dneh je številka sicer eksponentno narasla, a ni ravno takšna, kot bi si jo na Fursu želeli," je Grum.
Po ocenah Vraničar Ermanove aktivnosti za uvedbo davčnih blagajn potekajo tekoče in brez večjih zamud. Nekateri zavezanci so se sicer na ministrstvu šele zdaj oglasili z izvedbenimi težavami, ki jih sedaj sproti in individualno rešujejo, povedala.
Tudi Furs je ugotovil nekaj tipičnih programskih oz. sistemskih napak, ki se pojavljajo pri davčnih zavezancih, na kar bodo v prihodnjih dneh opozorili razvijalce sistemov. Najvišji znesek na enem od testnih računov je bil na primer 543 milijard evrov, je ponazoril.
Davčni inšpektorji se tako ne bodo takoj zakadili med zavezance, ali izpolnjujejo zakonsko dolžnost, temveč bo uvodno obdobje namenjeno informiranju, pomoči in osveščanju. Bo pa Furs po Grumovih zagotovilih pozoren zlasti na tiste, ki bodo hoteli sistem ali ignorirati ali izigrati. Več bo še nadzora nad delom na črno ter nad tistimi, ki so pred kratkim prenehali s poslovanjem, saj pri njih obstaja tveganje, da jo bodo neregistrirano nadaljevali.
"Ocenjujem, da je projekt pripravljen uspešno in kakovostno," je sklenila Vraničar Ermanova ter zagotovila, da so stroški uvedbe v mejah načrtovanih, to je v višini približno dveh milijonov evrov. K osveščanju tako davčnih zavezancev kot potrošnikov bo pristopil tudi Urad vlade RS za komuniciranje, ki bo zagnal medijsko kampanjo za dvig davčne kulture. Stroški te so postavljeni pri 125.000 evrov.
Osnovni pogoji za uspešno delovanje davčne blagajne:
Za izdajo računa z uporabo elektronskih naprav mora imeti zavezanec naslednje stvari:
- ustrezno elektronsko napravo (računalnik, tablica, pametni telefon, registrska blagajna)
- prilagojeno programsko opremo za izdajo računov
- tiskalnik za izpis računov
- dostop do interneta
- namensko digitalno potrdilo (je brezplačno in se prevzame prek eDavkov)
- obvestilo o obveznosti izdaje računa in izročitve računa kupcu ter obveznosti kupca, da prevzame in zadrži izdani račun
- interni akt o popisu poslovnih prostorov, dodelitvi oznak poslovnim prostorom in pravilih za dodeljevanje zaporednih številk računov
- pred prvo izdajo računa morajo Fursu sporočiti podatke o poslovnih prostorih (to storijo s pomočjo oz. preko davčne blagajne)
- za primer okvare elektronske naprave rezervna vezana knjiga računov, ki jo je potrebno pred izdajo računa iz vezane knjige računov potrditi na e-Davkih.
Furs pripravlja nagradno igro in deli denar
Furs bo zagnal tudi nagradno igro Vklopi razum, vzemi račun, ki bo potekala prihodnje leto. Njen nagradni sklad znaša 124.000 evrov. Vse te aktivnosti so namenjene dvigu davčne kulture v državi.
V nagradni igri bo lahko sodeloval vsak, ki bo zbral 10 računov različnih izdajateljev in jih poslal na Furs. To bo lahko storil prek brezplačne mobilne aplikacije Preveri račun, prek odprtega portala e-Davki ali po pošti.
Nagradna igra bo potekala v štirih krogih. Žrebanja bodo konec marca, junija, septembra in decembra in bodo potekala v bobnih za žrebanje Loterije Slovenije. V vsakem krogu bodo se bo izžrebala po ena denarna nagrada v vrednosti 15.000 evrov, 10.000 evrov in 5000 evrov ter ena v vrednosti 1000 evrov za tiste, ki bodo sodelovali prek mobilne aplikacije ali portala e-Davki.
"Namen nagradne igre je spodbujanje potrošnikov, da zahtevajo, vzamejo in preverijo račun," je povedal Grum. Sodelovanje potrošnikov bo Fursu omogočilo večje zbiranje podatkov in vpogled. "Ti podatki bodo zelo primerni za naše nadzorne postopke in analizo tveganja, ki bo vplivala na izbor zavezancev za nadzor," je dodal.
Mobilna aplikacija je brezplačna in je oz. bo na voljo v Google Play, App Store in Windows Store. Račune bo z njeno pomočjo potrošnik lahko preverjal tudi anonimno, a tako ne bo mogel sodelovati v nagradni igri. Omogočala bo tudi možnost anonimne prijave, je navedel Grum.
KOMENTARJI (257)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.